Franţa – Belgia 1-0. Autogolul lui Vertonghen i-a calificat pe francezi în sferturi la EURO 2024. Mbappe, evoluţie „ştearsă”!

Alex Masgras Publicat: 1 iulie 2024, 20:50

Franţa – Belgia 1-0. Autogolul lui Vertonghen i-a calificat pe francezi în sferturi la EURO 2024. Mbappe, evoluţie „ştearsă!

Franţa - Belgia LIVE TEXT

Kylian Mbappe şi Jan Vertonghen / Profimediaimages

Meciul Franţa – Belgia, scor 0-1, a fost transmis în format LIVE TEXT pe AS.ro. La Dusseldorf, starurile lui Didier Deschamps au reuşit să se impună cu emoţii. Autogolul lui Vertonghen, din minutul 85, i-a ajutat pe francezi să obţină calificarea.

Kylian Mbappe nu a „strălucit” şi a avut o evoluţie sub aşteptări. Pentru Franţa urmează meciul din sferturile de finală de la EURO 2024. Va juca împotriva câştigătoarei meciului Portugalia – Slovenia.

Într-o primă repriză fără mari valenţe tehnice, belgienii au avut prima ocazie importantă la şutul lui De Bruyne, parat de Mike Maignan, în minutul 24. Au urmat şanse pentru cocoşii galici. Mai întâi a ratat Marcus Thuram, lovitură de cap din careu, respinsă de Casteels, în minutul 33. A urmat apoi Tchouameni, care a irosit două ocazii – prima în minutul 45, şut puţin peste poartă de la marginea careului, apoi, în repriza secundă, minutul 49, şut de la distanţă, repins în corner de Casteels.

În minutul 61 Theo Hernandez a intervenit excelent, blocându-l pe Carrasco în careu, iar Maignan a intervenit extraordinar în faţa lui Lukaku, în minutul 71. Saliba a trimis puţin pe lângă poartă, în minutul 74, anunţând parcă autogolul lui Vertonghen, din minutul 85, fundaşul belgian deviind şutul lui Kolo-Muani.

Franţa s-a impus la limită, 1-0 şi îşi aşteaptă adversarul din sferturi.

FRANŢA: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Rabiot – Griezmann – M. Thuram (Kolo Muani 62), Mbappe. SELECŢIONER: Didier Deschamps.

BELGIA: Casteels – Castagne (De Ketelaere 88), Faes, Vertonghen, Theate – De Bruyne, Onana, Carrasco (Lukebakio 88) – Openda (Mangala 64), Lukaku, Doku. SELECŢIONER: Domenico Tedesco.

Cartonaşe galbene: Tchouameni 14, Griezmann 23, Rabiot 24 / Vertonghen 76, Mangala 90+3

Arbitri: Glenn Nyberg – Mahbod Beigi, Andreas Soderkvist (toţi din Suedia) – Donatas Rumsas (Lituania)

LIVE TEXT Franţa – Belgia 1-0

Min. 90: Franţa – Belgia 1-0! Final de meci!

Min. 85: Franţa – Belgia 1-0! Kolo Muani a dat lovitura! Şut din întoarcere, din interiorul careului, deviat în propria poartă de Vertonghen. Kolo Muani intrase în minutul 62, în locul lui Thuram.

Min. 83: Ocazie incredibilă a Belgiei! Kevin De Bruyne a scăpat din marcaj şi a trimit un şut năprasnic. Maignan a avut o paradă fabuloasă!

Min. 78: Kylian Mbappe a mai semnat o ratare. A primit o centrare perfectă din flancul drept şi a şutat din prima. Mingea s-a dus peste transversală!

Min. 74: Replică a Franţei! Saliba l-a driblat pe Doku şi a şutat în forţă. Nu a nimerit spaţiul porţii adverse.

Min. 71: Ce şansă pentru Belgia! Romelu Lukaku a şutat din interiorul careului, dar Maignan a avut o intervenţie de zile mari!

Min. 60: Ocazie Belgia! Carrasco a fost blocat în ultimul moment de Theo Hernandez.

Min. 51: Acţiune explozivă a lui Kylian Mbappe. Starul francez a pătruns în careu, dar a tras de puţin peste poartă.

Min. 49: Ocazie Franţa! Şutul deviat al lui Tchouameni a fost respin greu în corner de Casteels.

Min. 34: Şansă uriaşă ratată de francezi. Kounde i-a centrat perfect lui Thuram, dar  lovitura de cap a atacantului lui Deschamps nu a fost cadrată.

Min. 24: Ocazie importantă pentru Belgia! Kevin De Bruyne a executat o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri şi l-a pus la mare încercare pe Maignan. Portarul Franţei a respins in extremis, cu piciorul!

Min. 1: A început marele meci dintre Franţa şi Belgia.

Franţa – Belgia – echipele de start

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Griezmann – M. Thuram, Mbappe

Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Giroud, Dembele, Kolo Muani, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola

Selecționer: Didier Deschamps

Belgia: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate – Openda, Onana, Doku – De Bruyne, Lukaku, Carrasco

Rezerve: Kaminski, Sels, Debast, Witsel, Tielemans, Trossard, Lukebakio, Vranckx, De Ketelaere, Mangala, Bakayoko, Vermeeren, De Cuyper

Selecționer: Domenico Tedesco

Franţa a câştigat singurul meci chiar la debut, cu Austria, scor 1-0, în timp ce singura victorie a belgienilor a venit la Koln, cu România, scor 2-0. Belgia a mai pierdut cu Slovacia şi a remizat cu Ucraina. De partea cealaltă Franţa a remizat cu Olanda şi Polonia.

Ultimul meci dintre cele două a avut loc în octombrie 2021, în semifinalele Nations League, când echipa lui Didier Deschamps s-a impus cu 3-2.

Lotul Franţei la EURO 2024

Portari: Brice Samba (Lens), Mike Maignan (AC Milan), Alphonse Areola (West Ham).

Fundași: Benjamin Pavard (Inter), Jonathan Clauss (Lens), Dayot Upamecano (Bayern Munchen), Jules Kounde (Barcelona), William Lintasa (Arsenal), Ferland Mendy (Real Madrid), Theo Hernandez (AC Milan), Ibrahima Konate ( Liverpool).

Mijlocași: Eduardo Camavinga (Real Madrid), Aurelien Tchouameni (Real Madrid), N’Golo Kante (Al Ittihad), Adrian Rabiot (Juventus), Warren Zaire-Emery (Paris Saint-Germain), Youssouf Fofana (Monaco).

Atacanți: Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Olivier Giroud (AC Milan), Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain), Ousmane Dembele (Paris Saint-Germain), Randal Kolo Muani (Paris Saint-Germain), Marcus Thuram (Inter), Kingsley Coman (Bayern Munchen), Bradley Barcola (Paris Saint-Germain).

Lotul Belgiei la EURO 2024

Portari: Koen Casteels (Wolfsburg), Thomas Kaminski (Luton), Matz Sels (Nottingham Forest).

Fundași: Timothy Castagne (Fulham), Maxim De Cuyper (Club Brugge), Zeno Debast (Anderlecht), Wout Faes (Leicester), Thomas Meunier (Trabzonspor), Arthur Theate (Stade Rennes), Jan Vertonghen (Anderlecht).

Mijlocași: Kevin De Bruyne (Manchester City), Yannick Carrasco (Al Shabab), Orel Mangala (Lyon), Amadou Onana (Everton), Youri Tielemans (Aston Villa), Arthur Vermeeren (Atletico Madrid), Aster Vranckx (Wolfsburg).

Atacanți: Johan Bakayoko (PSV), Jeremy Doku (Manchester City), Charles De Ketelare (Atalanta), Romelu Lukaku (Roma), Dodi Lukebakio (Sevilla), Lois Openda (RB Leipzig) si Leandro Trossard (Arsenal).

Ajunge FCSB în grupele UEFA Champions League?

Live Antena Sport

Presa maghiară a făcut praf naţionala lui Edi Iordănescu, după România – Olanda 0-3: „Teribil de slabi”

9:35

Presa din Olanda recunoaşte că un jucător al lui Ronald Koeman ar fi trebuit eliminat: „E de roşu, intervenţie de rugby”

9:03

Ilie Dumitrescu a anunţat care e antrenorul care va duce România la Campionatul Mondial din 2026: „E omul ideal”

8:45

Dorinel Munteanu, după România – Olanda 0-3: „Sunt mâhnit”! A comparat Generaţia de „Suflet” cu cea de Aur, a lui Gică Hagi!

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024 2 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45) 3 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbă 4 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024 5 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norris 6 FotoPovestea emoţionantă de viaţă a lui Andrei Raţiu: „A fost cumplit, dar toate sacrificiile se întorc!” Dezvăluirile lui „Sonic”