EURO 2020 | Christian Eriksen le-a cerut colegilor, de pe patul de spital, să joace meciul cu Finlanda. UEFA, gest uriaş pentru starul danez

De Antena Sport
Publicat: 12.06.2021, 23:59
Actualizat: 13.06.2021, 9:17

Christian Eriksen le-a cerut colegilor de pe patul de spital să continue meciul cu Finlanda, de la Euro 2020, suspendat în minutul 43.

Christian Eriksen

Christian Eriksen le-a cerut colegilor să continue meciul cu Finlanda. Starul danez a avut nevoie de manevre de resuscitare mai multe minute la partida de la Copenhaga. Meciul a fost întrerupt aproape două ore, după ce starul danez s-a prăbuşit în minutul 43 al partidei cu Finlanda. Fotbalistul este acum în spital, în stare stabilă.

Internaţionalul danez Christian Eriksen a vorbit cu colegii săi şi le-a cerut să joace în această seară meciul cu Finlanda, suspendat după ce el s-a prăbuşit pe teren, informează Football Italia, citând SportStudio.

Christian Eriksen le-a cerut colegilor să continue meciul cu Finlanda

Eriksen a avut o discuţie pe FaceTime cu colegii săi, de pe patul de spital. El le-a spus jucătorilor, care se aflau atunci în vestiar, că se simte mai bine.

Christian Eriksen, desemnat omul meciului de UEFA

UEFA a anunţat, sâmbătă seară, că jucătorul meciului Danemarca – Finlanda, scor 0-1, de la Euro-2020, este danezul Christian Eriksen.

“Starul meciului este Christian Eriksen. Îţi urăm însănătoşire grabnică, Christian”, a notat UEFA, citându-l pe şeful forului continental, Aleksander Ceferin, care a vorbit mai devreme despre Eriksen: “Fotbalul este un joc frumos şi Cristian îl joacă foarte frumos”.

Jocul s-a reluat cu ultimele patru minute ale primei reprize, iar pauza a fost de doar cinci minute. În momentul în care danezii au intrat pe teren pentru încălzire, înainte de reluarea jocului, fotbaliştii finlandezi i-au aplaudat.

Diana Belbiţă, la AS.ro LIVE

Fani Anglia, finala Euro 2020
Euro 2020 • 20 iulie, 14:21
Interdicţii pe viaţă după finala Euro 2020. Incidentele provocate de fani pe Wembley, anchetate de Federaţia din Anglia
Roberto Mancini şi Giorgio Chiellini
Fotbal • 15 iulie, 13:16
Giorgio Chiellini, liber de contract după 16 ani la Juventus. „Nu avem nicio ofertă. Ce a făcut el e incredibil!”
Italia, câştigătoarea EURO 2020
Fotbal • 14 iulie, 18:30
OFICIAL | Gianluigi Donnarumma a semnat cu PSG. Mesaj emoţionant pentru fanii lui AC Milan. „Am purtat cu mândrie acest tricou!”
Ce limbă vorbește Maya, fiica Antoniei și cum se înțelege cu frații și cu mama sa când vine în România. Detaliul mai puțin știut
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
0:21 Rapid – Farul 0-0 | Mihai Iosif, mândru după duelul cu Gică Hagi. „Am ştiut cum vor să joace!” Mesaj special pentru Ilie Dumitrescu. „E deschis non-stop pentru el” 0:07 Rapid – Farul 0-0 | „Unchiul meu e rapidist, cred că s-a bucurat!” Reacţia lui Hagi, după momentele emoţionante de pe Arena Naţională! Ce a spus despre umilinţele din Conference League 30 iulie, 23:26 FotoJocurile Olimpice 2020 | Campionii de la tenis, moment viral la Tokyo! Au coborât de pe podium ca să fie alături de învinşii din finală 30 iulie, 23:15 Rapid – Farul 0-0. Gică Hagi n-a reuşit să schimbe liderul din Liga 1. Ambele echipe sunt neînvinse şi fără gol primit 30 iulie, 23:12 Lovitura primită de UEFA în războiul cu Real, Barcelona şi Juventus. Ce se întâmplă cu proiectul Super Ligii Europei 30 iulie, 23:00 UPDATEMERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo 30 iulie, 22:41 VIDEOGică Hagi, momente emoţionante pe Arena Naţională! Rapid l-a primit cu flori şi cadouri. Cum le-a mulţumit fanilor giuleşteni 30 iulie, 22:20 Gică Popescu, ruşinat de eşecurile din Conference League. „O zi neagră! Mi-e teamă de mai rău!” 30 iulie, 21:55 „E total deplasat!” Ilie Dumitrescu îl atacă dur pe Gigi Becali. „FCSB, eliminată de o echipă de diletanţi!” 30 iulie, 21:35 Manchester City, mutare şoc pe piaţa transferurilor! Vedeta pentru care Pep Guardiola a oferit 117 milioane de euro