Euro 2020 | Cristiano Ronaldo, faza serii în Franța – Portugalia 2-2. I-a arătat prietenului Benzema unde să paseze mingea

Publicat: 24.06.2021, 8:57
Actualizat: 24.06.2021, 9:04

Cristiano Ronaldo a oferit faza serii în derby-ul Franța - Portugalia 2-2. Starul portughez i-a arătat lui Karim Benzema, fostul său coechipier de la Real Madrid, unde să paseze balonul.

Cristiano Ronaldo, faza serii la Euro 2020

Totul s-a petrecut în minutele de prelungire ale meciului, la scorul de 2-2. Ambele echipe erau calificate la acel rezultat, astfel că Ronaldo s-a asigurat că tabela de marcaj va rămâne neschimbată.

Faza serii s-a petrecut când Franța se afla în atac, iar Karim Benzema era purtător de balon. Atacantul lui Real Madrid căuta o soluție de transmitere a balonului când Ronaldo, îndreptat cu fața către Benzema, i-a indicat să paseze în spate, la fundașii centrali.

Vârful francezilor s-a conformat și i-a pasat lui Raphael Varane. În cele din urmă s-a terminat 2-2, iar Franța și Portugalia au mers împreună în optimile Euro 2020. Din grupa F s-a mai calificat dramatic și Germania, care a fost la un pas de umilință în fața Ungariei.

INTRĂ AICI PENTRU A VEDEA GESTUL LUI CRISTIANO RONALDO PENRU KARIM BENZEMA

Karim Benzema este jucătorul alături de care Cristiano Ronaldo a jucat cele mai multe partide (342). Aceștia au combinat la 76 de goluri înscrise pentru madrileni. Ambii au fost transferați de Florentino Perez în vara lui 2009, însă drumurile lor s-au despărțit în 2018, când Ronaldo a semnat cu Juventus.

Karim Benzema, felicitat de Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo şi Karim Benzema au marcat cele două goluri din prima repriză a meciului Portugalia – Franţa. Foştii colegi de la Real Madrid au marcat din lovitură de pedeapsă. Imediat după ce a înscris, Benzema a fost felicitat chiar de Ronaldo pentru primul gol marcat de la revenirea în naţionala Franţei.

Cei doi au continuat să aibă o atitudine de respect unul faţă de altul şi după ce s-a terminat prima repriză. Ronaldo l-a luat de gât pe Benzema şi a glumit cu fostul său coleg de la Real Madrid.

Cu golul în poarta campioanei mondiale en-titre, Cristiano Ronaldo a devenit golgheterul Euro 2020. Până la acest meci, starul portughez era la egalitate cu cehul Patrik Schick.

Diana Belbiţă, la AS.ro LIVE

Kylian Mbappe
Fotbal extern • 9:23
„Telenovela” s-a încheiat! Kylian Mbappe a luat decizia finală în privinţa transferului său. Ce a hotărât campionul mondial dorit de Real Madrid
Cristiano Ronaldo
Fotbal extern • 2 august, 21:05
Cristiano Ronaldo vrea cu orice preţ să plece de la Juventus! Superstarul lusitan ia în calcul o revenire de senzaţie la Real Madrid
Franţa - Japonia, 0-4
JO 2020 • 28 iulie, 19:24
Nu suntem singurii! Franţa a fost umilită de Japonia şi părăseşte Jocurile Olimpice cu 11 goluri încasate. Argentina şi Germania pleacă şi ele acasă. Ce echipe s-au calificat în sferturi
Un bărbat a descoperit un tunel secret în podeaua sufrageriei. Peste ce „comoară” a dat Colin Steer
MERCATO 2021 | Cele mai tari mutări sunt AICI. Ramos şi Donnarumma au semnat cu PSG. Manchester United l-a luat pe Raphael Varane. Viitor incert pentru Ronaldo
1
19:40 VIDEOImagini de senzație cu Gică Hagi la antrenamentul Farului! Regele și-a pus mănușile și a intrat în poartă. „A fost imperial!” 19:35 Jocurile Olimpice 2020 | INCREDIBIL! Bianca Ghelber n-a avut antrenor la Tokyo! A ”consiliat-o” kinetoterapeutul!!!!!! 19:06 Nadia Comăneci, mesaj emoționant după retragerea Larisei Iordache de la Jocurile Olimpice. „Te iubim!” 18:20 Ana Bogdan și Jaqueline Cristian, în optimi la Winners Open! Victorii zdrobitoare pentru românce. Rezultatele zilei la Cluj 17:53 „Îi caut deja echipă!” Unde poate ajunge Alex Chipciu după ce s-a certat cu Marius Șumudică: „Nu va mai fi dorit înapoi” 17:25 EXCLUSIV„Acum durerile sunt şi mai rele!” Noi detalii despre starea de sănătate a Larisei Iordache: „Se putea întâmpla, Doamne Fereşte, altceva!” 17:14 Jocurile Olimpice 2020 | Brazilia – Spania, marea finală de la Tokyo! Ibericii au eliminat dramatic gazda Japonia 16:49 Jucătorii lui CFR Cluj se îmbogățesc dacă o elimină pe Young Boys! Primele uriașe care îi așteaptă pe fotbaliștii lui Șumudică 15:50 Nicolae Dică îl „înţeapă” pe Gigi Becali: „Când eram antrenor la FCSB mă băteam la campionat, mergeam în primăvara europeană, aveam cel mai bun atac din campionat!” 15:25 Gigi Becali aşteaptă ofertele pentru Andrei Vlad: „Mi-a zis că are o ofertă de afară și o să mi-o aducă pe masă”. Ce se întâmplă cu Messi al portarilor dacă rămâne la FCSB