Cupa Asiei

Cupa Asiei 2023 va fi a 18-a ediţie a competiţiei şi va aduce la start 24 de formaţii. Campioana en-titre este Qatar.

Cele 24 de echipe naţionale vor fi împărţite în şase grupe de câte patru, iar primele două echipe din fiecare grupă ajung în optimile competiţiei, alături de cele mai bune 4 locuri 3.

Qatar a câştigat ediţia din 2019 a Cupei Asiei. A reuşit atunci surpriza şi a pus mâna, în premieră, pe trofeu. S-a impus cu 3-1 în finala cu Japonia. Almoez Ali a fost printre marcatori şi a fost golgheterul competiţiei, cu 9 reuşite. El a fost desemnat şi cel mai bun jucător al turneului final.

Starurile din Premier League care vor fi la Cupa Asiei

Mai mulţi jucători de top vor fi prezenţi la competiţia care se va disputa la Qatar. Toţi ochii vor fi aţintiţi spre starurile din Premier League, care şi-au confirmat prezenţa. Fără doar şi poate, Heung-min Son (Coreea de Sud) este cel mai important nume de pe listă.

Căpitanul lui Tottenham traversează o formă de senzaţie. Are 10 goluri şi 4 pase decisive în acest sezon. Este al treilea în topul golgheterilor, fiind depăşit numai de Erling Haaland (14 goluri) şi Mohammed Salah (11 goluri).

Şi naţionala Japoniei primeşte întăriri din Premier League. Kaoru Mitoma (Brighton), Takehiro Tomiyasu (Arsenal) şi Wataru Endo (Liverpool) vin să se lupte pentru trofeu. Niponii au câştigat de cele mai multe ori Asian Cup. Au triumfat în 1992, 2000, 2004 şi 2011.

Află mai multe
Jurgen Klinsmann a fost demis de Coreea de Sud, după Cupa Asiei 2023! Ce i s-a reproşat fostului campion mondial
AntenaPLAY • 16 februarie, 9:27

La cine a ajuns „mantia lui Lionel Messi”! Ce s-a întâmplat după finala Cupei Asiei, Iordania – Qatar 1-3
Cupa Asiei • 10 februarie, 20:30

Iordania – Qatar 1-3, în AntenaPLAY! „Magicianul” Akram Afif, hat-trick în finală. Qatar a câştigat Cupa Asiei 2023
AntenaPLAY • 10 februarie, 19:10

A înscris în finala Cupei Asiei şi a făcut un moment de magie chiar pe teren! Imagini colosale cu „eroul” Qatarului, Akram Afif
Cupa Asiei • 10 februarie, 17:56

Iordania – Qatar e finala Cupei Asiei. Duelul e sâmbătă, de la ora 17:00, exclusiv în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 7 februarie, 21:15

Qatar s-a calificat în finala Cupei Asiei, după un meci nebun cu Iran! Ţara gazdă îşi va apăra trofeul în faţa Iordaniei
AntenaPLAY • 7 februarie, 19:10

Sardar Azmoun, golul turneului la Cupa Asiei 2023! Reuşită superbă a iranianului în semifinala cu Qatar
AntenaPLAY • 7 februarie, 17:35
Video

Mousa Al-Tamari, reuşită superbă în Iordania – Coreea de Sud! A plecat din propria jumătate şi a marcat golul carierei
AntenaPLAY • 6 februarie, 20:16
Video

Surpriză uriaşă la Cupa Asiei: Iordania a învins Coreea de Sud şi s-a calificat pentru prima oară în marea finală
Cupa Asiei • 6 februarie, 19:00

Cazul incredibil al unui japonez care a jucat 2 meciuri în 24 de ore. A plecat de la Cupa Asiei direct la meciul echipei de club
AntenaPLAY • 4 februarie, 16:41

Qatar şi Iran sunt în semifinalele Cupei Asiei! Victorii dramatice pentru cele două echipe în sferturi, LIVE în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 3 februarie, 20:30

Prinţii din Qatar au scos telefoanele să filmeze! Ce s-a întâmplat în timpul meciului Qatar – Uzbekistan, transmis în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 3 februarie, 18:21
Video

Imagini memorabile la Cupa Asiei: jucătorii Iranului au plâns în hohote după ce au eliminat miraculos Japonia
Cupa Asiei • 3 februarie, 16:34
Foto

Surpriză uriaşă la Cupa Asiei: Japonia, eliminată dramatic de Iran, după un penalty transformat în minutul 90+6
Cupa Asiei • 3 februarie, 16:13

Australia – Coreea de Sud 1-2, în AntenaPLAY! Starul Son şi-a dus echipa în semifinalele Cupei Asiei cu un gol în prelungiri
AntenaPLAY • 2 februarie, 20:10

Imaginea zilei de la Cupa Asiei, după ce Coreea de Sud a avut un gol anulat în meciul cu Australia. Ce a putut să facă o fană
AntenaPLAY • 2 februarie, 19:18

Programul sferturilor de finală de la Cupa Asiei 2023! Competiţia este exclusiv în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 1 februarie, 8:15

Bahrain – Japonia 1-3 şi Iran – Siria 1-1 (5-3 d.l.d.) au fost în AntenaPLAY! S-au încheiat optimile de finală la Cupa Asiei 2023
AntenaPLAY • 31 ianuarie, 21:00

Roberto Mancini şi-a cerut scuze pentru gestul din timpul meciului Arabia Saudită – Coreea de Sud! Explicaţia selecţionerului
AntenaPLAY • 30 ianuarie, 23:31

Arabia Saudită – Coreea de Sud 1-1 (2-4 d.l.d)! Calificare dramatică pentru Heung-Min Son şi Klinsmann, în faţa lui Mancini
AntenaPLAY • 30 ianuarie, 21:00

Moment incredibil la Cupa Asiei! Jurnaliştii au sărit să-l bată pe selecţioner, după ce naţionala lor a fost eliminată
AntenaPLAY • 30 ianuarie, 11:10

Qatar s-a calificat în sferturile Cupei Asiei, după victoria cu Palestina! Iordania, victorie dramatică, live în AntenaPLAY
AntenaPLAY • 29 ianuarie, 19:55

Iordania, calificare dramatică în sferturile Cupei Asiei, după un final nebun de meci! Revenire fabuloasă în prelungiri
AntenaPLAY • 29 ianuarie, 17:12
Video

Tadjikistan – Emiratele Arabe Unite 1-1 (5-3 d.l.d.) a fost în AntenaPLAY! Calificare dramatică în sferturile Cupei Asiei
AntenaPLAY • 28 ianuarie, 21:00

Ratări monumentale în Tadjikistan – Emiratele Arabe Unite! Atacanţii Tadjikistanului nu au putut înscrie cu poarta goală!
AntenaPLAY • 28 ianuarie, 18:44
Video

Programul optimilor Cupei Asiei 2023, LIVE în AntenaPLAY! Arabia Saudită – Coreea de Sud, capul de afiş
AntenaPLAY • 25 ianuarie, 20:25

Arabia Saudită – Thailanda 0-0 şi Kirghizstan – Oman 1-1 au fost în AntenaPLAY! Toate rezultatele zilei de la Cupa Asiei
AntenaPLAY • 25 ianuarie, 19:00

Japonia – Indonezia 3-1 şi Irak – Vietnam 3-2 au fost în AntenaPLAY! Spectacol total în Cupa Asiei
AntenaPLAY • 24 ianuarie, 15:40

Hong Kong – Palestina 0-3 şi Iran – Emiratele Arabe Unite 2-1, în AntenaPLAY. Palestina, calificare istorică în optimi!
AntenaPLAY • 23 ianuarie, 18:55

Qatar – China 1-0 şi Tadjikistan – Liban 2-1, în AntenaPLAY. Tadjikistan a scris istorie şi s-a calificat în optimile Cupei Asiei
Cupa Asiei • 22 ianuarie, 19:00

Cupa Asiei | Oman – Thailanda 0-0 și Kirghizstan – Arabia Saudită 0-2 au fost live în AntenaPLAY. Saudiții, în sferturi
AntenaPLAY • 21 ianuarie, 21:38

Iordania – Coreea de Sud 2-2 şi Bahrain – Malaezia 1-0 au fost LIVE în AntenaPLAY! O nouă zi cu surprize la Cupa Asiei
AntenaPLAY • 20 ianuarie, 16:10

Iran şi Irak s-au calificat în optimile Cupei Asiei, LIVE în AntenaPLAY! Vietnam – Indonesia s-a încheiat 0-1
AntenaPLAY • 19 ianuarie, 21:30

Scene dramatice la Cupa Asiei! Căpitanul Indoneziei a fost scos cu targa după ce s-a prăbuşit pe teren
AntenaPLAY • 19 ianuarie, 18:32

Palestina – Emiratele Arabe Unite 1-1 a fost live, în AntenaPLAY! Rezultatele zilei din Cupa Asiei
AntenaPLAY • 18 ianuarie, 21:29

Intrare horror la Cupa Asiei! I-a pus crampoanele pe faţă adversarului şi nu a fost eliminat
AntenaPLAY • 17 ianuarie, 21:58
Video

Scene incredibile în Cupa Asiei! I-a pus talpa pe faţă unui adversar şi a fost imediat ameninţat cu pumnul. S-a dat „roşu” cu VAR
AntenaPLAY • 17 ianuarie, 19:06
Video

Liban – China 0-0 şi Tadjikistan – Qatar 0-1 au fost în AntenaPLAY! Qatar a obţinut calificarea în optimile Cupei Asiei 2023
AntenaPLAY • 17 ianuarie, 18:45

Fază ireală la Cupa Asiei 2023! Arbitrul de la Arabia Saudită – Oman 2-1 s-a făcut de râs. A oprit jocul pentru a valida un gol
Cupa Asiei • 16 ianuarie, 22:02

Arabia Saudită – Oman 2-1! Naționala lui Roberto Mancini a câştigat meciul după o fază scandaloasă
AntenaPLAY • 16 ianuarie, 21:30

Malaezia – Iordania 0-4 a fost în AntenaPLAY! Indonezia – Irak 1-3 și Coreea de Sud – Bahrain 3-1, la Cupa Asiei
AntenaPLAY • 15 ianuarie, 21:35

Al Mardi, gol fabulos în Malaezia – Iordania! Imagini cu reușita spectaculoasă de la Cupa Asiei
AntenaPLAY • 15 ianuarie, 20:00

Japonia – Vietnam 4-2, Emiratele Arabe Unite – Hong Kong 3-1 şi Iran – Palestina 4-2 din Cupa Asiei au fost LIVE în AntenaPLAY
Cupa Asiei • 14 ianuarie, 19:30

Uzbekistan – Siria 0-0, China – Tadjikistan 0-0 şi Australia – India 2-0 din Cupa Asiei au fost în AntenaPLAY!
AntenaPLAY • 13 ianuarie, 21:30

„Vă rog să îmi spuneți Einstein” Antrenorul care a atras toate privirile la startul Cupei Asiei
AntenaPLAY • 13 ianuarie, 19:29
VIDEO & FOTO

Qatar – Liban 3-0! Meciul de deschidere de la Cupa Asiei 2023 a fost LIVE în AntenaPLAY
Cupa Asiei • 12 ianuarie, 19:25

Spectacol total la festivitatea de deschidere a Cupei Asiei 2023! Imagini inedite de la ceremonia din Qatar
AntenaPLAY • 12 ianuarie, 17:16
Video

Festivitatea de deschidere a Cupei Asiei 2023 a fost live, în AntenaPLAY! Imagini spectaculoase din Qatar
AntenaPLAY • 12 ianuarie, 17:10

Vedetele care pot fi văzute la Cupa Asiei 2023, exclusiv în AntenaPLAY. Ce staruri se luptă pentru marele trofeu
AntenaPLAY • 11 ianuarie, 17:22

Cotele pentru Cupa Asiei 2023, care se vede exclusiv în AntenaPLAY. Cine este marea favorită la câștigarea trofeului
AntenaPLAY • 11 ianuarie, 12:20