EURO 2020 | Cristiano Ronaldo a egalat recordul lui Ali Daei şi a intrat definitiv în istoria fotbalului. Performanţă fabuloasă reuşită în Portugalia – Franţa

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 23.06.2021, 23:49

Cristiano Ronaldo a egalat recordul lui Ali Daei şi a intrat definitiv în istoria fotbalului. A reuşit o "dublă" spectaculosă în meciul Portugalia - Franţa, din grupa F de la EURO 2020.

Cristiano Ronaldo a egalat recordul lui Ali Daei

Cristiano Ronaldo, "dublă" de senzaţie cu Franţa

Atacantul de 36 de ani a ajuns la 109 goluri la echipa naţională. Niciun alt jucător nu a reuşit să înscrie de mai multe ori pentru reprezentativa ţării sale.

Ali Daei stabilise recordul după ce a punctat de 109 ori în tricoul Iranului. A fost egalat surprinzător! Cristiano Ronaldo a fost de neoprit în această ediţie a Campionatului European.

Only two men in international football history have scored 109 goals:
🇮🇷 Ali Daei
🇵🇹 Cristiano Ronaldo
RECORD. EQUALLED. 🤯 pic.twitter.com/TGj51Q1RPF
— Squawka Football (@Squawka) June 23, 2021

Cu cele două goluri marcate în super-meciul cu Franţa, Ronaldo a ajuns la cinci reuşite la EURO 2020 şi este golgheterul turneului final. Mai punctase cu Ungaria („dublă” în victoria cu 3-0) şi în cea cu Germania (2-4).

Cristiano Ronaldo l-a felicitat pe Karim Benzema

Karim Benzema a fost felicitat de Cristiano Ronaldo după primul gol marcat pentru naţionala Franţei după o pauză de 5 ani şi 258 de zile.

Cristiano Ronaldo şi Karim Benzema au marcat cele două goluri din prima repriză a meciului Portugalia – Franţa. Foştii colegi de la Real Madrid au marcat din lovitură de pedeapsă. Imediat după ce a marcat, Benzema a fost felicitat chiar de Ronaldo pentru primul gol marcat de la revenirea în naţionala Franţei.

Cei doi au continuat să aibă o atitudine de respect unul faţă de altul şi după ce s-a terminat prima repriză. Ronaldo l-a luat de gât pe Benzema şi a glumit cu fostul său coleg de la Real Madrid.

Diana Belbiţă, la AS.ro LIVE

Lionel Messi, vacanţă la Miami
Fotbal • 20 iulie, 14:57
FOTO
Lionel Messi, vacanţă de lux la Miami. Cum arată vila pentru care achită peste 6.000 de dolari pe zi + De ce l-a supărat Pele pe Messi
Fani Anglia, finala Euro 2020
Euro 2020 • 20 iulie, 14:21
Interdicţii pe viaţă după finala Euro 2020. Incidentele provocate de fani pe Wembley, anchetate de Federaţia din Anglia
"Ziua deciziei!" Anunțul bombă a lui Cristiano Ronaldo
Fotbal extern • 18 iulie, 17:21
„Ziua deciziei!” Cristiano Ronaldo, anunț bombă despre viitorul său. Mutarea uriașă în care ar putea fi implicat
Fetița Simonei Gherghe, prima apariție în direct, la tv. Cum a apărut în finala Mireasa sezonul 3
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Messi şi Ronaldo
1
12:32 Overeem vs Rico Verhoeven! Cum au fost dezvăluite ”din greșeală” planurile pentru meciul anului în kickboxing 12:30 EXCLUSIVGigi Becali a pus 700.000 de euro pe masă pentru 9% din drepturile federative ale lui Olimpiu Moruţan! Răspunsul lui Iftime a venit imediat 12:25 Jocurile Olimpice 2020 | Veste proastă pentru Larisa Iordache! Simone Biles şi-a anunţat prezenţa în finala de la bârnă 11:57 „Bursa de valori” Gigi Becali! I-a distrus visul lui Olimpiu Moruţan de a merge la Galatasaray: „Nu merită nici 3 milioane de euro acum!” 11:52 Gigi Becali scapă de Zdenek Ondrasek. Îl ia Mutu la FC U Craiova 1948. Lovitură pe piaţa transferurilor. Încă un jucător, OUT din lotul FCSB 11:10 EXCLUSIV AS.ro LIVE„Părinţii nu au fost niciodată liniştiţi că eu eram pe apă!” Georgeta Andrunache, confesiuni emoţionante! Drama din familie care îi putea schimba destinul 10:57 Jocurile Olimpice 2020 | România, eliminată în sferturi de Hong Kong după ce dublul câştigase un punct uriaş 10:16 Jocurile Olimpice 2020 | Alin Alexuc e OUT de la Tokyo. Eşec în recalificări 10:00 Basarab Panduru i-a făcut praf pe jucătorii „umiliţi” de Becali: „Când intră 500 de milioane la finalul lunii, mai e umilit? Cine te pune să te duci?” 9:35 Gigi Becali tună și fulgeră: „Sunt oameni care nu strâng toată viața cât iei tu pe lună!” Jucătorul pus la zid de patronul FCSB