Foto

Imagini memorabile la Cupa Asiei: jucătorii Iranului au plâns în hohote după ce au eliminat miraculos Japonia

Dan Roșu Publicat: 3 februarie 2024, 16:34

Imagini memorabile la Cupa Asiei - Profimedia Images

Imagini memorabile la Cupa Asiei! Fotbaliştii Iranului au plâns în hohote la finalul partidei cu Japonia (2-1), din sferturile de finală ale competiţiei transmise exclusiv în AntenaPLAY.

Iranienii au dat lovitura în al şaselea minut al prelungirilor, după un penalty comis de niponi şi transformat de Alireza Jahanbakhsh. A urmat bucuria nebună după golul marcat.

Imagini memorabile la Cupa Asiei: jucătorii Iranului au plâns în hohote

Dar imaginile spectaculoase au fost surprinse după fluierul de final al partidei, atunci când jucătorii lui Amir Ghalenoei au plâns şi au căzut în genunchi pe gazon.

Momentul a continuat şi în tribune, acolo unde parcă fanilor Iranului nu le venea să creadă ce performanţă au reuşit favoriţii lor, care au ajuns la 16 meciuri fără eşec de când Ghalenoei a fost numit selecţioner, în martie 2023.

Iran va lupta pentru un loc în finală cu învingătoarea dintre Qatar şi Uzbekistan, meci ce va avea loc sâmbătă, de la ora 17:30, de asemenea live în AntenaPLAY. Iranienii speră să câştige pentru a patra oară în istorie trofeul, după cele cucerite în 1968, 1972 şi 1976.

Dacă acest lucru se va întâmpla, Iran va egala recordul de trofee al Japoniei (4), care a câştigat competiţia în 1992, 2000, 2004 şi 2011. Arabia Saudită şi-a trecut şi ea în cont victoria supremă în 3 rânduri.

Iran – Japonia 2-1, în sferturile de finală ale Cupei Asiei, în AntenaPLAY

Selecţionata Iranului a învins în extremis, cu scorul de 2-1, echipa Japoniei, cvadruplă campioană continentală, sâmbătă la Al-Rayyan (Qatar), în sferturile de finală ale Cupei Asiei la fotbal.

Japonezii au deschis scorul în prim repriză a meciului de pe Education City Stadium, prin Hidemasa Morita (28), însă iranienii au egalat în repriza secundă, prin Mohammad Mohebi (55), iar apoi au dat lovitura în timpul adiţional, prin Alireza Jahanbakhsh, care a transformat un penalty în minutul 90+6, acordat după un fault în careu comis de Ko Itakura asupra lui Hosssein Kanani.

Iranul, care nu reuşise să învingă Japonia în ultimii 19 ani, va juca în semifinale cu câştigătoarea partidei dintre Qatar, deţinătoarea trofeului, şi Uzbekistan.

13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal 13:51 Pierdere uriaşă pentru Rapid, pentru tot restul sezonului. Anunţul oficial făcut de giuleşteni 13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 13:30 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek 1-6, 1-6. Românca, demolată de numărul 1 WTA. „Sori”, fără replică la Madrid 13:24 Victor Piţurcă i-a „făcut” echipa lui Cosmin Olăroiu, în 2006. Detalii spectaculoase ale fostului selecţioner 12:58 „De ce să te schimbi, mă?” Marius Şumudică a fost criticat înaintea negocierilor cu Rapid: „Nu mi s-a părut ok” 12:00 FCSB – Farul LIVE TEXT (20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea! 11:57 Florinel Coman pleacă la vraciul Marijana! Când se va întoarce starul lui FCSB de la Belgrad şi când ar putea juca 11:11 Mobilizare generală înainte de FCSB – Farul! Jucătorii liderului, pregătiţi de sărbătoare! Ce îndemn au avut pentru fani 10:13 Performanţă uriaşă pentru Eliza Samara! A câştigat Liga Campionilor la tenis de masă pentru a treia oară consecutiv Vezi toate știrile