Cazul incredibil al unui japonez care a jucat 2 meciuri în 24 de ore. A plecat de la Cupa Asiei direct la meciul echipei de club

De Alex Ioniță
Publicat: 4.02.2024, 16:41

Cazul incredibil al unui japonez care a jucat 2 meciuri în 24 de ore

Cazul incredibil al unui japonez care a jucat 2 meciuri în 24 de ore

Takumi Minamino / Profimedia

Cazul incredibil al unui japonez, care a jucat 2 meciuri în 24 de ore. După ce selecționata niponă a fost eliminată dramatic de la Cupa Asiei, jucătorul în cauză a s-a dus direct la echipa de club, acolo unde a fost utilizat de tehnician, fără ca oboseala acestuia să conteze.

Reclamă

Este vorba despre Takumi Minamino, în vârstă de 29 de ani, care a avut parte de un sfârșit de săptămână „de foc”. Sâmbătă a jucat, din minutul 67, în meciul Japoniei cu selecționata din Iran, de la Cupa Asiei, partidă la finalul căreia niponii au fost eliminați de la turneul final, după un 1-2 care a fost exclusiv în AntenaPLAY. Meciul cu Iran a început la ora 15:30, ora României, dar niponul avea să aibă parte de un nou meci, chiar în următoarea zi.

Reclamă

Cazul incredibil al unui japonez care a jucat 2 meciuri în 24 de ore

După eliminarea Japoniei, Minamino a mers la echipa de club, AS Monaco și a fost inclus în lot pentru partida cu La Havre, care s-a jucat duminică, începând cu ora 14:00. A fost introdus în minutul 71 al partidei care s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Cazul lui Takumi Minamino a intrat în atenția presei internaționale. Jurnaliștii de la RMC Sport s-au arătat revoltați de situația niponului, și au catalogat decizia antrenorului de la AS Monaco drept „o nebunie”.

„E o nebunie! A jucat ieri 25 de minute în Qatar la meciul Japonia – Iran, iar apoi a călătorit la Monaco și a intrat pentru ultimele 20 de minute. Două meciuri în 24 de ore, pe două continente, ținând cont și de dezamăgirea eliminării Japoniei și de oboseala fizică”, a notat sursa citată anterior.

AS Monaco l-a adus pe Minamino de la Liverpool, în 2022, în schimbul sumei de 15 milioane de euro. De la startul acestui sezon competițional, japonezul a adunat 16 meciuri pentru echipa din Ligue 1, pentru care a marcat 5 goluri și a oferit 4 pase decisive.

Mijlocașul a jucat în toate cele 5 meciuri de la Cupa Asiei pentru națioanala Japoniei.

Imagini memorabile la Cupa Asiei: jucătorii Iranului au plâns în hohote

Imagini memorabile la Cupa Asiei! Fotbaliştii Iranului au plâns în hohote la finalul partidei cu Japonia (2-1), din sferturile de finală ale competiţiei transmise exclusiv în AntenaPLAY.

Iranienii au dat lovitura în al şaselea minut al prelungirilor, după un penalty comis de niponi şi transformat de Alireza Jahanbakhsh. A urmat bucuria nebună după golul marcat.

Dar imaginile spectaculoase au fost surprinse după fluierul de final al partidei, atunci când jucătorii lui Amir Ghalenoei au plâns şi au căzut în genunchi pe gazon.

Momentul a continuat şi în tribune, acolo unde parcă fanilor Iranului nu le venea să creadă ce performanţă au reuşit favoriţii lor, care au ajuns la 16 meciuri fără eşec de când Ghalenoei a fost numit selecţioner, în martie 2023. (VEZI AICI VIDEO)

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
11:35

VIDEOColorado Avalanche – Dallas Stars 5-1! Victorie categorică pentru campioana din 2022 în primul meci al seriei

11:32

Cum vrea să o bată Cristi Chivu pe Juventus. Nu mai acceptă paşi greşiţi: „Aş vrea să văd asta”

11:02

Câţi suporteri vor fi la derby-ul FCSB-CFR Cluj. Meci crucial în lupta pentru titlu

10:59

VIDEOLos Angeles Clippers – Denver Nuggets 110-112! Victorie în overtime pentru Nuggets, în meciul 1 al seriei

10:41

Noi probleme pentru Dennis Man! Anunţul italienilor înainte de Parma-Juventus. Decizia lui Cristi Chivu

10:13

„Poate să rezolve campionatul!” Verdict înaintea derby-ului FCSB-CFR Cluj. Giovanni Becali a spus clar

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 3 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 4 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s