Închide meniul

Promisiunea lui Cristiano Ronaldo înainte de Euro 2020: “Sunt la fel de motivat ca la primul meu Campionat European!”

Alexandru Ivan Publicat: 10 iunie 2021, 20:38

Comentarii
Promisiunea lui Cristiano Ronaldo înainte de Euro 2020: Sunt la fel de motivat ca la primul meu Campionat European!

Cristiano Ronaldo, înainte de Euro 2020

Crsitiano Ronaldo a debutat la European în 2004. Atunci, Portugalia, din calitate de gazdă, pierdea dramatic finala împotriva Greciei. La 17 ani distanță, Ronaldo va juca, probabil, la ultimul său Euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Promisiunea lui Cristiano Ronaldo înainte de Euro 2020

“Nu are niciun rost şi nu foloseşte la nimic să promiţi trofee, nici să faci pronosticuri. Ceea ce pot promite este că vom juca toate meciurile la victorie.

Mă simt cel puţin la fel de motivat ca în 2004, la primul meu campionat european. Suntem campionii în exercițiu şi ne numărăm din nou printre candidaţii la câştigarea trofeului”, a declarat Cristiano Ronaldo într-un interviu pentru Federația Portugheză, citat de digisport.ro.

Portugalia a fost repartizată în grupa F, alături de Germania, Franța și Ungaria. Este, de departe, cea mai strânsă grupă de la Euro 2020.

“Mai trebuie puse la punct câteva lucruri mărunte, dar munca de pregătire s-a încheiat. Aceștia sunt adversarii și noi vom juca împotriva lor. Nu există meciuri ușoare“, a mai spus Cristiano Ronaldo.

Reclamă
Reclamă

Portugalia va debuta la Euro 2020 marțea viitoare, împotriva Ungariei. Meciul se va juca la Budapesta, cu tribunele pline!

Pe plan personal, Cristiano Ronaldo vânează recordul de golgheter all-time la nivel de echipe naționale. Acesta este deținut în prezent de fostul internațional iranian Ali Daei, cu 109 goluri. Ronaldo are 104 goluri pentru Portugalia, în 175 de meciuri.

Lotul Portugaliei pentru Euro 2020

Portugalia este văzută cu a 6-a șansă la cucerirea trofeului. Marea favorită de la Euro 2020 este Franța, campioana mondială en-titre și vice-campioană europeană.

Reclamă

Portari: Anthony Lopes (Lyon), Rui Patrício (Wolves), Rui Silva (Granada)

Fundaşi: João Cancelo (Manchester City), Rúben Dias (Manchester City), José Fonte (LOSC Lille), Raphael Guerreiro (Dortmund), Nuno Mendes (Sporting CP), Pepe (Porto), Nélson Semedo (Wolves)

Mijlocaşi: William Carvalho (Real Betis), Danilo (Paris), Bruno Fernandes (Manchester United), Gonçalo Guedes (Valencia), João Moutinho (Wolves), Rúben Neves (Wolves), Sérgio Oliveira (Porto), João Palhinha (Sporting CP), Pote (Sporting CP), Renato Sanches (LOSC Lille), Bernardo Silva (Manchester City)

Atacanţi: João Félix (Atlético Madrid), Diogo Jota (Liverpool), Cristiano Ronaldo (Juventus), André Silva (Eintracht Frankfurt), Rafa Silva (Benfica)

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:28 20 nov.
“Poate sunt eu nebun” Adrian Mutu a dat verdictul înainte de Turcia – România: “Nu îmi e frică”
22:50 20 nov.
Capăt de drum pentru fotbalistul antrenat de Mircea Lucescu! S-a retras din fotbal la 40 de ani
22:46 20 nov.
Mihai Stoica l-a ironizat pe Victor Piţurcă după tragerea la sorţi: “Nişte observaţii extraordinare”
22:21 20 nov.
Verdict dur! Statisticienii au anunțat ce șanse are România să se califice la Campionatul Mondial din 2026
22:19 20 nov.
“Cred în asta” Gică Hagi ştie unde se poate face diferenţa în Turcia – România: “Poţi să îţi atingi idealurile”
21:41 20 nov.
Dinamo, victorie dramatică în Liga Campionilor cu Nantes! Ionuţ Iancu, paradă de senzaţie la ultima fază
1 Afacerea care l-a ruinat pe Cristi Chivu. Pe ce s-au dus zecile de milioane câştigate de român 2 BREAKING NEWSTurcia – România, la barajul pentru Cupa Mondială. Posibil duel cu Slovacia sau Kosovo în finala play-off-ului 3 Prima reacţie a lui Mircea Lucescu după ce a aflat că România joacă împotriva Turciei la barajul pentru World Cup 2026 4 Veste mare pentru România! Unde se poate juca meciul cu Turcia, din barajul World Cup 2026 5 OFICIAL | UEFA a anunţat când se joacă Turcia – România! Oră neobişnuită pentru “tricolori” 6 Dinamo poate face un transfer “exotic” în iarnă. Ar fi o premieră în istoria fotbalului românesc
Citește și