Foto

Euro 2020 | Danemarca – Belgia s-a oprit pentru Christian Eriksen! Jucătorii, fanii și arbitrii au aplaudat. Mesaje emoționante din tribună

Publicat: 17.06.2021, 19:32
Actualizat: 17.06.2021, 19:37

Meciul Danemarca - Belgia a fost întrerupt în minutul 10, în cinstea lui Christian Eriksen. Decarul naționalei nordice a fost aplaudat de toată lumea prezentă la stadion.

Danemarca - Belgia, întrerupt pentru Christian Eriksen

Danemarca – Belgia este primul meci pentru danezi după drama lui Christian Eriksen. Naționala nordică n-a reușit să se concentreze la fotbal în a doua repriză a meciului cu Finlanda și a piedut la limită, 0-1. Acum, Danemarca îi promite victoria lui Eriksen.

Danemarca – Belgia, întrerupt pentru Christian Eriksen

Jucătorii celor două echipe au întrerupt partida de pe „Parken” în minutul 10, referință la numărul de pe tricou al lui Christian Eriksen, în semn de solidaritate față de jucătorul de 29 de ani.

Suporterii Danemarcei, cât și ai Belgiei, arbitrii, toți jucătorii din teren și de pe bancă, oameni din staff, toți l-au aplaudat pe Christian Eriksen.

Fanii au afișat mesaje pentru Eriksen încă dinainte de startul partidei. Clinica în care jucătorul danez este internat se află în apropierea stadionului „Parken”.

After 10 minutes the two teams put the ball out of play and came together with fans to applaud.
Stay strong, @ChrisEriksen8 🙏 pic.twitter.com/5e84nlxLoW
— B/R Football (@brfootball) June 17, 2021

Simon Kjaer, discurs emoționant înainte de Danemarca – Belgia

Simon Kjaer e convins că nu va uita niciodată momentele de groază cu Eriksen. Căpitanul și-a lăudat colegii pentru maniera în care au reacționat la incident.

„Au fost câteva zile speciale, în care fotbalul a trecut pe plan secund. Am trăit un șoc care va face parte din mine – din noi – pentru toată viața. Singurul lucru care contează cu adevărat este că Christian este bine! Sunt mândru de cum ne-am comportat ca echipă și că am rămas uniți în aceste momente grele. Sunt foarte recunoscător pentru toată susținerea pe care am primit-o.

Astăzi vom intra pe teren cu Belgia cu Christian în inimile și gândurile noastre! Asta ne oferă liniștea de care aveam nevoie ca să ne putem concentra pe fotbal. Vom juca pentru Christian și ca de obicei pentru toată Danemarca. Asta este cea mai mare motivație pentru noi. Ca întotdeauna, vom da totul”, a declarat Simon Kjaer, înaintea meciului.

Lui Eriksen i se va monta un defibrilator cardiac

Medicii au recomandat ca Eriksen să treacă printr-o intervenție în urma căreia i se va monta un defibrilator cardiac. Mai mult ca sigur, starul danez va trebui să-și agațe ghetele în cui.

„După ce lui Christian i s-au făcut diverase investigaţii, s-a decis că el ar trebui să aibă un ICD (defibrilator). Dispozitivul este necesar după un atac de cord cauzat de tulburări de ritm cardiac. Christian a acceptat soluţia şi planul a fost confirmat de specialişti în plan naţional şi internaţional, care recomandă cu toţii acelaşi tratament. Îi încurajăm pe toţi să le ofere lui Christian şi familiei sale linişte şi intimitate în perioada următoare”, a anunțat Federația Daneză de Fotbal.

Defibrilatorul care-i va fi pus lui Eriksen e un aparat de mici dimensiuni implantat sub clavicula. Va monitoriza în permanență bătăile inimii și va interveni în cazul în care detectează modificări ale ritmului normal. Defibrilatorul are posibilitatea de a reporni inima în cazul în care ritmul de bătai nu mai asigură contracția ventriculară.

Bernadette Szocs, la AS.ro LIVE

Momente dramatice pentru Denis Drăguș
Fotbal extern • 17 oct., 10:10
Momente dramatice pentru Denis Drăguș: i-a fost anulat un gol după 7 minute și Standard a fost egalată în minutul 90+10
Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA
Fotbal extern • 11 oct., 12:58
Thibaut Courtois i-a făcut praf pe conducătorii FIFA şi UEFA. „Nu îi interesează despre jucători, ci doar ce se întâmplă cu buzunarele lor”. Discurs incredibil al vedetei de la Real Madrid
Italia - Belgia 2-1
Fotbal extern • 10 oct., 18:32
Italia – Belgia 2-1 | Meci nebun la Torino! „Squadra Azzura” a câștigat finala mică din Liga Națiunilor. „Diavolii roșii” au lovit bara de trei ori!
Alena Mazanik are părul atât de lung, că "i se prind deseori insecte în el". Cum arată tânăra și cât măsoară podoaba ei capilară
CFR Cluj, la 48 de ore de depunctare! Campioana României trebuie să plătească, de urgență, un sfert de milion de euro. Emoții uriașe pentru Dan Petrescu
1
17
oct.
23:28
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Dragoș Grigore, pregătit pentru derby-ul cu Dinamo: „Am fost înjurat și ca jucător acolo! Le mulțumesc pentru tot, dar acum e important prezentul!”
17
oct.
23:08
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Dan Petrescu, fără reacție după a doua înfrângere a campioanei în Liga 1: „Nu ne putem plânge nici de arbitru, nici de vreme!” Avertisment pentru jucători: „O să am o discuție și cu ei!”
17
oct.
23:03
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Mihai Iosif voia să îl învingă pe Dan Petrescu cu scorul său favorit: „Îmi doream 1-0!” Declarații „marcă înregistrată” înaintea derby-ului cu Dinamo: „Leul rănit va da totul pentru a supraviețui!”
17
oct.
22:46
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Ciprian Deac, discurs manifest: „Trebuie să ne dăm două palme și să ne trezim!” Declarație savuroasă: „Am fost de mic rapidist, nu pot să șterg cu buretele!”
17
oct.
22:42
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Adrian Bălan a fost eroul giuleștenilor: „Așa ar trebui să facem în toate meciurile!” Ce a spus de derby-ul cu Dinamo
17
oct.
22:25
Rapid – CFR Cluj 2-0 | Giuleștenii au făcut spectacol la Mioveni! Adrian Bălan, omul meciului. Dan Petrescu, al doilea eșec în Liga 1 pe banca campioanei
17
oct.
22:23
Rapid – CFR Cluj | Adrian Bălan, one-man show la Mioveni! Atacantul a reușit o „dublă” de senzație împotriva campioanei României
17
oct.
22:15
Rapid – CFR Cluj | Reacția lui Dan Petrescu, după ce Rapid a marcat al doilea gol. Antrenorul campioanei a făcut “revoluție” în echipă. Alibec, scos la pauză
17
oct.
21:41
Dennis Man, pus la zid în Italia: „Păcătuiește prin egoismul excesiv!” Fanii au huiduit-o pe Parma după remiza cu Monza
17
oct.
21:25
„Este șocant!” Reacția lui Răzvan Lucescu, după ce PAOK Salonic a ratat victoria deși a avut 4-1 la pauză: „În final trebuia să fim mai nenorociți!”