EURO 2020 | Suedia – Ucraina 1-2. Final dramatic la Glasgow! Naţionala condusă Shevcenko scrie istorie! Artem Dovbyk a marcat golul decisiv în minutul 120+1

De Dragoș Vasile
Publicat: 30.06.2021, 0:30
Actualizat: 30.06.2021, 9:09

Suedia - Ucraina, ultima optime de finală de la EURO 2020 s-a terminat 1-2. Cele două echipe au fost la egalitate după 90 de minute, dar Artem Dovbyk a marcat golul decisiv în minutul 120+1.

Suedia – Ucraina 1-2

Ucraina s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale Euro-2020, după ce a învins, la Glasgow, pe Stadionul Hampden Park, cu scorul 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, reprezentativa Suediei. Golul victoriei a fost marcat în minutul 120+1, când ucrainenii erau în superioritate numerică.

Danielson a fost eliminat în minutul 99, pentru un fault dur asupra lui Besedin. Iniţial, suedezul a primit cartonaşul galben, dar după ce a revăzut faza arbitrul Daniele Orsato i l-a arătat pe cel roşu. Besedin nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit.

Min 120: GOOOL Ucraina! Artem Dovbyk a marcat cu capul după o centrare a lui Zinchenko.

Min 100: Marcus Danielson a fost eliminat după o intrare criminală asupra lui Artem Besedin.

Min 90+2: S-au încheiat cele 90 de minute regulamentare. Vom avea prelungiri la Glasgow!

Min. 68: Bară Suedia din nou! Acelaşi Forsberg a trimis în bara transversală.

🤔 Did you think that was going in?
🇸🇪 Magnificent from Forsberg but his shot hits the crossbar! #EURO2020 pic.twitter.com/Req9hB6MZj
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 29, 2021

Min. 57: Suedia a avut şi ea o ocazie uriaşă! Forsberg a lovit şi el bara.

⏰5⃣5⃣ Sydorchuk (Ukraine) hits the woodwork
⏰5⃣6⃣ Forsberg (Sweden) hits the woodwork
🇸🇪🆚🇺🇦 = 🔥#EURO2020 pic.twitter.com/IYIuHBcVrY

Min 55: Ocazie uriaşă Ucraina! Sydorchuk au lovit bara transversală!

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză la Glasgow!

⏸️ HALF-TIME ⏸️
🇸🇪 Forsberg blasts in equaliser for Sweden
🇺🇦 Zinchenko fires Ukraine ahead
🤔 Who's scoring next?#EURO2020

Min. 43: GOOOL Suedia! Forsberg a egalat cu un şut de senzaţie.

GOAL! Sweden 1-1 Ukraine (Forsberg 43'). #EURO2020 | #SWE pic.twitter.com/DG5aR2900C

Min 27: GOOOL Ucraina! Oleksandr Zinchenko, starul lui Manchester City, a deschis scorul cu o execuţie superbă. Acesta a ajuns la cota 7 pentru echipa naţională.

📸 Zinchenko fires in Yarmolenko cross ⚽️#EURO2020 pic.twitter.com/xiQ8XZHUJB

Update: A început meciul!

Update: Avem echipele de start pentru Suedia – Ucraina.

Suedia: Olsen – Lusting, Lindelof, Danielson, Augustinsson – Larsson, Ekdal, Olssol, Forsberg – Kulusevski, Isak
Selecționer: Janne Andersson

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Kryvstov, Matviyenko – Stepanenko, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Shaparenko
Selecționer: Andriy Shevchenko

Suedia – Ucraina va stabili ultimul sfert de finală de la EURO 2020. Câştigătoarea partidei va înfrunta câştigătoarea meciului Anglia – Germania.

Suedia are un moral excelent, mai ales după ce a încheiat faza grupelor fără înfrângere. Vikingii au învins Polonia, scor 3-2, Slovacia, scor 1-0, şi au remizat cu Spania, scor 0-0. Emil Forsberg, vedeta lui RB Leipzig, este golgheterul echipei, cu 3 reuşite.

🇸🇪 Victor Lindelöf's training mood 😃@svenskfotboll | #EURO2020 pic.twitter.com/sqzliX1ssN

De partea cealaltă, Ucraina a încheiat pe locul 3 grupa C, cu doar 3 puncte. Naţionala lui Andriy Shevchenko a pierdut cu Olanda, scor 2-3, şi cu Austria, scor 0-1, dar a învins Macedonia de Nord, scor 2-1. Roman Yaremchuk şi Andriy Yarmolenko sunt golgheterii Ucrainei, ambii cu câte două reuşite.

Ieri a fost sărbătoare în tabăra ucrainenilor. Portarul Andriy Pyatov a împlinit 37 de ani şi a fost sărbătorit în timpul antrenamentului.

🇺🇦 Respect for teammate and Ukraine great Andriy Pyatov on his birthday yesterday 👏👏👏@uafukraine | #EURO2020 pic.twitter.com/CgANWTPcUO

Echipele probabile Suedia – Ucraina:

Suedia: Olsen – Lusting, Lindelof, Danielson, Augustinsson – Larsson, Ekdal, Olssol, Forsberg – Quaison, Isak

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Matviyenko, Zabarnyi, Mykolenko – Malinovskyi, Sydorchuk, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Tsyhankov

🇸🇪🆚🇺🇦 Who ya got?#EURO2020

Mircea Lucescu
Fotbal extern • 24 oct., 23:23
Dinamo Kiev nu are adversar în Ucraina! Echipa lui Mircea Lucescu a obținut o nouă victorie și își continuă seria de invincibilitate
Cristiano Ronaldo
Fotbal • 12 oct., 23:45
Preliminarii CM 2022 | Cristiano Ronaldo, hat-trick de senzație în Portugalia – Luxemburg 5-0! Albania – Polonia 0-1, întrerupt din cauza ultrașilor! Anglia – Ungaria 1-1. „Leii” au călcat strâmb pe Wembley. Rezultatele zilei sunt AICI
Fotbal extern • 18 sept., 23:26
Mircea Lucescu a avut un meci de infarct în Ucraina! Dinamo Kiev a obţinut victoria în minutul 90+7: „Au fost emoţii puternice!”

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Dormea liniștit când a simțit că ceva se mișcă lângă el, în pat. Când a ridicat pătura a încremenit de spaimă. Ce era acolo
14:50 Helmut Duckadam a tranșat războiul dintre FCSB și CSA: „Steaua n-a retrogradat și nici n-a promovat! A jucat doar în Liga 1!” 14:48 Emma Răducanu: „România, te iubesc!” Reacţia genială a celor de la WTA 14:04 „Rednic e om, nu e Dumnezeu!” O legendă dinamovistă deplânge situația „câinilor”: „E greu să ieși din zona asta!” 13:46 Oficial: Încă un club din Liga 1 a cerut intrarea în insolvenţă! Aproape de prăpastie 13:28 FCSB poate da lovitura pe piaţa transferurilor, dacă preţul e corect. „Eu nu mă pot împotrivi” 13:24 Valeriu Iftime și-a pierdut răbdarea cu Gigi Becali! „Nu e nimic clar!” Patronul lui FC Botoșani vrea cu orice preț banii din transferul lui Olimpiu Moruțan la Galatasaray 13:18 Justiţia spaniolă a făcut anunţul! Ce se întâmplă cu Lucas Hernandez. Starul risca o pedeapsă de 6 luni de închisoare cu executare 13:17 VideoMarcel Cerdan, iubitul lui Edith Piaf, campionul mondial de la ”mijlocie”, decedat la 33 de ani 12:56 „Arbitrilor le e teamă de Hagi!” Unul dintre cei mai longevivi antrenori din Liga 1 iese la atac: „Eu nu sunt tratat ca Petrescu sau Iordănescu!” 12:20 „La Parma izbucnește cazul Dennis Man!” Scandalul fără sfârșit dintre internaționalul român și Anamaria Prodan ține capul de afiș în presa din Italia
1
Foto Derapaj incredibil în direct: „Camavinga este mai negru decât costumul!” Prezentatoarea TV a fost dată afară