UEFA a decis cine merge la EURO 2024, dintre Istvan Kovacs şi Ovidiu Haţegan! Vestea primită după scandalul de astăzi

Publicat: 4.02.2024, 22:46

UEFA a decis cine merge la EURO 2024, dintre Istvan Kovacs şi Ovidiu Haţegan

Ovidiu Haţegan şi Istvan Kovacs / colaj Profimedia Images

UEFA a decis cine merge la EURO 2024, dintre Istvan Kovacs şi Ovidiu Haţegan! Istvan Kovacs ar urma să meargă la EURO 2024, potrivit informaţiilor vehiculate în spaţiul public.

Istvan Kovacs a fost foarte criticat pentru prestaţia de la meciul Sepsi – Universitatea Craiova 1-3. Covăsnenii au acuzat că Istvan Kovacs i-ar fi dezavantajat.

UEFA a decis cine merge la EURO 2024, dintre Istvan Kovacs şi Ovidiu Haţegan!

Informaţia mea e că UEFA a luat decizia de a-l opri în lotul pentru EURO pe Istvan Kovacs, nu şi pe Haţegan. Singura brigadă care merge la EURO e a lui Istvan Kovacs.

Acum e numărul 6 în lista arbitrilor FIFA la UEFA. E locul 6, el a fost promovat”, a scris orangesport.ro.

Basarab Panduru, verdict dur după greșelile lui Istvan Kovacs din Sepsi – Universitatea Craiova: „Merită 4 luni de suspendare”

Basarab Panduru a avut un verdict dur după greșelile lui Istvan Kovacs din Sepsi – Universitatea Craiova. Fostul internațional a vorbit despre erorile centralului, din cadrul meciului din Covasna.

Arbitrul a făcut o serie de erori în partida menționată anterior, care a contat pentru etapa cu numărul 24 a sezonului de Liga 1. Acesta le-a refuzat 2 penalty-uri celor de la Sepsi și a avut nevoie de intervenția VAR la majoritatea deciziilor importante.

Panduru este de părere că Istvan Kovacs ar trebui să primească 4 luni de suspendare, din cauza greșelilor pe care le-a făcut la duelul de la Sf. Gheorghe. Fostul internațional a menționat și că principala problemă a centralului este că stă prea departe de faze.

„El e foarte bine pregătit, dar tot timpul e departe de faze, niciodată nu e aproape de faze, e la 20 de metri de faze. După fazele astea, Kovacs trebuie să stea patru luni de zile. Patru luni de zile trebuie să-i dai suspendare”, a spus Basarab Panduru, la orangesport.ro.

După rezultatul înregistrat în partida dintre Sepsi și Universitatea Craiova, covăsnenii se află pe locul 6 în Liga 1, cu 33 de puncte obținute. De cealaltă parte, oltenii lui Ivaylo Petev se află pe locul al 4-lea, cu 37 de puncte.

Attila Hadnagy: „Arbitrajul a fost penibil”

Directorul sportiv al echipei din Covasna, Attila Hadnagy, a avut un discurs dur la adresa arbitrului Istvan Kovacs după meciul Sepsi – Universitatea Craiova 1-3.

„Sincer, și noi am fost slabi în repriza a doua, dar pot să zic că arbitrajul a fost penibil. Nu slab, penibil!

Cartonaș roșu la Silva în prima repriză, apoi înainte de primul lor gol a fost fault pentru noi. În repriza a doua, la faza cu Markovic, nici nu s-a uitat, a dat penalty direct, n-a văzut că Markovic a simulat. Trebuia să dea «galben!», nu s-a dat.

„Nu știu cine-l vede pe domnul Kovacs în Europa”

Domnul Kovacs a fost depășit total după acest meci! Nu știu cine-l vede pe domnul Kovacs în Europa, dar toți conducătorii, în toate meciurile în care arbitrează el, vorbesc rău despre el. Înseamnă că noi suntem proști? Cine-l vede un arbitru bun? Sincer, nu știu. Mie mi se pare un arbitru slab, care nu merită să arbitreze în Liga 1!

Este prea arogant, credeți-mă! Nu știu de ce, nu știu ce-i cu aroganța astaa  lui, toată lumea spune că este arogant, numai domnul Vassaras și ceilalți nu văd.

Omul crede că este cel mai bun arbitru, dar s-a văzut și la meciul de astăzi… Multe, multe greșeli, a enervat pe toată lumea. Și a fost un meci frumos, dar în care a enervat pe toată lumea. ”, a spus Attila Hadnagy, potrivit gsp.ro.

Faze controversate în Sepsi – Universitatea Craiova 1-3, cu Istvan Kovacs la centru

Au fost faze controversate în Sepsi – Universitatea Craiova 1-3, cu Istvan Kovacs la centru. Prestația arbitrului român va ridica, din nou, mari semne de întrebare.

Universitatea Craiova a reușit să puncteze în debutul primei reprize, în cadrul meciului din Covasna, dar reușita a fost anulată de sistemul VAR, pe motiv de offside.

Mai apoi însă, Istvan Kovacs a fost protagonistul unor faze controversate. În minutul 19, Debeljuh a fost faultat de Raul Silva, în careu. De asemenea, în minutul 26, Păun a fost lovit cu piciorul de Danciu. La ambele faze, arbitrii din camera VAR nu au intervenit, iar centralul din Carei nu a dictat penalty.

De asemenea, în repriza secundă, Markovic l-a călcat pe Ciobotariu în careul lui Sepsi, dar Istvan Kovacs a dictat penalty în favoarea Craiovei! Totuși, arbitrii VAR l-au chemat la monitor pentru a revedea faza, iar decizia a fost întoarsă.

De asemenea, după această fază a mai existat un moment în care Oteliță l-a ținut de tricou pe Mitriță, iar jucătorul de la Universitatea Craiova nu a mai ajuns la minge. Istvan Kovacs nu a luat nicio decizie, dar penalty-ul a fost dictat abia după intervenția VAR.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

9:13 FotoFiica lui Gabi Balint, mai provocatoare ca niciodată. Denisa a aprins imaginaţia tuturor: „Muza mea!” 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” 8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” 8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!
7
23:43
FotoOlimpiu Moruţan a mers în cârje la stadion pentru a-şi susţine echipa la semifinala cu Beşiktaş! Mesajul superb al clubului
7
23:32
Xavi a ales jucătorii care nu pot pleca de la Barcelona! Numele care nu pot fi transferate de nicio echipă din lume
7
23:17
Un veteran de la Real Madrid, mesaj emoționant înainte de returul cu Bayern Munchen din Ligă: „Probabil va fi ultimul meci”
7
23:16
Răspunsul primarului Buzăului la întrebarea dacă aşteaptă duelurile cu Gigi Becali: „Sper ca Gloria Buzău să devină «Steluţa» 2”
7
22:49
Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia