Închide meniul

România, salvată de VAR la EURO 2024! Ianis Hagi a scos penalty după o fază controversată. Daniel Siebert şi-a schimbat decizia

Iulian Focșăneanu Publicat: 26 iunie 2024, 19:53

Comentarii
România, salvată de VAR la EURO 2024! Ianis Hagi a scos penalty după o fază controversată. Daniel Siebert şi-a schimbat decizia

Hancko l-a faultat pe Ianis Hagi / Profimediaimages

România a fost salvată de VAR în ultimul meci din grupa E de la EURO 2024. Ianis Hagi a scos penalty în prima repriză a meciului Slovacia – România, după o fază extrem de controversată, decisă cu ajutorul arbitrajului video.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Centralul” german Daniel Siebert a acordat iniţial un fault din marginea careului, dar şi-a schimbat decizia după ce a primit indicaţii de la conaţionalul său Bastian Dankert.

România, salvată de VAR la EURO 2024

În minutul 34, Ianis a luat o acţiune pe cont propriu şi a căzut după o intervenţie a lui Hancko. Arbitrul a acordat lovitură liberă din margine careului şi i-a acordat cartonaş galben fundaşului stânga al Slovaciei.

Ianis Hagi a protestat şi a cerut acordarea unei lovituri de la 11 metri. Pe reluări s-a văzut că fiul lui Gică Hagi a fost călcat în afara careului, dar infracţiunea a continuat. A fost contact la nivelul picioarelor între Hancko şi Ianis şi în interiorul careului.

După o lungă aşteptare, Daniel Siebert a fost sfătuit să acorde penalty. A decis să nu se mai ducă să revadă faza şi a mers pe mâna colaboratorilor săi.

Reclamă
Reclamă

Răzvan Marin şi-a asumat răspunderea şi a luat mingea. A executat penalty-ul și a „rupt plasa”, cu un șut de senzație. Astfel, acesta a ajuns la două reușite la EURO 2024. Mijlocașul a mai marcat și în victoria României cu Ucraina, scor 3-0.

După al 2-lea gol de la acest campionat european, Răzvan Marin a ajuns golgheterul competiției, la egalitate de reușite cu jucători precum: Niclas Fullkrug, Cody Gakpo, Georges Mikautadze, Jamal Musiala și Ivan Schranz.

Andrei Raţiu şi Ianis Hagi, ratări colosale la aceeaşi fază în Slovacia – România!

Andrei Raţiu putea deschide scorul în minutul 11, după o acţiune superbă. Fundaşul dreapta a recuperat o minge şi a urcat în atac. I-a prins “descoperiţi” pe adversari şi a colaborat mai întâi cu Nicuşor Bancu, după care a făcut un “un-doi” cu Florinel Coman.

Reclamă

Starul FCSB-ului l-a servit perfect pe Raţiu, care a şutat la colţul lung din interiorul careului. Mingea se ducea în plasa laterală, dar Dubravka a avut o paradă de zile mari.

Mingea a ajuns apoi la Ianis Hagi, care nu a stat pe gânduri şi a şutat direct. Execuţia în forţă a mijlocaşului s-a dus peste transversală.

Reacţia lui Edi Iordănescu a fost surprinsă de camerele TV. Selecţionerul României şi-a pus mâinile în cap.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
15:30
Hamilton şi Leclerc, cei mai rapizi în FP1, în MP al Italiei. Cursa de la Monza e duminică (15:45, Antena 1 şi AntenaPLAY)
15:21
Dinamo a făcut un nou transfer! Un fost jucător de la Steaua a semnat cu “câinii”
15:01
Ilie Năstase, despre transferul lui Ianis Hagi: “Cred că s-a dus pentru bani. Dacă a negociat tăticul lui”
14:44
Mike Tyson şi Floyd Mayweather se vor întâlni în ring! Când va avea loc marele meci: “Îi va dăuna sănătăţii”
14:00
Dennis Man, în lotul de Liga Campionilor al lui PSV. Dueluri tari cu Liverpool şi Bayern Munchen
14:00
UPDATERomânia – Canada LIVE VIDEO (21:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Continuă drumul spre World Cup pentru „tricolorii” lui Lucescu
1 Mircea Lucescu a numit jucătorul care are „ușa închisă” la echipa națională: “Prefer să nu-l mai chem” 2 Spania a dat recital cu Bulgaria. Germania, eșec cu Slovacia. Rezultatele serii din preliminariile CM 2026 3 “E ultimul preţ” Suma pe care i-a cerut-o Neluţu Varga lui Gigi Becali, pentru un nou transfer de la CFR la FCSB 4 Salariul uriaş pe care Kurt Zouma îl are la CFR Cluj: “S-a enervat Neluțu” 5 Mesajul transmis de Vladislav Blănuță, după scandalul provocat în Ucraina. Ce a postat Dinamo Kiev 6 Dinamo Kiev, reacție fermă după scandalul uriaș provocat de Vladislav Blănuță în Ucraina: „Greșeli din trecut”
Citește și