Eintracht Frankfurt revine în Liga Campionilor după 62 de ani! Record fabulos după victoria cu Rangers din finala Europa League

Publicat: 19.05.2022, 1:22

Eintracht Frankfurt a câștigat Europa League

Bucuria jucătorilor de la Eintracht Frankfurt. după victoria din finala Europa League / Profimedia

Eintracht Frankfurt a devenit noua campioană din Europa League după ce a învins-o pe Rangers la loviturile de departajare, scor 5-4, după 1-1 în timpul regulamentar.

Odată cu victoria din finala Europa League, Frankfurt și-a asigurat prezența în UEFA Champions League în stagiunea următoare.

Eintracht Frankfurt revine în Liga Campionilor după 62 de ani

Va fi a doua participare pentru Frankfurt în cea mai importantă competiție de cluburi din lume, prima fiind în urmă cu 62 de ani. E cea mai lungă așteptare a unui club între două participări în Liga Campionilor.

Eintracht n-a mai jucat în Liga Campionilor din 1960, când ajungea până în finală, dar era învinsă de Real Madrid în ultimul act. Pentru los blancos au marcat Di Stefano de trei ori și Ferenc Puskas de patru ori.

Acesta este cel de-al doilea trofeu european cucerit de Frankfurt, după Cupa UEFA câștigată în sezonul 1979/1980. În finala din urmă cu 42 de ani, clubul de pe Main a învins conaționala Borussia Monchengladbach.

Frankfurt a devenit prima echipă germană care câștigă Europa League/Cupa UEFA din 1997. Schalke a fost ultima echipă din Germania care s-a impus în a doua competiție europeană intercluburi.

În actuala stagiune de Europa League, Eintracht Frankfurt nu a pierdut niciun meci.

Frankfurt – Rangers 1-1 (5-4 d.l.d.). Nemții au câștigat trofeul Europa League!

Rangers a deschis scorul în minutul 57, prin Joe Aribo, și visa la trofeul Europa League. Bucuria scoțienilor a durat însă numai 12 minute. Frankfurt a restabilit egalitatea în minutul 69, prin Rafael Borre.

După primele 90 de minute, tabela indica 1-1, iar finala a intrat în prelungiri. Scoțienii s-au aflat aproape să dea marea lovitură chiar în minutul 120, la lovitura liberă executată de căpitanul James Tavernier. Trapp a intervenit însă excelent, iar partida s-a decis la loviturile de departajare.

Aaron Ramsey a fost singurul jucător care a ratat la „loteria” penalty-urilor. Trapp s-a opus și a devenit eroul lui Frankfurt.

Traseul fabulos al celor de la Frankfurt și Rangers în Europa League

Pe drumul către finală, ambele echipe au eliminat echipe răsunătoare, precum Barcelona și Borussia Dortmund. În grupă, Frankfurt a încheiat pe primul loc, în fața celor de la Antwerp, Fenerbahce și Olympiacos. De cealaltă parte, Rangers a terminat grupa pe locul al doilea, în spatele lui Lyon și peste Sparta Praga și Brondby.

Ulterior, Frankfurt s-a calificat direct în optimile Europa League, în timp ce Rangers a fost nevoită să joace și un baraj, cu Borussia Dortmund. Trupa de pe Ibrox Stadium s-a impus cu 6-4, la general, după două meciuri spectaculoase.

În optimi, Rangers a învins Steaua Roșie Belgrad (4-2), în sferturi a trecut de Braga (3-2, după prelungiri), iar în semifinale a eliminat RB Leipzig (3-2).

Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

0:03

Anunţul lui Cătălin Cîrjan după ce a marcat cu Farul şi apoi s-a accidentat! Ce se va întâmpla cu el înainte de meciul cu FCSB

23:55 4 oct.

VIDEORio Ave – Famalicao 1-1 a fost în AntenaPLAY. Porto – Braga (duminică, 22:30) e meciul etapei a 8-a din Liga Portugal

23:36 4 oct.

Gică Hagi a criticat şi el dur arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut penalty-uri nu ştiu câte”! Ce i-a spus arbitrul

23:35 4 oct.

New Jersey Devils, victorie categorică cu Buffalo Sabres! Noul sezon din NHL a debutat la Praga

23:24 4 oct.

Denis Alibec a făcut praf arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut 3 penalty-uri clare neacordate”!

23:21 4 oct.

Zeljko Kopic şi Dennis Politic nu au căzut de acord după Farul Constanţa – Dinamo 1-1! Ce au spus despre remiza de la Ovidiu

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s 6 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor