Verdictul medicilor după accidentarea suferită de Valentin Mihăilă! Ce a păţit „eroul” României de la Lucerna

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 23.06.2023, 16:44

Verdictul medicilor după accidentarea suferită de Valentin Mihăilă

Valentin Mihăilă a marcat două goluri în Elveţia - România 2-2 / Profimediaimages

A apărut verdictul medicilor după accidentarea suferită de Valentin Mihăilă în meciul Elveţia – România, scor 2-2, din grupa I a preliminariilor EURO 2024. Atacantul în vârstă de 23 de ani a fost „eroul” naţionalei noastre la Lucerna, cu o „dublă” de senzaţie la Lucerna.

Jucătorul celor de la Parma a reuşit să egaleze de unul singur liderul grupei. A marcat în minutele 89 şi 90+2, dar nu s-a putut bucura la maximum pentru golurile sale. S-a accidentat la faza la care a marcat pentru a doua oară în poarta lui Sommer.

Cu o fază înainte de gol am pasat în lateral la Burcă, am simţit că mi s-a încărcat puţin muşchiul. Iar apoi, la pasa lui Moruţan şi am dat al doilea gol, înainte de gol am simţit cum m-a înţepat piciorul pe coapsă şi asta a fost„, spunea Valentin Mihăilă la finalul meciului.

În cele din urmă, după ce a ajuns pe mâna medicilor, atacantul României a aflat cât de gravă este accidentarea. Potrivit gsp.ro, Mihăilă a suferit o ruptură musculară şi are nevoie de un repaus total o perioadă cuprinsă între trei şi patru săptămâni!

Mihăilă a contrazis zvonurile că s-ar fi accidentat abia după ce s-a bucurat pe garduri, în faţa fanilor, pentru cel de-al doilea gol marcat în Elveţia. Acesta a primit deja o lovitură din cauza accidentării suferite. A ratat prezenţa la Campionatul European U21, care se dispută în România şi Georgia. Emil Săndoi l-a convocat, în locul lui Mihăilă, pe David Miculescu.

Valentin Mihăilă a răbufnit după dubla fabuloasă din Elveţia – România 2-2

Valentin Mihăilă a avut un discurs dur şi pentru contestatari, după ce a fost eroul naţionalei lui Edi Iordănescu.

Mă simt foarte bine, sunt fericit, dar în acelaşi timp sunt trist pentru că din nou cred că am suferit o leziune musculară pe coapsa dreaptă. Nu prea mă încântă acest lucru.

Un rezultat pe care, părerea mea, îl meritam. A doua repriză am făcut o repriză foarte bună. Îmi felicit coechipierii, echipa, suporterii pe această cale pentru că ne-au susţinut până în ultimul moment. Am crezut în şansa noastră şi am reuşit să egalăm.

Cred că, dacă eram bine, poate aveam noroc şi îl dădeam şi pe al treilea (n.r. a început să zâmbească). Noi am avut încredere în noi, cu toate că… majoritatea oamenilor din România nu prea au încredere în noi. Zic că suntem slabi, că e o naţională mică. Am demonstrat că… în prima repriză am jucat destul de slab, dar cu toţii ştiu că Elveţia e o forţă a Europei. A doua repriză am prins încredere. Probabil că a doua repriză s-au mai relaxat puţin şi am prins noi aripi. Vreau să fac aşa… să dau un semn, pentru că…suntem o echipă mică, cum spun toţi… dar aveţi încredere în noi, pentru că alţii nu aveţi! Dacă aveţi alţii, de ce nu chemaţi alţii?

Credeţi în noi pentru că suntem o ţară, credeţi în noi! Dacă nu am fi noi, ar fi alţii. Vreau să aveţi încredere în noi pentru că suntem o ţară. Toţi vrem la EURO. Am auzit critici pentru că ne-am bucurat că s-a anulat golul în Kosovo. Dar ce voiaţi, să plângem? Să nu ne bucurăm că se anulează golul?„, a spus Valentin Mihăilă după Elveţia – România 2-2.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16
23:19
„Îţi vine să faci glume!” Darius Olaru, explicaţii pentru ironiile devastatoare adresate rapidiştilor: „Căpriorii, căpriorii!”
16
23:09
Forbes a publicat TOP 10 al celor mai bine plătiți atleți din lume. Cristiano Ronaldo câștigă aproape de 2 ori mai mult ca Messi
16
22:51
Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (duminică, 20:00). Românul, condamnat să câştige
16
22:37
VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG
16
22:33
Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!”
16
22:11
„Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu
16
22:00
Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe
16
21:49
Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!”
16
21:28
BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului
16
21:19
VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta