Turcii au făcut scandal, după eșecul cu Olanda de la EURO 2024! S-au năpustit asupra arbitrului, după o decizie controversată

De Viviana Moraru
Publicat: 7.07.2024, 8:17

Turcii au făcut scandal, după ce Olanda i-a eliminat de la EURO 2024

Duel în partida dintre Olanda și Turcia/ Profimedia

Turcii au făcut scandal, după ce Olanda i-a eliminat de la EURO 2024. Aceștia s-au plâns de o decizie controversată a arbitrului, din prima repriză a duelului din sferturile Campionatului European.

Olanda s-a calificat în semifinalele EURO 2024, după ce a învins Turcia cu scorul de 2-1. „Portocala mecanică” a întors scorul în doar șase minute, în repriza secundă, și se va duela cu Anglia pentru un loc în marea finală.

Jurnaliștii turci au subliniat o decizie pe care Jerome Brissard, centralul partidei cu Olanda, a luat-o în prima repriză. Concret, în minutul 30, la scorul de 0-0, Xavi Simons l-a călcat foarte dur pe Mert Muldur.

Starul Olandei a fost sancționat cu cartonaș galben de arbitru, și chiar a protestat pentru această decizie. Arbitrajul video nu a intervenit, iar turcii consideră că Xavi Simons ar fi meritat să fie eliminat pentru faultul comis.

Decizie scandaloasă de la VAR în meciul din Olanda! Acțiunea a rămas nepedepsită. Nu a fost niciun apel de la VAR pentru fotbalistul vedetă care l-a călcat pe gleznă pe Mert Muldur. Reluarea nu a fost urmărită de cei de la VAR. Chiar dacă ar fi putut duce la un cartonaș roșu, a fost doar sancționată doar cu galben”, au notat turcii de la publicația Takvim.

Anglia şi Olanda se vor întâlni în a doua semifinală de la EURO 2024. Naţionala lui Gareth Southgate a obţinut calificarea la loviturile de departajare, cu Elveţia, în timp ce „Portocala Mecanică” a întors rezultatul cu Turcia şi s-a impus cu 2-1. A doua semifinală de la EURO 2024 va avea loc pe Westfalenstadion, arena celor de la Borussia Dortmund.

Olanda, victorie cu 2-1 în fața Turciei

Turcia a învins sâmbătă seara, la Berlin, scor 2-1, reprezentativa Turciei, în sferturile Euro 2024, şi „Portocala mecanică” va înfrunta Anglia în semifinale.

Olandezii au început bine sfertul de finală disputat la Berlin, unde Gakpo (min. 6) şi Xavi Simons (min. 12) nu au prins poarta lui Mert Gunok. Golul a venit însă în cealaltă poartă, a lui Verbruggen. În minutul 35 Arda Guler a centrat excelent în faţa porţii, iar Samet Akaydin a reluat cu o lovitură de cap, deschizând scorul.

Elevii lui Ronald Koeman au încercat să înscrie, dar cea mai mare ocazie a reprizei secunde a fost cea a lui Arda Guler, sut în bară, în minutul 55. După zece minute Verbruggen a respins şutul lui Kenan Yildiz, iar atacantul Weghorst a intervenit în faţa lui Kaan Ayhan şi a trimis în afara terenului. Olandezii au egalat în minutul 70, prin Stefan de Vrij, lovitura de cap la centrarea lui Depay şi au întors rezultatul în minutul 76, prin autogolul lui Mert Müldür.

În minutul 90+1 Verbruggen a intervenit excepţional în faţa lui Kilicsoy şi turcii au cedat cu 1-2, chiar în faţa preşedintelui Erdogan, prezent în tribune, iar olandezii s-au calificat în semifinale, acolo unde vor întâlni echipa Angliei.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • Levadiakos - PAOK, meci din etapa a 7-a din Grecia, e duminică, de la ora 20:30, exclusiv în AntenaPLAY
  • Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

21:13

Oţelul – Universitatea Craiova, LIVE TEXT, 21:30! Duel „de foc” între Dorinel Munteanu şi Costel Gâlcă! Echipele de start

21:11

LIVE VIDEOPanetolikos – AEK se joacă ACUM în AntenaPLAY! Liderul din Grecia ţinteşte o nouă victorie!

20:54

Panică pe teren, la CFR Cluj – Poli Iaşi. Medicii de pe ambulanţă, chemaţi de urgenţă! Kamara a văzut direct cartonaş roşu

20:44

Foto„Ce treabă ai tu?” Iubita lui Horaţiu Moldovan, atacată de impresarul cu care se judecă portarul român: „Mi se pare incredibil”

20:21

VideoSabrina Voinea şi campionii olimpici de la canotaj, vacanţă de poveste în Delta Dunării. Simona Radiş: „România e extraordinară!”

20:10

CFR Cluj – Poli Iaşi 2-1. Victorie dramatică pentru echipa lui Dan Petrescu. Louis Munteanu, decisiv

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s 6 VideoLuiza, soţia lui Cătălin Zmărăndescu, interviu rar despre familia sa: „Vrea să fie şef!” Pasiunea neaşteptată a fiicei sales

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor