Semifinala Italia-Spania! Victor Pițurcă a tras concluziile și-l pune la zid pe Luis Enrique: „E marcat psihic!”

De Silviu Corneanu
Publicat: 7.07.2021, 8:52
Actualizat: 7.07.2021, 9:07

Italia a trecut de Spania în semifinalele EURO 2020 și va juca în finală. Italienii s-au calificat, dramatic, la penalty-uri. Victor Pițurcă știe unde au greșit spaniolii și-l pune la zid pe Luis Enrique.

Semifinala Italia-Spania, decisă la lovituri de departajare

Mediafax Foto / Alexandru Dobre via Hepta

Semifinala Italia-Spania a fost decisă de greșeală lui Luis Enrique. Așa consideră Victor Pițurcă. Fostul selecționer al României susține ca tehnicianul iberic nu trebuia să-l pună pe Morata să bată penalty.

Semifinala Italia-Spania

Pițurcă susține că Morata era „terminat psihic”. Atacantul a ratat ultima lovitură de la 11 metri pentru Spania.

În locul lui Luis Enrique, eu nu-l mai lăsam pe Morata să bată penalty. S-a văzut tot turneul că e marcat psihic! A făcut și prostia de a citi tot ce se scrie despre el. Toată lumea are o părere, bună sau rea, dar tu trebuie să îți vezi de treaba ta la nivelul ăsta.

Luis Enrique trebuie felicitat pentru ce a făcut. N-a ascultat de nimeni, l-a băgat și acum pe Morata și putea să îi ducă în finală„, a declarat Victor Pițurcă la ProTV.

Italia va juca finala pe Wembley

Italia s-a calificat în finala EURO 2020, după ce a învins Spania la penalty-uri. La finalul celor 90 de minute scorul a fost egal, scor 1-1. „Squadra Azzurra” va lupta pentru marele trofeu cu învingătoarea dintre Anglia şi Danemarca.

La finalul celor 90 de minute, dar și după cele două reprize de prelungiri, scorul a fost 1-1. Alvaro Morata şi-a îngropat echipa la penalty-uri, după ce tot el egalase în timpul regulamentar. Autorul unui gol fabulos, Federico Chiesa, a fost desemnat omul meciului.

Este a 10-a finală în care joacă Italia la un turneu final de Campionat European sau Mondial.

Diverse • 25 oct., 16:33
FOTO
Cea mai celebră amantă din România a intervenit în scandalul divorțului dintre Anamaria Prodan și Laurențiu Reghecampf: ”Acum înțeleg exact ce a trăit!” Fosta soție a lui Reghecampf, făcută praf
Victor Piţurcă, sfat pentru Mirel Rădoi
Echipa naţională • 12 oct., 9:31
Victor Pițurcă știe care a fost secretul succesului cu Armenia: „I-a ieșit lui Mirel!” Ce spune de înfrângerea din Germania
Ce avere are Vica Blochina
Diverse • 11 oct., 18:19
FOTO
Ameninţată cu evacuarea din apartament, fosta amantă a unui român celebru se laudă cu o avere uriaşă. Reacţie vehementă după ce a fost criticată dur!

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Dormea liniștit când a simțit că ceva se mișcă lângă el, în pat. Când a ridicat pătura a încremenit de spaimă. Ce era acolo
26
oct.
23:00
„Optimile” Cupei României. Dinamo – FC Argeș 1-2, Gaz Metan – Chindia 0-1 și Filiași – Hermannstadt 2-2 (4-3 d.l.d.). Rezultatele zilei sunt AICI
26
oct.
22:51
Transylvania Open | Ce scrie presa din Marea Britanie despre discursul în limba româna al Emmei Răducanu, la Cluj-Napoca. „Acum se dă în spectacol!”
26
oct.
22:50
Dinamo – FC Argeș 1-2. Coșmar fără sfârșit pentru echipa lui Mircea Rednic! „Aguero din Berceni” a dat lovitura în prelungiri. „Câinii”, OUT din Cupa României
26
oct.
22:13
Emma Răducanu – Ana Bogdan, în turul al doilea la Transylvania Open 2021. Ce a spus Ana Bogdan despre campioana de la US Open
26
oct.
21:59
Transylvania Open | Emma Răducanu, discurs în limba română după victoria cu Polona Hercog. Campioana de la US Open, îndrăgostită de România. „Cred că sunt acasă aici!”
26
oct.
21:39
Transylvania Open | Emma Răducanu – Polona Hercog 4-6, 7-5, 6-1. Campioana de la US Open s-a calificat în turul al doilea la Cluj. Și-a distrus adversara în decisiv
26
oct.
21:37
VIDEOAndrei Chindriș, gol uriaș în poarta celor de la FC Porto. Prima reușită a fundașului român pentru Santa Clara
26
oct.
21:20
Transylvania Open | La ce oră se joacă meciul Simona Halep – Gabriela Ruse. Organizatorii au anunțat programul zilei de miercuri
26
oct.
20:49
Transylvania Open 2021 | Emma Răducanu a pierdut incredibil primul set, după ce a condus cu 4-1. Revenire uluitoare a Polonei Hercog
26
oct.
20:33
Fatih Terim, decizie radicală la Galatasaray! „Împăratul” vrea să dea afară 7 jucători. Ce se întâmplă cu Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan
Beşiktaş – Galatasaray 2-1. Alexandru Cicâldău a deschis scorul cu o nebunie de gol! Beșiktaș a întors rezultatul. Al doilea gol a fost marcat îmediat după ce Moruțan a fost scos de Terim din teren