EURO 2020 | Suedia – Ucraina 1-2. Final dramatic la Glasgow! Naţionala condusă Shevcenko scrie istorie! Artem Dovbyk a marcat golul decisiv în minutul 120+1

Dragoș Vasile Publicat: 30 iunie 2021, 0:30 / Actualizat: 30 iunie 2021, 9:09

• Suedia – Ucraina 1-2
  • „Vikingii”, eliminați de naţionala lui Shevchenko

Suedia – Ucraina 1-2

Ucraina s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Euro-2020, după ce a învins, la Glasgow, pe Stadionul Hampden Park, cu scorul 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, reprezentativa Suediei. Golul victoriei a fost marcat în minutul 120+1, când ucrainenii erau în superioritate numerică.

Danielson a fost eliminat în minutul 99, pentru un fault dur asupra lui Besedin. Iniţial, suedezul a primit cartonaşul galben, dar după ce a revăzut faza arbitrul Daniele Orsato i l-a arătat pe cel roşu. Besedin nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit.

Min 120: GOOOL Ucraina! Artem Dovbyk a marcat cu capul după o centrare a lui Zinchenko.

Min 100: Marcus Danielson a fost eliminat după o intrare criminală asupra lui Artem Besedin.

Min 90+2: S-au încheiat cele 90 de minute regulamentare. Vom avea prelungiri la Glasgow!

Min. 68: Bară Suedia din nou! Acelaşi Forsberg a trimis în bara transversală.

Min. 57: Suedia a avut şi ea o ocazie uriaşă! Forsberg a lovit şi el bara.

Min 55: Ocazie uriaşă Ucraina! Sydorchuk au lovit bara transversală!

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză la Glasgow!

Min. 43: GOOOL Suedia! Forsberg a egalat cu un şut de senzaţie.

Min 27: GOOOL Ucraina! Oleksandr Zinchenko, starul lui Manchester City, a deschis scorul cu o execuţie superbă. Acesta a ajuns la cota 7 pentru echipa naţională.

Update: A început meciul!

Update: Avem echipele de start pentru Suedia – Ucraina.

Suedia: Olsen – Lusting, Lindelof, Danielson, Augustinsson – Larsson, Ekdal, Olssol, Forsberg – Kulusevski, Isak
Selecționer: Janne Andersson

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Kryvstov, Matviyenko – Stepanenko, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko
Selecționer: Andriy Shevchenko

Suedia – Ucraina va stabili ultimul sfert de finală de la EURO 2020. Câştigătoarea partidei va înfrunta câştigătoarea meciului Anglia – Germania.

Suedia are un moral excelent, mai ales după ce a încheiat faza grupelor fără înfrângere. Vikingii au învins Polonia, scor 3-2, Slovacia, scor 1-0, şi au remizat cu Spania, scor 0-0. Emil Forsberg, vedeta lui RB Leipzig, este golgheterul echipei, cu 3 reuşite.

De partea cealaltă, Ucraina a încheiat pe locul 3 grupa C, cu doar 3 puncte. Naţionala lui Andriy Shevchenko a pierdut cu Olanda, scor 2-3, şi cu Austria, scor 0-1, dar a învins Macedonia de Nord, scor 2-1. Roman Yaremchuk şi Andriy Yarmolenko sunt golgheterii Ucrainei, ambii cu câte două reuşite.

Ieri a fost sărbătoare în tabăra ucrainenilor. Portarul Andriy Pyatov a împlinit 37 de ani şi a fost sărbătorit în timpul antrenamentului.

Echipele probabile Suedia – Ucraina:

Suedia: Olsen – Lusting, Lindelof, Danielson, Augustinsson – Larsson, Ekdal, Olssol, Forsberg – Quaison, Isak

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Matviyenko, Zabarnyi, Mykolenko – Malinovskyi, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Tsyhankov

Va cuceri Dan Petrescu titlul din Liga 1, cu CFR Cluj, în 2024-2025?

15:55 Victor Angelescu, anunţ despre venirea lui Marius Şumudică la Rapid 15:35 OFICIAL! Cristiano Bergodi a fost demis de la Rapid! Cine va sta pe bancă la derby-ul cu FCSB 15:35 UPDATEProgramul semifinalelor Ligii Campionilor Asiei. Al Ain – Al Hilal a fost amânat. Toate meciurile sunt exclusiv în AntenaPLAY 15:29 FotoNicolae Cristescu l-a făcut praf pe Cristiano Bergodi: „E vina lui, trebuie un şoc urgent! L-am văzut nervos, transfigurat! „ 15:00 UPDATEAl Ain – Al Hilal a fost AMÂNAT din cauza condiţiilor meteo. Meciul s-ar putea disputa miercuri 14:20 EXCLUSIVJuan Bauza, aproape de transferul la FCSB! Lovitură de proporţii pregătită de Gigi Becali 14:05 Barcelona – PSG şi Borussia Dortmund – Atletico Madrid, 22:00, LIVE TEXT! Meciuri decisive pentru semifinalele Champions League 13:43 Valeriu Iftime i-a găsit înlocuitor lui Florinel Coman la FCSB! Propunere directă pentru Gigi Becali: „Este excepţional! 13:20 VIDEOElizabeta Samara – Sabine Winter 1-3 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Adina Diaconu a pierdut partida cu Manika Batra 12:30 Famalicao – Sporting Lisabona LIVE VIDEO, 22:15, live în AntenaPLAY. „Leii” pot face un pas uriaş către titlu în Liga Portugal Vezi toate știrile
WTA • 14 apr., 10:07
Elina Svitolina le-a făcut o promisiune ucrainenilor, după înfrângerea cu România de la BJK Cup: „Aşa vom fi data viitoare!”
România, condusă de Ucraina după prima zi a calificărilor Billie Jean King Cup! Ce urmează pentru "tricolore"
Tenis • 13 apr., 9:03
România, condusă de Ucraina după prima zi a calificărilor Billie Jean King Cup! Ce urmează pentru „tricolore”
România se află pe locul 46 în clasamentul FIFA. Ce poziţii ocupă adversarele de la EURO 2024
Echipa naţională • 28 mart., 19:54
Englezii nu îi dau României nicio şansă la EURO 2024! Verdict dur pentru grupa „tricolorilor”
Ucrainenii au tras concluziile, înaintea duelului cu România de la EURO 2024
EURO 2024 • 28 mart., 11:05
Ucrainenii au tras concluziile, înaintea duelului cu România de la EURO 2024! Mesajul categoric transmis: „Nu au mari vedete!”
Oleksandr Zinchenko nu a stat pe gânduri după ce un fan şi-a aruncat telefonul pe teren! Reacţia genială a căpitanului Ucrainei
Fotbal extern • 27 mart., 17:00