Polonia – Olanda 1-2. Weghorst, gol la prima atingere de balon! Victorie uriaşă obţinută de olandezi. Lewandowski, lăsat pe bancă

Alex Masgras Publicat: 16 iunie 2024, 17:50

Polonia - Olanda 1-2 LIVE TEXT

Olanda a trecut în avantaj / Profimediaimages

Meciul Polonia – Olanda, scor 1-2, a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro. Partida face parte din Grupa D, grupă din care mai fac parte Franţa şi Austria.

Cu Lewandowski şi Milik pe bancă, polonezii au reuşit să deschidă scorul în minutul 16 al partidei de la Hamburg, deşi olandezii dominaseră primul sfert de oră al partidei. Zielinski a executat un corner şi Adam Buksa, omul care l-a înlocuit pe Lewandowski în atac, a înscris cu o lovitură de cap.

Elevii lui Ronald Koeman au pus presiune pe poarta polonezilor şi Szczesny a scos în minutul 20 la van Dijk, iar în minutul 22 Memphis Depay a trimis un trasor peste bara transversală. Olandezii au egalat în minutul 29, prin Cody Gakpo, care a înscris din pasa lui Nathan Ake. Meciul s-a jucat pe contre şi în repriza secundă, iar Koeman a recurs la serviciile lui Wout Weghorst, pe care l-a aruncat în luptă din minutul 81. După numai două minute atacantul lui Burnley a primit o pasă de la Ake şi l-a învins pe Szczesny la colţul scurt. Polonezii au trecut pe lângă egalare în minutul 89, când Swiderski a trimis, din careu, lângă bară, dar cel mai tânăr portar de la turneul final, Verbruggen, a scos incredibil şi Olanda impus cu 2-1, în grupa D a turneului final Euro 2024.

POLONIA: Szczesny – Bednarek, Salamon (Bereszynski 86), Kiwior – Frankowski, Zielinski (Piotrowski 78), Romanczuk (Slisz 55), Zalewski – Urbanski (Swiderski 55), Buksa, S. Szymanski (Moder 46). SELECŢIONER: Michal Probierz

ŢĂRILE DE JOS: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (van de Ven 87) – Reijnders, Schouten, Veerman (Wijnaldum 62) – Simons (Malen 62), Depay (Weghorst 81), Gakpo (Frimpong 81). SELECŢIONER: Ronald Koeman

Reclamă 4

Polonia – Olanda 1-2 LIVE TEXT

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+4: Zalewski a încercat un şut de la mare distanţă, dar portarul advers a respins!

Min. 83: Polonia – Olanda 1-2. Weghorst a marcat la prima atingere de balon! Cât de inspirat a fost Ronald Koeman, cel care abia îl introdusese pe teren. Atmosferă de senzaţie făcută, pe stadion, de fanii Olandei.

Min. 65: Dumfries, şut în forţă la colţul lung. Mingea a trecut puţin pe lângă poartă.

Min. 59: Dublă paradă a lui Verbruggen! Olandezii au scăpat dintr-o situaţie limită

Min. 54: O nouă ocazie pentru jucătorii lui Ronald Koeman. Simons a scăpat pe contraatac, dar execuţia lui din marginea careului nu a fost cadrată.

Min. 46: Şansă importantă de a marca pentru olandezi, încă din primele secunde din repriza secundă. Dumfries a trimis în centrul porţii, dar Szczesny i-a „suflat” mingea din faţă lui Depay.

Min. 46: S-a reluat meciul!

Min. 45: Pauză. Depay a ratat o ocazie uriaşă la ultima fază a primei reprize.

Min. 29: Polonia – Olanda 1-1. Golgheterul Olandei din preliminarii, Cody Gakpo, a restabilit egalitatea cu un şut deviat. Szczesny nu a avut nicio şansă!

Min. 20:  Szczesny a avut o paradă de zile mari, la voleul lui Van Dijk! Şansă uriaşă ratată de olandezi.

Min. 16: Polonia – Olanda 1-0.  Adam Buksa a deschis scorul! Înlocuitorul lui Robert Lewandowski din atacul Poloniei a trimis o lovitură năprasnică de cap, după un corner executat perfect.

Min. 9: Ocazie importantă a Olandei. Reijnders a şutat din prima, dar mingea a trecut razant pe lângă bara din stânga porţii apărate de Szczesny.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Polonia (3-4-2-1): Szczesny – Bednarek, Salamon, Kiwior – Frankowski, Zielinski, Romanczuk, Zalewski – Urbanski, Buksa, S. Szymanski

Rezerve: Bereszynski, Bulka, Dawidowicz, Grosicki, Lewandowski, Moder, Piatek, Piotrowski, Puchacz, Skoras, Skorupski, Slisz, Swiderski, D. Szymanski, S. Walukiewicz

Antrenor: Michal Probierz

Olanda (4-3-3): Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Reijnders, Schouten, Veerman – Simons, Depay, Gakpo

Rezerve: Bergwijn, Bijlow, Blind, de Ligt, Flekken, Frimpong, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, Malen, van de Ven, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee

Antrenor: Ronald Koeman

Polonia a obţinut calificarea la EURO 2024 după ce a trecut de Estonia şi Ţara Galilor în play-off-ul din luna martie, după care s-a impus în meciurile amicale cu Ucraina şi Turcia cu 3-1, respectiv 2-1, fiind fără înfrângere în acest an.

Olanda vine şi ea după două meciuri foarte bune de pregătire, cu Islanda şi Canada, ambele câştigate cu 4-0 la începutul acestei luni. Singura înfrângere a echipei lui Koeman este cea din meciul cu Germania, scor 1-2.

Ultimul duel direct dintre cele două a avut loc în septembrie 2022, în Nations League, atunci când olandezii s-au impus cu 2-0, graţie golurilor marcate de Bergwijn şi Gakpo.

Ultima victorie a polonezilor în faţa „Portocalei Mecanice” a venit tocmai în 1979, atunci când Polonia s-a impus cu 2-0 în preliminariile EURO 1980.

Polonia nu se va putea baza pe Robert Lewandowski. Starul celor de la Barcelona s-a accidentat în meciul amical cu Turcia, iar polonezii speră să îl recupereze pentru al doilea meci din grupe.

Cu câteva ore înaintea fluierului de start, fanii olandezi au creat o atmosferă superbă la Hamburg. „Fanii olandezi, provocând un cutremur minor în Hamburg”, a fost comentariul pe reddit referitor la imaginile respective.

View this post on Instagram

A post shared by OnsOranje (@onsoranje)

Echipe probabile în Polonia – Olanda:

Lotul Poloniei la EURO 2024

Portari: Marcin Bulka (Nisa), Lukasz Skorupski (Bologna), Wojciech Szczesny (Juventus).

Fundași: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Empoli), Pawel Dawidowicz (Verona), Jakub Kiwior (Arsenal), Tymoteucz Puchacz (Kaiserslautern), Bartosz Salamon (Lech Poznan), Sebastian Walukiewicz (Empoli).

Mijlocași: Premyslaw Frankowski (Lens), Kamil Grosicki (Pogon Szczecin), Jakub Moder (Brighton), Jakub Piotrowski (Ludogorets), Taras Romanchuk (Jagiellonia Bialystok), Bartosz Slisz (Atlanta), Damian Szymanski (AEK Atena), Sebastian Szymanski Fenerbahce), Michal Skoras (Club Brugge), Kacper Urbanski (Bologna), Nicola Zalewski (Roma), Piotr Zielinski (Napoli).

Atacanți: Adam Buksa (Antalyaspor), Robert Lewandowski (Barcelona), Krzysztof Piatek (Basaksehir), Karol Swiderski (Verona).

Lotul Olandei la EURO 2024

Portari: Bart Verbruggen (Brighton), Mark Fleken (Brentford), Justin Bijlow (Feyenoord)

Fundași: Virgil van Dijk (Liverpool), Nathan Ake (Manchester City), Daley Blind (Girona), Denzel Dumfries (Inter), Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen), Lutsharel Geertruida (Feyenoord), Stefan de Vrij (Inter), Micky van de Ven (Tottenham), Matthijs de Ligt (Bayern Munchen)

Mijlocași: Frenkie de Jong (FC Barcelona), Joey Veerman (PSV), Teun Koopmeiners (Atalanta), Jerdy Schouten (PSV), Georginio Wijnaldum (Al Ettifaq), Tijjani Reijnders (AC Milan), Ryan Gravenberch (Liverpool)

Atacanți: Memphis Depay (Atletico Madrid), Cody Gakpo (Liverpool), Wout Weghorst (Hoffenheim), Xavi Simons (RB Leipzig), Steven Bergwijn (Ajax), Brian Brobbey (Ajax), Donyell Malen (Borussia Dortmund)

Ce rezultat obţine România cu Slovacia?

Live Antena Sport

23:55 24 iun.

Croaţia – Italia 1-1 şi Albania – Spania 0-1. Italienii s-au calificat dramatic în optimi! Croaţia, şanse mari să fie eliminată

23:39 24 iun.

Luka Modric, în lacrimi după ce a marcat în Croaţia – Italia! Recordul spulberat de starul lui Real Madrid

22:49 24 iun.

FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate privirile

22:40 24 iun.

Universitatea Craiova a învins-o pe Legia Varşovia în stagiul de pregătire din Austria! Mihai Căpăţână a înscris cu un şut superb

22:27 24 iun.

Starul Belgiei, obiectiv uriaş la EURO 2024: „Vreau să câştig turneul!” Mesajul categoric înaintea duelului decisiv cu Ucraina

1 VIDEOLando Norris va pleca din pole position position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Verstappen pe 2, Hamilton pe 3 2 VIDEODavid Popovici s-a calificat în finala probei 100 de metri liber, în direct pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY (miercuri, 19:52) 3 Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcat 4 VIDEODavid Popovici a câştigat medalia de aur în „proba regină” a nataţiei, la Campionatele Europene de nataţie. Cursă colosală 5 Portugalia – Cehia 2-1. Portughezii au marcat golul victoriei în prelungirile meciului. Debut cu dreptul pentru Ronaldo la EURO 6 Ce cotă incredibilă are România la calificarea în „optimile” EURO 2024. Tricolorii, lideri în Grupa E după ce au umilit Ucraina