Italia – Anglia 1-1 (3-2. d.l.d) | Englezii sunt dărâmaţi după ce au pierdut trofeul pe Wembley: “Cel mai urât sentiment din lume! Ne va durea toată viaţa!”

Antena Sport Publicat: 12 iulie 2021, 8:31

Comentarii
Italia – Anglia 1-1 (3-2. d.l.d) | Englezii sunt dărâmaţi după ce au pierdut trofeul pe Wembley: Cel mai urât sentiment din lume! Ne va durea toată viaţa!

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Căpitanul naţionalei Angliei, Harry Kane, a declarat după finala Euro-2020, pierdută în faţa Italiei, că el şi colegii săi nu ar fi putut să dea mai mult şi au făcut un turneu fantastic.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Italia – Anglia 1-1 (3-2. d.l.d) | Englezii sunt dărâmaţi după ce au pierdut trofeul pe Wembley

Nu aş fi putut să dau mai mult. Băieţii nu ar fi putut să dea mai mult. Loviturile de departajare sunt cel mai urât sentiment din lume atunci când pierzi. Nu a fost seara noastră, dar a fost un turneu fantastic şi ar trebui să ţinem capul sus. Evident, ne va durea o vreme, dar suntem pe calea cea bună, construim şi sperăm să progresăm.

Oricine poate rata un penalty. Câştigăm împreună, pierdem împreună. O să învăţăm din ratări şi o să creştem. Ar trebui să fim extrem de mândri de ce am reuşit. Suntem cu toţii câştigători şi vrem să câştigăm, aşa că probabil ne va durea ceva timp, ne va durea toată viaţa, dar ăsta este fotbalul”, a spus Kane la BBC.

Suntem extrem de dezamăgiţi. Jucătorii au dat totul. Uneori au jucat foarte bine, alteori nu am ţinut mingea destul de bine, în special la începutul reprizeei a doua, dar nu putem acuza pe nimeni, a fost o bucurie să lucrez cu ei. Au ajuns mai departe decât s-a ajuns în de mult timp, însă în acel vestiar este extrem de dureros în această seară. Eu i-am decis pe cei care au executat penalty-urile în baza a ce au făcut la antrenamente. Am câştigat împreună ca echipă şi nu am reuşit ca echipă să câştigăm în seara asta. Însă în ceea ce priveşte loviturile de departajare, este decizia mea. Este responsabilitatea mea. În acest moment durerea înfrângerii este imensă. Voiam să-i oferim ţării încă o seară specială şi nu am reuşit”, a spus şi Southgate.

Italia a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare. Pentru englezi a deschis scorul Luke Shaw, în minutul 2. Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67.

Reclamă
Reclamă

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1. La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.

Italia – Anglia 1-1 (3-2. d.l.d). INCREDIBIL! Squadra Azzurra este noua regină a Europei!

Squadra Azzurra este noua regină a Europei după un meci de infarct pe Wembley. A câştigat, la lovituri de departajare, primul titlu european după o pauză de 53 de ani.

Reclamă

Luke Shaw a deschis scorul în minutul 2, cu cel mai rapid gol din istoria Campionatului European. Bucuria englezilor a fost întreruptă de Leonardo Bonucci. Fundaşul Squadrei Azzurra a marcat şi a redus la tăcere stadionul Wembley. S-a intrat în prelungiri, dar nimeni nu a mai marcat şi totul s-a decis la lovituri de departajare.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece Sorana Cîrstea de sferturile de finală ale unui Grand Slam?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:07 3 iun.

Şi Universitatea Craiova a intrat în cursa pentru semnătura lui Kennedy Boateng

22:44 3 iun.

A făcut vizita medicală și va semna cu Real Madrid! Denzel Dumfries, marea lovitură a lui Jose Mourinho

22:40 3 iun.

Cornel Dinu a făcut praf tactica lui Gică Hagi cu Georgia: “Confuzie mare”

22:33 3 iun.

U BT Cluj, al şaselea titlu naţional consecutiv, după un final senzaţional de meci cu CSM Oradea

22:06 3 iun.

Aryna Sabalenka s-a prăbuşit cu totul la conferinţa de presă: “Vreau să mă retrag din tenis acum”

22:00 3 iun.

Mihai Stoica, ultimele detalii despre transferul lui Darius Olaru

1 Gigi Becali, anunţ decisiv despre transferul lui Alex Dobre: “Am vorbit cu taică-su” 2 Chivu a mutat imediat după ce Real Madrid i-a luat un jucător! Pregătește ofertă de 50 de milioane de euro 3 Presa din Turcia anunţă că Mirel Rădoi este ca şi dat afară de la Gaziantep. I s-a găsit înlocuitor 4 El e primul transfer pe care îl face Gigi Becali la FCSB în vară! MM Stoica și Baciu l-au urmărit pe stadion 5 Prima plecare de la U Cluj. Se transferă tot în România! 6 Jose Mourinho a alcătuit lista neagră! 6 jucători pe care nu-i mai dorește la Real Madrid
Citește și