Un altfel de Euro 2020 | Minunea de la Berna

Cătălin Oprișan Publicat: 24 iunie 2021, 14:12

Profimediaimages

Până la turneul final al CM 1954, ungurii adună 31 de meciuri fără înfrângere și e clar că ”The Mighty Magyars” sunt marii favoriți în Elveția.

Ungaria și Germania Federală pică în aceeași grupă. Elevii lui Gusztav Sebeș pulverizează trupa Coreei de Sud, 9-0, apoi îi calcă în picioare pe nemți, 8-3! Germanii ies din grupe, trec de sârbi și de austrieci și se califică în marea finală, contra… unungurilor.

Care se prezintă, la Berna, cu Hidegkuti, Zakarias, Czibor, Kocsis ori Puskas. 2-0 în minutul 8, 2-2 în 18. Pe gazon e și românul Josep Posipal, născut la Lugoj. Plouă tare, germanii se descurcă mai bine, înscriu golul victoriei în minutul 84, prin Rahn și devin campioni mondiali, în ”Minunea de la Berna”.

0:06 Mihai Stoica nu s-a putut abţine şi i-a dat replica lui Tudorel Stoica: „Oameni pe care i-ai idolatrizat te desconsideră total!” 30
23:55
VIDEOCoventry – Ipswich 1-2, în AntenaPLAY. Oaspeţii au urcat pe loc de promovare directă în Premier League! Cum arată clasamentul
30
23:50
Mutarea de geniu făcută de Thomas Tuchel în Bayern – Real Madrid! Bavarezii au întors scorul după numai 12 minute
30
23:37
Bayern Munchen – Real Madrid 2-2. „Dublă” Vinicius şi răsturnări de scor! Meci de senzaţie pe Allianz Arena!
30
23:20
Basarab Panduru a făcut o criză de râs când a văzut clipul de prezentare cu Dan Petrescu: „Nu aş fi făcut niciodată aşa ceva”
30
23:00
„Foarte tare m-am simţit sabotat de Steaua!” Mircea Lucescu, dezvăluiri din culise despre marea lovitură primită în carieră
30
22:50
Vinicius Jr a deschis scorul în Bayern Munchen – Real Madrid după o fază splendidă! Assist de senzaţie al lui Toni Kroos!
30
22:23
Conducerea Rapidului a confirmat că vrea să îl aducă pe Mircea Lucescu în Giuleşti: „Ne dorim”! De ce depinde lovitura verii
30
22:11
Suspendare uriaşă primită de Hakim Abdallah, după ce l-a băgat în spital pe Romario Benzar! Lovitură primită de Dinamo
30
21:35
Handbaliştii de la Dinamo s-au calificat în Turneul Final Four al European League! Performanţă de senzaţie, după 20 de ani!