EURO 2020 | Franţa – Elveţia 3-3 (4-5 d.l.d). După campioana Europei, şi campioana mondială e OUT! Mbappe a îngropat-o pe Franţa la Bucureşti. Meci colosal făcut de Elveţia

Dragoș Vasile Publicat: 29 iunie 2021, 0:45 / Actualizat: 29 iunie 2021, 9:03

Elveţia

Campioana mondială Franţa a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale EURO 2020, după ce a fost învinsă, pe Arena Naţională, la loviturile de departajare, de selecţionata Elveţiei, scor 5-4, în optimile competiţiei.

La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 3-3.

Pentru Franţa au marcat Karim Benzema ’57, ’59 şi Paul Pogba ’75, iar pentru Elveţia au punctat Haris Seferovic ’15 şi ’81 şi Mario Gavranovic ’90. În minutul 55, elveţianul Ricardo Rodriguez a ratat un penalty. Elveţienii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 84.

La loviturile de departajare pentru Franţa au transformat Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, iar Mbappe a ratat. Pentru Elveţia au transformat Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas, Mehmedi

În sferturile de finală, Elveţia va evolua contra Spaniei, care a eliminat Croaţia, scor 5-3.

Franţa – Elveţia 3-3 (4-5 d.l.p)

Începe seria loviturilor de departajare de la 11 metri!

Min. 120: Vom avea penalty-uri pe Arena Naţională!

Min 109: Mbappe a ratat o ocazie uriaşă! Imediat după fază, superstarul francez a acuzat dureri.

Min. 106: A început a doua repriză a prelungirilor.

Min. 105: S-a încheiat prima repriză de prelungiri, scor 3-3.

Min. 95: Sommer, intervenţie fabuloasă.

Update 23.52: Primele 90 de minute din Franţa – Elveţia s-au încheiat la egalitate, scor 3-3. Avem prelungiri pe Arena Naţională!

Update 23.48: GOOOL Elveţia! Ce meci! Mario Gavranovic a restabilit egalitatea!

Update 23.39: GOOOL Elveţia! Acelaşi Haris Seferovic a reuşit „dubla” şi i-a readus pe elveţieni în joc.

Update 23.32: GOOOL Franţa! Paul Pogba a reuşit o execuţie fabuloasă din afara careului.

Update 23.16: GOOOL Franţa! Benzema a reuşit „dubla”.

Update 23.15: GOOOL Franţa! Karim Benzema a restabilit egalitatea cu o execuţie fabuloasă. Vedeta lui Real Madrid a ajuns la trei goluri la acest turneu final.

Update 23.11: Penalty ratat Elveţia! Elveţienii a primit lovitură de la 11 metri, însă Ricardo Rodriguez a bătut slab, iar Hugo Lloris a avut o paradă excelentă.

Update 23.02: A început repriza secundă!

Update 22.48: Pauză pe Arena Naţională!

Update 22.35: Meciul a fost întrerupt câteva minute, după ce un fan a intrat pe teren. Acesta a fost reţinut imediat şi scos de pe gazon.

Update 22.15: GOOOL Elveţia! Haris Seferovic, starul lui Benfica, a deschis scorul cu o lovitură de cap.

Update 22.00: A început meciul!

Update: Avem echipele de start pentru Franţa – Elveţia!

Franța: Lloris – Varane, Lenglet, Kimpembe – Pavard, Kante, Pogba, Rabiot – Griezmann – Benzema, Mbappe
Selecționer: Didier Deschamps

Elveția: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez – Widmer, Freuler, Xhaka, Zuber – Shaqiri – Seferovic, Embolo
Selecționer: Vladimir Petkovic

Franţa – Elveţia, ultimul meci jucat la Bucureşti în cadrul EURO 2020, va începe de la ora 22:00. Se anunţă un meci de foc pe Arena Naţională.

Franţa – Elveţia, LIVE SCORE pe AS.ro! Meci de cinci stele pe Arena Naţională

Franţa a încheiat pe primul loc „Grupa Morţii”, din care au mai făcut parte Germania, Portugalia şi Ungaria. Cocoşii galici i-au învins pe nemţi, scor 1-0, şi au remizat cu ungurii, scor 1-1, şi lusitanii, scor 2-2. Karim Benzema, jucător revenit după 6 ani la naţională, este golgheterul campioanei mondiale, cu două goluri.

De partea cealaltă, Elveţia a încheiat pe locul 3 în Grupa A, din care au mai făcut parte Italia, Ţara Galilor şi Turcia. Elveţienii au înregistrat un egal, o înfrângere şi o victorie şi s-au calificat cu un golaveraj de -1. Xherdan Shaqiri, starul lui Liverpool, este cel mai bun marcator al naţionalei lui Vladimir Petkovic, cu două goluri.

Ultima confruntare dintre cele două echipe a fost la EURO 2016, scor 0-0. Cele două s-au întâlnit în Grupa A, din care a făcut parte şi România.

Echipele probabile:

Franța: Hugo Lloris – Benjamin Pavard, Raphael Varane, Presnel Kimpembe, Leo Dubois – Paul Pogba, N’Golo Kante, Adrien Rabiot – Antoine Griezmann, Karim Benzema, Kylian Mbappe

Elveția: Yann Sommer – Nico Elvedi, Fabian Schar, Manuel Akanji – Kevin Mbabu, Remo Freuler, Granit Xhaka, Ricardo Rodriguez – Xherdan Shaqiri, Haris Seferovic, Breel Embolo

15:31 Ebru Bolat s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! Va reprezenta România la iahting! 15:22 „Toată lumea așteaptă titlul!” Elias Charalambous, declarație în forță înainte de FCSB – Farul! 14:50 FRF a anunțat ce echipe au primit licența pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara 14:41 Reacția lui Gigi Becali, după ce a aflat că Risto Radunovic e pe lista lui CFR Cluj! Mesaj direct pentru vedeta de la FCSB 14:17 QPR – Leeds LIVE VIDEO în AntenaPLAY (22:00). Continuă lupta incendiară pentru promovarea în Premier Leauge! Echipele probabile 14:07 NEWS ALERTDaniel Niculae, urmărit penal în dosarul materialelor pirotehnice 13:47 Mircea Lucescu, Ion Ţiriac şi Nicolae Badea, super-proiect la unicul Dinamo: „Au avut o întâlnire cei trei” 13:30 „Să vină targa, să mă ia!” Romario, declarație fabuloasă după ce s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani! 13:15 „Nu sunt idiot!” Cum poate pica transferul lui Florinel Coman în Qatar. Anunțul făcut de Gigi Becali 12:39 Gigi Becali, anunțul momentului despre situația lui Florinel Coman! Noi detalii despre accidentarea lui „Mbappe” Vezi toate știrile