Emil Săndoi, după Croaţia U21 – România U21 0-0: „Contractul meu cu FRF s-a terminat! Nu am fost pregătiţi pentru competiţie!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 28.06.2023, 0:08

Emil Săndoi, după ce România U21 a terminat Campionatul European fără gol marcat

Hepta

Emil Săndoi, după Croaţia U21 – România U21 0-0. Selecţionerul a avut o primă reacţie după ce naţionala de tineret a României a suferit o ruşine istorică la Campionatul European pe tineret, care se desfăşoară în ţara noastră şi în Georgia.

„Tricolorii” mici nu au reuşit să marcheze niciun gol în cele 3 partide jucate pe stadionul Steaua. A fost 0-3 cu Spania U21, 0-1 cu Ucraina U21 şi 0-0 cu Croaţia U21.

Emil Săndoi, după Croaţia U21 – România U21 0-0

Un joc încins şi echilibrat în marea majoritate a timpului. Parcă puţin pe final am avut de suferit şi după ce am făcut schimbările. Mulţi jucători au depus un efort fantastic. Işfan a făcut un efort fantastic, a jucat 3 meciuri întregi. Fane Târnovanu a avut o evoluţie cum ne-a obişnuit în ultimul timp. Vreau să-l felicit şi eu şi tot staff-ul. Eu am spus încă de la început că este un nivel ridicat.

Poate nu am fost pregătiţi pentru a astfel de competiţie. Am avut jucători accidentaţi, am avut jucători care nu au fost lăsaţi la această competiţie. În momentul în care am venit aici, am văzut toate meciurile pe care această generaţie le-a avut şi am spus că suntem deficitari la posesie. Nu îmi reproşez absolut nimic, din punct de vedere al selecţiei. Poate o lipsă de inspiraţie la jocul cu Spania.

Să ştiţi că eu îmi termin contractul cu FRF. După această partidă, contractul meu s-a încheiat la Federaţia Română de Fotbal. Eu nu m-am agăţat niciodată de contracte, nu cred că existe vreun preşedinte de club care poate să afirme că au avut discuţii legate de contract. Sunt un om fair-play şi de fiecare dată îmi propun să pot să stau cu fruntea sus în faţa oricui. Cred că este o realitate, că avem probleme„, a spus Enil Săndoi după Croaţia U21 – România U21 0-0, la tvr.ro.

Echipa naţională U21 a României a terminat la egalitate marţi seara, la Bucureşti, scor 0-0, meciul disputat în compania echipei naţionale U21 a Croaţiei, în grupa A a Campionatului European U21. Echipa României încheie cele trei meciuri din grupă fără gol marcat.

În minutul 19 Octavian Popescu i-a pasat foarte bine lui Louis Munteanu, care a şutat din careu, dar portarul Pandur a reţinut.

Tricolorii au avut emoţii în minutul 38, când Târnovanu a intervenit mai întâi la şutul lui Baturina, apoi la cel al lui Beljo, iar faza s-a încheiat cu şutul în bară al lui Vidovic. Repriza s-a încheiat cu şutul pe portar al lui Pantea, din minutul 40, după o cursă frumoasă şi o pasă excelentă a lui Markovic.

Partea a doua nu a excelat în faze de poartă. În minutul 63 Petrila a trimis din careu, din poziţie bună, mult pe lângă poartă. Târnovanu a avut o intervenţie excelentă în minutul 79, iar în minutul 80 Prsir nu a găsit spatiu portii tricolorilor. Fruk a fost blocat de Dican în minutul 85, iar în minutul 90+1 Târnovanu i-a refuzat golul lui Frigan şi s-a încheiat 0-0. România a terminat grupa pe ultimul loc, cu un punct, fără gol marcat şi cu patru primite.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

18:29 FotoBayer Leverkusen a primit trofeul de campioană a Germaniei! Echipa lui Xabi Alonso a terminat campionatul neînvinsă 18:26 Reacția lui Ciprian Marica, după ce s-a aflat că Denis Alibec ar semna cu Farul! Care este poziția echipei lui Gică Hagi 18:04 VIDEOMax Verstappen, pole position la Marele Premiu de Formula 1 de la Imola! Cursa e LIVE pe Antena 1 și AntenaPLAY (duminică, 15:45) 17:59 Dorit de FCSB şi Rapid, Ilie Dumitrescu ştie unde vrea să joace Louis Munteanu sezonul viitor: „E cel mai bun 9 din România” 17:54 „Total lipsit de sens!” Florin Manea, făcut praf în Anglia după detaliile despre viitorul lui Radu Drăgușin! 17:45 LIVE VIDEOBoavista – Vizela e ACUM LIVE în AntenaPLAY! Sporting primeşte titlul cu Chaves (20:00). Programul complet 17:25 Prime uriașe pentru jucătorii lui Csikszereda la barajul cu Dinamo! Suma colosală pe care o vor încasa, dacă vor ajunge în Liga 1 17:22 Monica Niculescu a pierdut dramatic finala de dublu la Trophee Clarins! Meciul a durat peste două ore 17:11 Carlo Ancelotti, decizie uluitoare înainte de finala UEFA Champions League! Pe cine va titulariza la meciul cu Borussia Dortmund 16:52 „Îmi pierd capul!” Darius Olaru a dezvăluit care e marea sa problemă! A câștigat titlul cu FCSB și a dat cărțile pe față Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta