Italia – Anglia 1-1 (3-2. d.l.d) | Englezii sunt dărâmaţi după ce au pierdut trofeul pe Wembley: „Cel mai urât sentiment din lume! Ne va durea toată viaţa!”

De Antena Sport
Publicat: 12.07.2021, 8:31

Italia, campioană la Euro 2020 / Profimedia

Căpitanul naţionalei Angliei, Harry Kane, a declarat după finala Euro-2020, pierdută în faţa Italiei, că el şi colegii săi nu ar fi putut să dea mai mult şi au făcut un turneu fantastic.

Italia – Anglia 1-1 (3-2. d.l.d) | Englezii sunt dărâmaţi după ce au pierdut trofeul pe Wembley

Nu aş fi putut să dau mai mult. Băieţii nu ar fi putut să dea mai mult. Loviturile de departajare sunt cel mai urât sentiment din lume atunci când pierzi. Nu a fost seara noastră, dar a fost un turneu fantastic şi ar trebui să ţinem capul sus. Evident, ne va durea o vreme, dar suntem pe calea cea bună, construim şi sperăm să progresăm.

Oricine poate rata un penalty. Câştigăm împreună, pierdem împreună. O să învăţăm din ratări şi o să creştem. Ar trebui să fim extrem de mândri de ce am reuşit. Suntem cu toţii câştigători şi vrem să câştigăm, aşa că probabil ne va durea ceva timp, ne va durea toată viaţa, dar ăsta este fotbalul”, a spus Kane la BBC.

Suntem extrem de dezamăgiţi. Jucătorii au dat totul. Uneori au jucat foarte bine, alteori nu am ţinut mingea destul de bine, în special la începutul reprizeei a doua, dar nu putem acuza pe nimeni, a fost o bucurie să lucrez cu ei. Au ajuns mai departe decât s-a ajuns în de mult timp, însă în acel vestiar este extrem de dureros în această seară. Eu i-am decis pe cei care au executat penalty-urile în baza a ce au făcut la antrenamente. Am câştigat împreună ca echipă şi nu am reuşit ca echipă să câştigăm în seara asta. Însă în ceea ce priveşte loviturile de departajare, este decizia mea. Este responsabilitatea mea. În acest moment durerea înfrângerii este imensă. Voiam să-i oferim ţării încă o seară specială şi nu am reuşit”, a spus şi Southgate.

Italia a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare. Pentru englezi a deschis scorul Luke Shaw, în minutul 2. Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67.

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1. La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.

Italia – Anglia 1-1 (3-2. d.l.d). INCREDIBIL! Squadra Azzurra este noua regină a Europei!

Squadra Azzurra este noua regină a Europei după un meci de infarct pe Wembley. A câştigat, la lovituri de departajare, primul titlu european după o pauză de 53 de ani.

Luke Shaw a deschis scorul în minutul 2, cu cel mai rapid gol din istoria Campionatului European. Bucuria englezilor a fost întreruptă de Leonardo Bonucci. Fundaşul Squadrei Azzurra a marcat şi a redus la tăcere stadionul Wembley. S-a intrat în prelungiri, dar nimeni nu a mai marcat şi totul s-a decis la lovituri de departajare.

• Tenis de masă: Saudi Smash 2024, între 4 şi 11 mai, în AntenaPLAY
  • Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A: Coreea de Sud – România, 3 mai, 13:30, în AntenaPLAY
  • Care va fi finala UEFA Champions League?

21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi