Semifinala Italia-Spania! Victor Pițurcă a tras concluziile și-l pune la zid pe Luis Enrique: „E marcat psihic!”

De Silviu Corneanu
Publicat: 7.07.2021, 8:52

Victor Piţurcă

Victor Piţurcă a dorit să aducă investitori la CSA Steaua

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

Semifinala Italia-Spania a fost decisă de greșeală lui Luis Enrique. Așa consideră Victor Pițurcă. Fostul selecționer al României susține ca tehnicianul iberic nu trebuia să-l pună pe Morata să bată penalty.

Semifinala Italia-Spania

Pițurcă susține că Morata era „terminat psihic”. Atacantul a ratat ultima lovitură de la 11 metri pentru Spania.

În locul lui Luis Enrique, eu nu-l mai lăsam pe Morata să bată penalty. S-a văzut tot turneul că e marcat psihic! A făcut și prostia de a citi tot ce se scrie despre el. Toată lumea are o părere, bună sau rea, dar tu trebuie să îți vezi de treaba ta la nivelul ăsta.

Luis Enrique trebuie felicitat pentru ce a făcut. N-a ascultat de nimeni, l-a băgat și acum pe Morata și putea să îi ducă în finală„, a declarat Victor Pițurcă la ProTV.

Italia va juca finala pe Wembley

Italia s-a calificat în finala EURO 2020, după ce a învins Spania la penalty-uri. La finalul celor 90 de minute scorul a fost egal, scor 1-1. „Squadra Azzurra” va lupta pentru marele trofeu cu învingătoarea dintre Anglia şi Danemarca.

La finalul celor 90 de minute, dar și după cele două reprize de prelungiri, scorul a fost 1-1. Alvaro Morata şi-a îngropat echipa la penalty-uri, după ce tot el egalase în timpul regulamentar. Autorul unui gol fabulos, Federico Chiesa, a fost desemnat omul meciului.

Este a 10-a finală în care joacă Italia la un turneu final de Campionat European sau Mondial.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

8:49 FotoStrigătul disperat al fiicei milionarului român care a ajuns falit, la fel ca Irinel Columbeanu: „Şi unui câine îi dai o pâine!” 8:35 Marius Şumudică vrea un jucător de la FCSB la naţionala României şi îl „înţeapă” pe Mihai Stoica: „Să iasă şi să spună public” 8:26 Mihai Stoica a anunţat care sunt meciurile pe care FCSB le va juca în Ghencea: „Nu fac nicio asociere între FCSB, CSA şi Steaua” 0:03 Denis Alibec se întoarce în Liga 1! Dorit de FCSB şi Farul, atacantul naţionalei a ales echipa pentru care va evolua 17
23:45
VIDEOSouthampton – Leeds, finala playoff-ului de promovare de pe Wembley (26 mai, AntenaPLAY). „Sfinţii”, victorie clară cu West Brom
17
23:37
Cum a reacţionat Gică Hagi după ce a văzut prestaţia lui Ianis Hagi cu Real Madrid! Ce a spus „Regele” despre evoluţia fiului său
17
23:24
Răzvan Lucescu poate pleca de la PAOK, chiar dacă va câştiga titlul în Grecia. Echipa refuzată de tatăl său a pus ochii pe el
17
23:07
Mihai Stoica a confirmat că un jucător important al FCSB-ului se desparte de echipa lui Becali: „Sunt şanse să fi semnat deja”
17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta