Închide meniul

“Aşa ceva nu a existat la nicio generaţie!” Detaliul remarcat la Edi Iordănescu, înainte de România – Olanda

Viviana Moraru Publicat: 28 iunie 2024, 19:22

Comentarii
Aşa ceva nu a existat la nicio generaţie! Detaliul remarcat la Edi Iordănescu, înainte de România – Olanda

Edi Iordănescu / Profimedia

Detaliul remarcat de Ştefan Iovan la Edi Iordănescu, înainte de partida dintre România şi Olanda. Fostul jucător a avut doar cuvinte de laudă la adresa selecţionerului, pentru cum a reuşit să-i motiveze pe jucători la EURO 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România se pregăteşte de duelul “de foc” din optimile EURO 2024. Partida cu Olanda se va disputa marţi, de la ora 19:00, şi va fi în format live text, pe AS.ro.

Detaliul remarcat la Edi Iordănescu, înainte de România – Olanda

Ştefan Iovan a declarat că Edi Iordănescu a reuşit să creeze o unitate în cadrul echipei naţionale, fapt care până în prezent nu a existat la nicio generaţie.

Fostul jucător al Stelei a declarat că “tricolorii” pot produce surpriza în duelul cu Olanda, prin spiritul şi curajul de care au dat dovadă până acum, la EURO 2024.

“Ce a reușit Edi Iordănescu să facă e că i-a făcut pe jucători să creadă că sunt mai buni decât cred ei că sunt, ceea ce e un lucru extraordinar. De aici vin din toate! A reușit să creeze o coeziune, o unitate care nu a existat la nicio generație până acum! Plus încrederea pe care le-a transmis-o jucătorilor noștri. E ceva fanstastic!

Reclamă
Reclamă

Olandezii au jucători care evoluează la echipe mai bune, la cluburi importante. Dar și noi avem acum această stare de spirit și curaj, care au crescut fantastic. Am demonstrat că, dacă alergăm cu toții și suntem uniți, nu mai contează unde joacă adversarii. Așa ar trebui să fie și cu olandezii.

Dacă toți au un singur gând, acela de a câștiga, atunci sunt șanse. Ai noștri au practicat un joc frumos, cel puțin în primul meci, cu Ucraina. Au avut șansa lor și în cel de-al doilea meci (n.r. – cu Belgia, 0-2), chiar dacă am avut ocazii de poartă mai puține”, a declarat Ştefan Iovan, conform gsp.ro.

Cine va arbitra România – Olanda, din optimile EURO 2024

S-a aflat cine va arbitra duelul dintre România şi Olanda, din optimile EURO 2024. Felix Zwayer se va afla la centru la partida „tricolorilor”, centralul german fiind implicat într-un scandal uriaş, în urmă cu mai mulţi ani.

Reclamă

Şeful arbitrilor UEFA a anunţat faptul că Felix Zwayer va conduce de la centru duelul României cu Olanda, notează sport.ro. Centralul german, în vârstă de 43 de ani, se află la a treia delegare la EURO 2024, după ce a arbitrat şi duelurile Italia – Albania şi Turcia – Portugalia.

În urmă cu 19 ani, Felix Zwayer a fost implicat într-un scandal imens, de luare de mită. La momentul respectiv, Zwayer era asistentul lui Robert Hoyzer, cel care primea bani de la echipa din a doua ligă din Germania.

Felix Zwayer a primit mită de 300 de euro pentru că a contribuit la un rezultat obţinut de Wuppertaler SV. Însă, centralul a informat federaţia de practicile lui Robert Hoyzer, şi a primit o suspendare redusă, de doar şase luni.

Acest lucru a fost ţinut ascuns de către oficialii germani şi a fost făcut public abia în 2014, la nouă ani distanţă. În 2009, centralul care va arbitra partida României a devenit arbitru în Bundesliga, iar trei ani mai târziu a devenit şi central UEFA.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:16 19 dec.
Dramatism total la AEK Atena – Univ. Craiova 3-2. Oltenii au ratat calificarea după două goluri încasate în prelungiri
0:14 19 dec.
Lovitură teribilă pentru Mihai Rotaru! Suma pierdută după ce Craiova a ratat dramatic primăvara europeană
0:06 19 dec.
AEK Atena – Universitatea Craiova 3-2. Seară neagră pentru olteni! Ratează play-off-ul la ultima fază
23:36
Napoli s-a calificat în finala Supercupei Italiei, acolo unde poate întâlni Interul lui Cristi Chivu!
23:01
Ștefan Baiaram, „eroul” Universității Craiova în meciul cu AEK Atena. A marcat și a declanșat „nebunia” la olteni
22:41
Gino Iorgulescu, veşti triste despre starea lui Dan Petrescu: “E foarte grav! Se zbârleşte pielea pe mine”
1 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 2 Fostul mijlocaș de la CFR Cluj și FCSB a ajuns să spele mașini de lux la 33 de ani: „Băi, cine ți-a dat ideea asta?” 3 Ajuns în vârful carierei în Serie A, românul îşi reziliază contractul. De ce clubul renunţă la el 4 Internaţionalul Mario Pineida a fost asasinat! Mama fotbalistului a fost şi ea atacată 5 Vin banii la CFR! Transferul se face astăzi: jucătorul face vizita medicală şi semnează 6 FotoMirel Rădoi şi-a scos la vânzare maşina de lux. Cum arată bolidul pe care vrea 732.000 de euro
Citește și