Euro 2020 | Prima reacţie a lui Roberto Mancini, după Italia – Austria 0-0 (2-1). „Am câştigat meritat!” Ce recorduri a stabilit

Publicat: 27.06.2021, 1:03.
Actualizat: 27.06.2021, 3:00

Roberto Mancini şi-a lăudat jucătorii după calificarea în sferturile de finală de la Euro 2020. Rezervele Chiesa şi Pessina au fost scoase în evidenţă pentru golurile marcate în prelungiri pe Wembley. Egalul înregistrat după 90 de minute a pus capăt seriei de 11 victorii la rând a Italiei. Echipa lui Mancini a stabilit însă două recorduri impresionante.

Roberto Mancini, bucuros după calificarea în sferturile Euro 2020

Roberto Mancini, implorat de scoţieni să bată Anglia

Roberto Mancinci spune că Italia a fost mai bună, deşi Austria a făcut-o să tremure la Londra.

Prima reacţie a lui Roberto Mancini, după Italia – Austria

„Am câştigat meritat, datorită rezervelor care au intrat pe teren cu mentalitatea corectă. În prima repriză, puteam să înscriem de mai multe ori. După pauză, a fost o cădere fizică. Aveam nevoie de jucători proaspeţi. Ştiam că va fi dificil, poate mai dificil decât în sferturi”, a spus selecţionerul Italiei, citat de Gazzetta dello Sport.

Contra Austriei, Italia a primit gol de două ori. Prima reuşită, din timpul regulamentar, a fost anulată însă pentru ofsaid. Italia venea după 11 meciuri la rând cu poarta intactă! „Mai devreme sau mai târziu tot trebuia să primim gol”, a spus Mancini.

14 octombrie 2020 era data ultimului gol încasat şi, totodată, a ultimului meci în care Italia nu a câştigat. A fost atunci o remiză, 1-1, cu Olanda, în Nations League.

Chiar și așa, Italia a depășit recordul de 1.143 de minute în care n-a scos mingea din poartă, performanță care data din 1974.

Italia, 31 de meciuri la rând fără înfrângere

De asemenea, trupa lui Mancini a ajuns la 31 de meciuri fără înfrângere și a bătut recordul care rezista din anii ‘30, din perioada interbelică, atunci când pe bancă era Vittorio Pozzo!

Italia a avut un parcurs perfect în grupe, cu victorii pe linie. A tremurat însă în optimile Euro 2020 contra Austriei. După 0-0, în 90 de minute, „Squadra Azzurra” s-a desprins în reprizele de prelungire.

Au marcat doi jucători care au început meciul pe banca de rezerve: Chiesa (’95) şi Pessina (‘105). Kalajdzic i-a făcut să spere pe austrieci cu reuşita din minutul 114.

Italia merge mai departe şi o va înfrunta în sferturi, la Munchen, pe învingătoarea dintre Belgia şi Portugalia.

✅ Denmark and Italy through…
Sim EURO 2020 knockout rounds! 🔮👇@GazpromFootball | #EUROPredictor | #EURO2020
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 26, 2021

Reacţia lui Roberto Mancini după ce Italia a pierdut primul meci după 37 de partide
Fotbal extern • 7 oct., 0:20
Italia – Spania 1-2 | Reacţia lui Roberto Mancini după ce Italia a pierdut primul meci după 37 de partide. Ce spune de coşmarul prin care a trecut Donnarumma
Finala EURO 2020, de pe Wembley, a fost un eveniment „super-propagator” de Covid-19
Fotbal • 21 aug., 9:42
Finala EURO 2020, de pe Wembley, ar fi fost un eveniment „super-propagator” de Covid-19. Detalii incredibile din Anglia
Dezvăluiri uluitoare făcute de iubita lui Jack Grealish
Fotbal extern • 5 aug., 16:24
Dezvăluiri uluitoare făcute de iubita lui Jack Grealish. A primit, zilnic, câte 200 de amenințări cu moartea pe durata EURO 2020

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Dormea liniștit când a simțit că ceva se mișcă lângă el, în pat. Când a ridicat pătura a încremenit de spaimă. Ce era acolo
12:20 „La Parma izbucnește cazul Dennis Man!” Scandalul fără sfârșit dintre internaționalul român și Anamaria Prodan ține capul de afiș în presa din Italia 11:39 Universitatea Craiova, lovitură pe piața transferurilor! Andrei Ivan va fi coleg la Galatasaray cu Alex Cicâldău și Olimpiu Moruțan. Fatih Terim s-a înțeles cu Mihai Rotaru! 11:07 Simona Halep – Gabriela Ruse, LIVE TEXT, 15:30. „Simo” începe aventura la Transylvania Open 2021! Campioana noastră, gata de spectacol la Cluj-Napoca 11:02 Olympique Marseille – PSG 0-0. Măsuri dure după incidentele din Ligue 1. Pedepse cu închisoarea 10:51 Reacţia lui Ciprian Tătăruşanu după ce a închis poarta în AC Milan – Torino 1-0. „E normal să apară îndoielile” 10:25 Întăriri pentru titlu! Dan Petrescu vrea să transfere de la echipa care l-a impresionat. Pe ce rival din Liga 1 a pus ochii antrenorul campioanei CFR Cluj 10:10 AS.ro LIVE | Ancuța Stoenescu a fost invitata lui Cătălin Oprișan! Dezvăluirile campioanei la baschet 3×3 9:34 EXCLUSIV AS.ro LIVEEric și „Regele”! „L-am chemat la o cafeluță!” Brazilianul Eric, poveste fabuloasă cu Gică Hagi: „Mister, ce vrei de la mine?” 9:28 Ciprian Tătărușanu, lăudat de italieni după AC Milan – Torino 1-0: „A fost providențial!” Portarul român i-a salvat pe „diavoli” 9:10 Umilința cu Liverpool a lăsat urme adânci! Sătul de critici, Paul Pogba vrea să plece de la Manchester United. La ce club gigant al Europei vrea să ajungă
Stefano Pioli, anunţ categoric despre Ciprian Tătăruşanu după Bologna – Milan 2-4