Valentin Pîrcălabu Publicat: 5 iulie 2024, 23:50 / Actualizat: 6 iulie 2024, 0:50

Franţa a învins Portugalia la EURO 2024

Kylian Mbappe şi Kolo Muani, în timpul unui meci de la EURO 2024/ Profimedia

Franţa a învins Portugalia la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele EURO 2024! Duelul dintre Cristiano Ronaldo şi Kylian Mbappe a fost câştigat de ultimul.

Singurul jucător care a ratat la loviturile de departajare a fost Joao Felix. Penalty-ul decisiv a fost transformat de Theo Hernandez. Având în vedere că nu a încheiat pe teren partida, Kylian Mbappe nu a şutat la loviturile de departajare. Franţa o va întâlni pe Spania în semifinalele EURO 2024, pe 9 iulie, de la ora 22:00.

Franţa a învins Portugalia la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele EURO 2024! Ronaldo a părăsit competiţia! LIVE TEXT

Theo Hernandez a marcat şi Franţa s-a calificat în semifinalele EURO 2024!

Cristiano Ronaldo a înscris şi el!

Dembele a marcat primul la loviturile de departajare!

Au început loviturile de departajare!

Fluier final! Sfertul de finală Portugalia – Franţa se va decide la loviturile de departajare

Min. 120: Ocazie mare pentru Portugalia! Nuno Mendes a şutat slab, după o pasă excelentă a lui Bernardo Silva

Min. 105: Kylian Mbappe a fost înlocuit cu Barcola la finalul primei reprize de prelungiri! Detalii AICI

Min. 105: Conceicao a încercat un şut la colţul lung, dar nu a prins poarta

Min. 102: Ocazie mare pentru Portugalia! Şutul lui Rafael Leao, din interiorul careului, a fost blocat

Min. 93: Ocazie imensă pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo nu a putut marca din câţiva metri, după ce Conceicao i-a pasat foarte bine în careu

Min. 90+3: S-a încheiat timpul regulamentar! Vom avea prelungiri şi în al doilea sfert de finală de la EURO 2024

Min. 90+3: Dembele i-a pasat lui Mbappe, iar superstarul „Cocoşului galic” a finalizat. Diogo Costa a prins balonul

Min. 88: Kante a şutat pe poartă, Diogo Costa a prins cu siguranţă

Min. 74: Dembele a şutat aproape de poartă

Min. 70: Ocazie monumentală pentru Franţa! Camavinga a fost la un pas să deschidă scorul! Şutul lui a şters bara

Min. 66: Ocazie mare şi pentru Franţa! Kolo Muani a fost foarte aproape de gol

Min. 64: Portughezii, din nou aproape de gol! Maignan şi-a salvat echipa la un călcâi al lui Cristiano Ronaldo

Min. 62: O nouă ocazie pentru Portugalia! Joao Cancelo a şutat peste poartă

Min. 61: Ocazie mare pentru Portugalia! Bruno Fernandes a şutat, dar Maignan a reuşit să îşi salveze echipa

Min. 59: Camavinga l-a blocat foarte bine pe Rafael Leao

Min. 42: Lovitură liberă periculoasă pentru Portugalia! Bruno Fernandes a şutat peste poartă, deşi Ronaldo, aflat în spatele lui, se pregătea să bată el!

Min. 22: O nouă intervenţie bună pentru Costa, la o centrare a lui Mbappe, deviată de Cancelo

Min. 20: Ocazie mare pentru Franţa! Diogo Costa şi-a salvat echipa la un şut violent al lui Theo Hernandez! Fundaşul francez a şutat cu 127 km/h!

Min. 1: A început duelul dintre Portugalia şi Franţa!

Echipele de start:

Portugalia (4-3-3): Diogo Costa – Cancelo, Rúben Dias, Pepe, Nuno Mendes – Palhinha, Vitinha, Bruno Fernandes – Rafael Leão, Ronaldo, Bernardo Silva

Rezerve: Conceicao, Dalot, Inacio, Jota, Felix, Neto, Neves J., Neves R., Nunes, Patricio, Pereira, Ramos, Sa, Semedo, Silva

Selecționer: Roberto Martinez

Franţa (4-3-1-2): Maignan – Koundé, Saliba, Upamecano, Hernández – Kanté, Tchouameni, Camavinga – Griezmann – Muani, Mbappe

Rezerve: Areola, Barcola, Clauss, Coman, Dembele, Fofana, Giroud, Konate, Mendy, Pavard, Samba, Thuram, Zaire-Emery

Selecționer: Didier Deschamps

Portugalia s-a calificat în sferturile de finală după ce a trecut, cu mari emoţii, de Slovenia. Portughezii au avut nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru a se califica. În prima repriză a prelungirilor, Cristiano Ronaldo a ratat un penalty şi a început să plângă.

„Este un moment greu de explicat. Am avut șansa să calific Portugalia, dar am ratat. Nu am ratat niciun penalty tot anul și s-a întâmplat acum. Este adevarat ca Oblak a anticipat bine, îl felicit.

Este un amestec de amărăciune și bucurie. Important este că ne-am calificat, am muncit mult și toți cred că sunt de acord că am avut multe ocazii, iar Sovenia a vrut tot meciul să se apere. A fost si prestația uluitoare a lui Diogo Costa cu trei penalty-uri apărate si totul a ieșit bine”, a spus Cristiano Ronaldo după ce Portugalia s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2024.

De cealaltă parte, Franţa s-a calificat în sferturi după ce a învins Belgia, printr-un autogol al lui Vertonghen. Duelul dintre Portugalia şi Franţa va fi şi unul dintre starurile Cristiano Ronaldo şi Kylian Mbappe. De altfel, Mbappe a folosit cuvinte uriaşe despre Cristiano Ronaldo înaintea marelui duel din sferturile de finală de la EURO 2024.

Este o onoare să joc împotriva lui Cristiano. Toată lumea știe admirația pe care am avut-o întotdeauna pentru el. De-a lungul timpului, am avut șansa să-l cunosc, și încă ținem legătura, îmi dă sfaturi. Încă o dată spun, este o onoare. Indiferent de ceea ce se va întâmpla, el va rămâne o legendă a fotbalului. Trebuie să știi să îl apreciezi.

Nu am fost niciodată invidios pe el, vreau doar să admir măreția unui jucător unic. Nu va mai fi cineva ca el. A scris istorie, a inspirat generații, CV-ul său vorbește de la sine și a știut să se reinventeze. Am tot respectul pentru el, dar sper ca mâine să nu fie la fel de fericit şi să mergem în semifinale„, a declarat Kylian Mbappe la conferinţa de presă, potrivit lequipe.fr.

Cine crezi că va câştiga EURO 2024?

23:58 7 iul.

Transferurile Universităţii Craiova au prezentat noul echipament! Mii de fani au asistat la eveniment

23:42 7 iul.

FotoMihai Stoica a dezvăluit salariul uriaş pe care îl va avea Florinel Coman la Al-Gharafa: „Nu avea voie să spună pas”

23:29 7 iul.

Gabriela Ruse şi Marta Kostyuk s-au calificat în optimile probei de dublu de la Wimbledon 2024

23:09 7 iul.

Mihai Stoica a dezvăluit cu ce probleme se confruntă FCSB înaintea dublei cu Virtus: „Asta e situaţia”

22:45 7 iul.

„Bine că nu l-a luat pe Louis Munteanu” Mihai Stoica a spus pe cine se bazează FCSB după plecarea lui Florinel Coman!

22:44 7 iul.

Emma Răducanu a fost eliminată de la Wimbledon 2024! Surpriză uriaşă pe terenul central de la All England Club

1 România – Olanda 0-3, în optimi la EURO 2024. Naţionala României, OUT de la EURO 2024. „Tricolorii” au luptat admirabil 2 FotoPrimele imagini cu Kira Hagi, în braţele iubitului. Momente tandre, surprinse la Munchen înainte de România – Olanda 3 FotoCum arată soţia lui Virgil van Dijk! Povestea desprinsă din filme a adversarului României de la EURO 2024 4 VIDEOGeorge Russell, pole-position în Marele Premiu al Marii Britanii! Cursa e duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (16:45) 5 FotoSoţia lui Denis Drăguş, mesaj cu puternic impact emoţional pentru soţul său: „Să câştige pentru acel copil şi să îl facă fericit” 6 FotoPortugalia – Slovenia 3-0 (d.l.d). Cristiano Ronaldo a izbucnit în plâns după un penalty ratat. Diogo Costa, eroul portughezilor