Mario Camora, record uriaş pentru fotbalul românesc! L-a depăşit pe Marius Lăcătuş

Publicat: 16.02.2023, 23:51

Mario Camora ratează Rapid - CFR Cluj

Mario Camora, record uriaş pentru fotbalul românesc

Mario Camora, în tricoul lui CFR Cluj / SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Mario Camora a reuşit să stabilească un record uriaş pentru fotbalul românesc. Meciul cu Lazio a fost cel cu numărul 73 în cupele europene în tricoul ardelenilor pentru fundaşul stânga al campioanei.

Astfel, Maris Camora l-a depăşit pe legendarul Marius Lăcătuş, cel cu care împărţea recordul de meciuri jucate în cupele europene pentru o singură echipă românească.

Înaintea meciului, ca şi Lăcătuş, Camora jucase 72 de partide în cupele europene. Lăcăruş a jucat toate cele 72 de meciuri în tricoul Stelei. Camora joacă la CFR Cluj din 2011.

Cartonaș roșu în Lazio – CFR Cluj! Italienii au rămas în 10 oameni după doar un sfert de oră

Cartonaș roșu în Lazio – CFR Cluj! Formația gazdă a rămas în 10 oameni după doar un sfert de oră. Fundașul central Patric a fost eliminat după o intrare foarte urâtă la Krasniqi, din poziție de ultim apărător.

„Centralul” Pawson n-a stat pe gânduri și l-a trimis la vestiare pe fundașul spaniol. Astfel, elevii lui Dan Petrescu vor evolua 75 de minute în superioritate numerică. Ermal Krasniqi, fotbalistul adus în această iarnă de CFR Cluj de la FC Balkani, a făcut show în meciul de pe Stadio Olimpico. Kosovarul a trecut de trei jucători de la Lazio și a putut fi oprit doar prin fault. Patric, din postura de ultim apărător, a avut o intervenție urâtă și a fost eliminat direct.

Lazio – CFR Cluj | Dan Petrescu l-a scos pe Ciprian Deac la pauză

Dan Petrescu l-a scos pe Ciprian Deac la pauză, în Lazio – CFR Cluj. Campioana României a avut un ghinion teribil la ultima fază a primei reprize, atunci când Ciro Immobile a deschis scorul.

Dan Petrescu a „tăiat în carne vie” la pauza meciului cu Lazio. Deşi a jucat cu un om în plus, încă din minutul 15, când Patric a fost eliminat, CFR Cluj a avut o prestaţie modestă din punct de vedere ofensiv, iar italienii au dat lovitura prin Immobile.

La pauza meciului cu Lazio, Dan Petrescu a decis să facă două schimbări. Astfel, antrenorul campioanei i-a scos pe Ciprian Deac şi pe Boateng şi i-a introdus pe Petrila şi Cvek.

Ciro Immobile a înscris un gol superb în Lazio – CFR Cluj

Ciro Immobile a înscris un gol superb în Lazio – CFR Cluj. Defensiva lui Dan Petrescu a fost învins la o fază fixă, propria sa armă. În minutul 45+4, chiar înainte de finalul primului act de pe „Olimpico”, apărarea celor de la CFR Cluj a fost prinsă pe picior greșit. Felipe Anderson i-a ridicat excelent mingea lui Ciro Immobile din lovitură liberă, iar golgheterul italian a șutat din prima. Execuție superbă și Lazio a profitat de neatenția din defensiva ardelenilor.

Ciro Immobile a fost complet liber în momentul șutului, situație care l-a nemulțumit complet pe Dan Petrescu.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV
16
21:06
„Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată
16
20:48
Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB
16
20:15
FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta