EURO 2020 | Croaţia – Spania 3-5. „Furia Roja” şi-a arătat colţii! Naţionala lui Luis Enrique, o adevărată maşinărie de goluri. Recordul incredibil stabilit de iberici

De Dragoș Vasile
Publicat: 28.06.2021, 21:33

Spania bucurie

Cu Spania nu-i de joacă la EURO 2020. Ibericii au „tremurat” după primele două meciuri din faza grupelor, însă şi-au arătat colţii când miza a fost uriaşă.

Spania şi-a arătat colţii! „Furia Roja”, record incredibil

Naţionala lui Luis Enriqe a făcut spectacol în ultimele două meciuri de la Campionatul European. Spaniolii au marcat de cinci ori în poarta Slovaciei, reuşind să obţină biletele pentru optimile de finală.

În fazele eliminatorii, ibericii au întâlnit Croaţia, echipă care le-a dat mari bătăi de cap. La finalul celor 90 de minute, tabela arăta scorul de 3-3. În prelungiri, spaniolii au avut o tresărire de orgoliu şi au marcat de două ori.

Pablo Sarabia, Cesar Azpilicueta, Ferran Torres, Alvaro Morata şi Mikel Oyarzabal au punctat pentru „Furia Roja”, care a stabilit un record incredibil. A devenit prima naţională din istoria EURO care marchează cinci goluri în două partide consecutive!

În urma succesului cu Croaţia, scor 5-3, naţionala lui Luis Enrique s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European după o pauză de 9 ani. Ibericii au cucerit trofeul în 1964, 2008 şi 2012.

EURO 2020 | Danemarca nu are frică de nimeni! Nordicii au scris şi ei istorie la turneul final

După succesul cu Ţara Galilor, scor 4-0, Danemarca a scris istorie. Danezii au devenit prima naţională care înscrie 4 goluri în meciuri consecutive. În ultima rundă a grupelor, nordicii au câştigat cu 4-1 meciul cu Rusia. De asemenea, aceasta este cea mai mare victorie a lor la Campionatul European din 1984 încoace.

Kasper Dolberg a reuşit dubla în minutele 27 şi 48. Nordicii s-au dezlănţuit pe final. Joakim Maehle, în minutul 88, şi Braithwaite, în minutul 90+6, au stabilit scorul final. Danemarca va juca în sferturi pe 3 iulie, la Baku. O va înfrunta pe Cehia.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

16:25 „S-a rupt orice legătură!” Alex Băluță s-a certat cu Alexandru Mitriță! Dezvăluirea surprinzătoare a jucătorului de la FCSB 16:13 Siyabonga Ngezana a dezvăluit care a fost cel mai greu moment din cariera lui: „Mă urmăreşte, încă doare” 15:42 EXCLUSIVDarius Olaru vrea să joace cu FCSB pe Ghencea, în cupele europene: „A fost o atmosferă extraordinară” 15:42 Kylian Mbappe a acceptat provocarea lui Usain Bolt de a se întrece într-o cursă de 100 de metri: „Probabil că nu am nicio şansă!” 15:42 Alex Băluţă, oferte din străinătate! A dezvăluit totul după ce a luat titlul cu FCSB! 15:33 Pe ce loc se află Simona Halep în clasamentul WTA. Cine este cea mai bine clasată româncă 14:58 Care este, de fapt, numele din buletin al lui Gabriel Tamaş. Dezvăluirea făcută de fostul fundaş 14:21 Mihai Rotaru, mesaj războinic pentru Gigi Becali: „Putem lua titlul cu Gâlcă!” De ce nu se gândeşte la Champions League 13:29 VIDEOOvidiu Ionescu a pierdut în 3 seturi meciul cu Wang Chuqin la Saudi Smash 2024. Românul a câştigat un punct superb 13:20 Programul complet al play-off-ului de promovare din England Championship. Meciurile sunt live în AntenaPLAY Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi