Euro 2020 cu fani pe Arena Naţională! Teste chiar la stadion, filtre şi oameni de la UEFA. Noi detalii date de ministrul Novak

Antena Sport Publicat: 6 aprilie 2021, 8:17

Comentarii
Euro 2020 cu fani pe Arena Naţională! Teste chiar la stadion, filtre şi oameni de la UEFA. Noi detalii date de ministrul Novak

Euro 2020 va aduce fani pe Arena Naţională

"Ne dorim sport, mişcare, este un mic câştig în faţa pandemiei. Este cel mai mare eveniment organizat în România şi ne bucurăm că ne alăturăm Budapestei, Moscovei şi Danemarcei să avem spectatori. Conform schemei UEFA, fiecare spectator trebuie să prezinte un certificat că s-a vindecat de Covid sau că s-a vaccinat. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fiecare bilet va conţine data, ora prezenţei pe stadion, pentru a se evita aglomeraţia. Şi mai este şi varianta de a fi testat la faţa locului. Vor fi filtre, vor fi prezenţi oameni de la UEFA, alături de noi, vor fi vreo 300 de oameni", a declarat Novak la Digi24.

Meciuri de la Euro 2020, pe Arena Naţională, cu 13.000 de fani

Deocamdată, meciurile din cadrul Euro 2020 vor rămâne singurele din România care se vor desfăşura cu fani în tribune. Dar este o mică victorie a noastră în faţa pandemiei, susţine Novak.

"O veste mult aşteptată de toată lumea, pe care mă bucur să o dau azi, de Ziua Internaţională a Sportului pentru Dezvoltare şi Pace: meciurile organizate pe teritoriul României în cadrul Turneului Final al Campionatului European de Fotbal EURO 2020 se vor defăşura cu spectatori în tribune. 

Prin aprobarea Memorandumului prezentat de Ministerul Tineretului şi Sportului în cadrul ultimei şedinţe de guvern, Guvernul României s-a angajat să adopte legislaţia necesară, astfel încât meciurile din cadrul Turneului Final al Campionatului European de Fotbal Euro 2020 organizate în 2021 pe teritoriul României să se poată desfăşura cu prezenţa în tribune a unui număr maxim de 13.000 de spectatori, reprezentând 25% din capacitatea tribunelor Arenei Naţionale", a scris Novak pe Facebook.

Reclamă
Reclamă

Euro 2020 | Arena Naţională va găzdui 4 partide din cadrul competiţiei

  • Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00);
  • Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00);
  • Ucraina – Austria (21 iunie, ora 19:00);
  • Meci din optimi (câştigătoarea grupei F şi echipa clasată pe locul secund în grupele A, B sau C – 28 iunie, ora 20:00).
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine este de vină pentru sezonul slab făcut de Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
7:57

Basarab Panduru critică bucuria oltenilor după victoria cu Rapid: “Când pierdem, e ditamai înmormântarea”

7:56

Cum arată cotele la câştigarea Balonului de Aur! Campionatul Mondial 2026 va fi decisiv

7:55

Revenire senzaţională a lui Nicolae Stanciu în Liga 1! Clubul cu care a ajuns la un acord

0:31

VIDEOPorto – Tondela 2-0. „Dragonii” s-au distanțat la 7 puncte în fruntea clasamentului

23:46 19 apr.

Gâlcă pune presiune pe jucători după meciul cu Craiova: “Nu o să intre decât cei care pot să alerge”

23:39 19 apr.

Nicușor Bancu nu s-a mai ascuns după Craiova – Rapid 1-0: „Vrem ca în acest an să câștigăm titlul”

1 Motivul incredibil pentru care Rapid şi FC Argeş nu au primit licenţă pentru cupele europene 2 De ce nu a primit Rapid licența UEFA. Explicaţia lui Victor Angelescu 3 Uluitor! O echipă a retrogradat și trei cluburi de sub ea au fost salvate. Cum a fost posibil 4 Starul lui Bayern Munchen “s-a rupt” şi ratează Campionatul Mondial 2026 5 Anunţul celui pe care Gigi Becali vrea să îl aducă la FCSB: “O să purtăm o discuţie” 6 Singurul român care va juca la Cupa Mondială din 2026: „Țara asta ne-a oferit libertate!”
Citește și