Decizia luată de selecţionerul Belgiei, după înfrângerea şoc cu Slovacia! Doar 12 jucători s-au antrenat

Viviana Moraru Publicat: 18 iunie 2024, 14:05

Comentarii
Decizia luată de selecţionerul Belgiei, după înfrângerea şoc cu Slovacia! Doar 12 jucători s-au antrenat

Domenico Tedesco şi Romelu Lukaku/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Decizia luată de selecţionerul Belgiei, după înfrângerea şoc cu Slovacia. Domenico Tedesco a hotărât să menajeze titularii, iar la antrenamentul de marţi s-au prezentat doar 12 jucători.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Belgia şi-a reluat marţi dimineaţă pregătirile în vederea următoarei sale partide din Grupa E, împotriva României, programată sâmbătă la Koln. Duelul se va disputa de la ora 22:00, şi va fi în format live text, pe AS.ro.

Decizia luată de selecţionerul Belgiei, după înfrângerea şoc cu Slovacia

După eşecul de la Frankfurt, belgienii s-au întors în noaptea de luni spre marţi în cantonamentul de la Freiberg la bordul unui autocar, iar în cursul dimineţii de marţi s-au prezentat pe terenul de antrenament, pentru o şedinţă de pregătire deschisă presei în primul sfert de oră.

La acest antrenament matinal au participat doar doisprezece jucători, selecţionerul Domenico Tedesco decizând să-i menajeze pe titularii care au evoluat împotriva Slovaciei.

Doi portari şi zece jucători de câmp s-au antrenat marţi dimineaţă sub comanda lui Tedesco: Matz Sels, Thomas Kaminski, Jan Vertonghen, Arthur Theate, Maxim De Cuyper, Charles De Ketelaere, Arthur Vermeeren, Aster Vranckx, Johan Bakayoko, Youri Tielemans, Lois Openda şi Dodi Lukebakio. Ultimii patru au intrat în joc pe parcursul meciului de la Frankfurt.

Reclamă
Reclamă

Rezervă la partida cu slovacii, fundaşul Axel Witsel şi-a continuat recuperarea în sală, după o leziune inghinală, neparticipând la antrenamentul colectiv.

Belgienii se tem de valoarea lui Radu Drăguşin, după România – Ucraina 3-0

Belgienii se tem de valoarea lui Radu Drăguşin, după România – Ucraina 3-0. Jurnaliştii l-au supranumit „patronul din apărare” pe jucătorul lui Tottenham, care a fost imperial în partida cu ucrainenii.

Drăguşin a câştigat toate duelurile avute în meciul cu Ucraina, recuperând trei mingi şi respingând 10 atacuri ale adversarilor. Fundaşul cumpărat de Spurs de la Genoa a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren.

Reclamă

„În cadrul naționalei României este dificil să evidențiezi un singur om. Radu Drăgușin a fost patron în apărare, în timp ce căpitanul Nicolae Stanciu a strălucit cu golul său. Jucătorul de bandă Dennis Man a fost, de asemenea, important cu cele două pase decisive.

Ucraina, care a fost foarte slabă, își ia adio de la victorie atunci când Marin și Drăguș măresc avantajul după pauză. După aceea, România a avut meciul complet sub control. Cei trei marcatori au un trecut în Jupiler Pro League.

Nicolae Stanciu s-a remarcat la Anderlecht, iar Răzvan Marin și Denis Drăguș au evoluat la Standard. În lot au mai fost încă 6 jucători care au evoluat în competiția belgiană”, au scris cei de la sporza.be.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Cristi Chivu să îşi apere trofeele câştigate cu Inter în sezonul precedent?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:51

Echipa de start a FCSB-ului pentru duelul cu Sepsi: ce se întâmplă cu Florin Tănase, lăsat pe bancă la meciul cu Farul

11:22

Robert Badea, descalificat la Europenele de la Paris

11:17

Ziua Z pentru transferul lui Julian Alvarez la Barcelona! Ce urmează să se întâmple

10:49

Se anunță infern pentru FCSB la Sfântu Gheorghe: „Biletele s-au vândut ca pâinea caldă”. Câți fani sunt așteptați

10:47

Ce clauză de reziliere cu FCSB are Joao Paulo

10:40

Dinamo – FCSB nu se joacă pe Arena Națională! Ce variantă rămâne pentru derby-ul României

1 VIDEONota primită de Darius Olaru după golul senzaţional reuşit în Belgia: „E imposibil aşa ceva” 2 EXCLUSIVDinamo a început negocierile cu jucătorul care a impresionat pe toată lumea! 3 Ofertă de 115 milioane de euro pentru Real Madrid. Jose Mourinho ar putea rămâne fără un star 4 O nouă lovitură! Trabzonspor a bătut palma cu fostul coleg al lui Mohamed Salah de la Liverpool 5 Transferul-surpriză cerut de Marius Șumudică la CFR Cluj 6 Cristi Balaj, verdict după penalty-ul cerut de Craiova cu FC Argeș: „Prezintă mai clar situația”
Citește și