Închide meniul
VIDEO

Olimpiu Moruţan ratează EURO 2024! Anunţul oficial făcut de turcii de la Ankaragucu. S-a „rupt” fără să fie atins de nimeni

Dan Roșu Publicat: 24 aprilie 2024, 10:24

Reclamă
Olimpiu Moruţan ratează EURO 2024! Anunţul oficial făcut de turcii de la Ankaragucu. S-a „rupt fără să fie atins de nimeni

Accidentarea lui Olimpiu Moruţan - Profimedia Images

Olimpiu Moruţan ratează EURO 2024! Anunţul oficial a fost făcut de clubul internaţionalului român, Ankaragucu, care susţine că mijlocaşul se va opera curând după ruptura la tendonul lui Ahile suferită în meciul cu Beşiktaş.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătorul de 24 de ani cotat la 4 milioane de euro a fost scos cu targa de pe teren pe finalul meciului cu Beşiktaş. Românul s-a accidentat fără să fie atins de niciun adversar.

Intră aici pentru a vedea accidentarea lui Moruţan (minutul 08:40)

Olimpiu Moruţan ratează EURO 2024! Anunţul oficial făcut de turcii de la Ankaragucu

În minutul 82, într-o fază banală de joc, Moruţan a vrut să respingă cu capul o minge, dar când a încercat să sară, a căzut subit, fiind rapid înconjurat de colegi, înainte să fie scos cu targa de pe teren.

„După primele examinări, Olimpiu Moruţan, care a fost accidentat în timpul meciului cu Beşiktaş, a suferit o ruptură tendonului lui Ahile. Jucătorul nostru va suferi o operaţie cât de curând”, se arată în comunicatul oficial al clubului Ankaragucu.

Reclamă
Reclamă

Moruţan a fost dus de urgenţă la spital, fiind preluat de o ambulanţă după ieşirea de pe teren.

Reclamă

Declaraţiile antrenorului lui Ankaragucu despre Moruţan

Antrenorul lui Ankaragucu, Emre Belezoglu, declara imediat după meci că Moruţan era suspect de ruptură a tendonului lui Ahile. Recuperarea în cazul acestei accidentări durează circa 6 luni.

„Dacă este vorba despre o ruptură a tendonului, recuperarea va dura aproximativ șase luni. Sper că nu este vorba despre asta, însă dacă este, este un jucător cu un caracter puternic și va reveni foarte puternic”, a declarat Emre Belozoglu, citat de sabah.com.

Olimpiu Moruţan a fost un jucător important pentru România în preliminariile pentru EURO 2024. Moruţan a evoluat în 9 partide pentru naţională în aceste preliminarii, oferind 4 assist-uri.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Real Madrid încă o "remontada" în Liga Campionilor, după 0-3 cu Arsenal?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:02

Ce se întâmplă cu Sorin Costreie după scandalul din FCSB – U Cluj? Anunţul CCA

9:24

Tragedie în Copa Libertadores! Fanii din Chile au invadat terenul după ce doi tineri au murit

9:23

EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiova

9:03

Ce i-a spus Istvan Kovacs căpitanului lui Rangers după ce a dictat penalty cu ajutorul VAR

9:00

Miriam Bulgaru, înfrângere la primul meci din BJK Cup! România a debutat cu stângul în partida contra Canadei

8:51

„Să nu facem o sărbătoare!” Ianis Hagi îşi ţine colegii cu picioarele pe pământ după Rangers – Bilbao

1 Istvan Kovacs, protagonist în Rangers-Bilbao! După eliminare, a acordat şi un penalty. Totul, după consultarea VAR 2 Cehii au dat verdictul despre Albion Rrahmani, după aproape un sezon la Sparta Praga: „E blocat pe bancă!” 3 Raphinha, făcut praf în Spania, după Barcelona – Dortmund 4-0! „Nu-i faci asta unui copil” 4 Valentin Creţu şi Mihai Popescu, la un pas de bătaie în vestiarul FCSB 5 I-a spulberat visul lui Istvan Kovacs, după Rangers – Bilbao: „Sunt şanse foarte mici ca el să mai arbitreze” 6 Gigi Becali i-a stabilit prețul lui Marius Ștefănescu! Pe ce sumă poate pleca de la FCSB: „Să dea atât!”
Citește și