Denis Alibec a marcat după o fază superbă în România – Elveţia! Final de preliminarii fantastic pentru „tricolori”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 21.11.2023, 23:07

Denis Alibec a marcat după o fază superbă în România - Elveţia

Denis Alibec în meciul cu Elveţia / Hepta

Denis Alibec a marcat după o fază superbă în România – Elveţia. În minutul 50 al meciului, Nicolae Stanciu a centrat pentru Olimpiu Moruţan, acesta a recentrat cu capul pentru Denis Alibec, iar atacantul naţionalei a reluat perfect, cu poarta goală. România – Elveţia e LIVE pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

La acest scor, România câştigă grupa I a preliminariilor pentru EURO 2024. În acest moment, România încheie preliminariile cu 5 puncte peste Elveţia, locul 2 în grupă, o performanţă uluitoare.

Denis Alibec a marcat după o fază superbă în România – Elveţia!

Cei 50.000 de fani ai naţionalei sunt în culmea fericirii după ce Denis Alibec a deschis scorul. Nu ne trebuie decât un egal pentru a termina grupa pe primul loc, dar o victorie ar fi fantastică.

România ar încheia preliminariile cu 22 de puncte, 6 victorii şi 4 egaluri, în timp ce Elveţia ar rămâne cu cele 17 puncte pe care le avea înaintea acestui meci de pe Arena Naţională.

Tot în a doua repriză, în minutul 55, a fost o fază controversată. Florinel Coman a căzut în careu şi s-a cerut penalty pentru România, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Cum au trăit Gică Hagi și Mircea Lucescu meciul dintre România și Elveția! Imagini de senzație din loja Arenei Naționale

Cum au trăit Gică Hagi și Mircea Lucescu meciul dintre România și Elveția! În loja Arenei Naționale au fost prezente nume mari din lumea sportului românesc, dar mai ales din lumea fotbalului. Este vorba despre Gică Hagi, Mircea Lucescu, Răzvan Burleanu, dar și Elisabeta Lipă.

Principalele personalități din lumea fotbalului românesc, care au fost prezente în loja Arenei Naționale, au fost Gică Hagi și Mircea Lucescu. De-a lungul partidei, cele două nume grele din lumea „sportului rege” au comentat evoluția „tricolorilor” care, la pauza meciului se aflau pe prima poziție în Grupa I a preliminariilor pentru Campionatul European din 2024.

De asemenea, pe lângă cei doi, în loja oficială se aflau și Răzvan Burleanu, președintele Federației Române de Fotbal, dar și Elisabeta Lipă, fostă canotoare și campioană olimpică.

În cazul în care „tricolorii” pregătiți de Edi Iordănescu își câștigă grupa, vor fi repartizați în urna a 2-a a tragerii la sorți pentru grupele EURO 2024. În acest caz, prima reprezentativă a României va avea parte de adversari mai accesibili la turneul final de vara viitoare. Totuși, în cazul în care selecționata din „Țara Cantoanelor” câștigă tuelul, România va fi în urna a 4-a.

Atmosferă incredibilă la România – Elveția

Arena Națională a fost luată cu asalt de către cei 50.000 de fani care au venit să își susțină favoriții la ultima partidă din preliminariile pentru Campionatul European din 2024.

Spectacolul din tribunele Arenei Naționale a început încă din momentul intonării imnului. Întreg stadionul a cântat alături de Andra, solista care a fost aleasă pentru acest moment special, înainte de startul partidei care o poate duce pe România în urna a 2-a a tragerii la sorți pentru grupele EURO 2024. Această tragere va avea loc pe data de 2 decembrie, la Hamburg și va începe de la ora 19:00.

Imediat după imn, oamenii din tribune au aplaudat secunde în șir acest moment, iar mai apoi au început să își susțină favoriții. Totodată, în timpul imnului au apărut și incidente minore în peluza suporterilor echipei naționale. La momentul respectiv, un grup restrâns de fani au aprins torțe, lucru interzis pe stadioane.

Mai apoi însă, la începutul meciului, suporterii și-au arătat susținerea pentru echipa națională, care a realizat o mare performanță după o pauză de 8 ani. Scandările acestora s-au auzit minute în șir, iar atmosfera de la duelul „tricolorilor” este demnă de performanța realizată de aceștia.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

0:08 VideoUltraşii lui FC U Craiova au vrut să intre în vestiare peste jucători! Au aruncat cu torţe în jandarmi 12
23:56
„Aţi ieşit de pe teren ca o vedetă” Reacţia lui Mircea Rednic, după Dinamo – UTA 2-0. Ce a spus despre salvarea „câinilor”
12
23:43
Nebunie pe stadion, după retrogradarea lui FC U Craiova 1948! Ultraşii au aruncat cu scaune şi l-au înjurat pe Adrian Mititelu
12
23:38
Scene incredibile la Dinamo – UTA! Presiunea şi-a spus cuvântul şi lui Zeljko Kopic i s-a făcut rău
12
23:30
Când se joacă meciurile de baraj Dinamo – Csikszereda şi FC Botoşani – CS Mioveni, pentru menţinerea/promovarea în Liga 1
12
23:10
Dinamo – UTA 2-0! Dinamo şi FC Botoşani vor juca baraj pentru menţinerea în Liga 1. FCU Craiova şi FC Voluntari au retrogradat
12
22:56
VIDEO & FOTOUltraşii lui PSG şi-au luat la revedere de la Kylian Mbappe! Imagini fabuloase de pe Parc des Princes
12
22:50
Românii au dat recital pentru Gaziantep: dublă Dennis Drăguş, trei assist-uri Alex Maxim
12
22:11
Mesajul afişat de fanii lui Dinamo pentru Mircea Lucescu în timpul meciului capital pentru salvarea de la retrogradare
12
22:00
VIDEOPAOK – Olympiacos 2-0 a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Răzvan Lucescu continuă asaltul spre titlu, după victoria uriaşă din derby