Benfica – Barcelona 3-0 | Întâlnire de urgenţă până la 4 dimineaţa după dezastrul din Portugalia. Lista lui Laporta pentru înlocuirea lui Koeman
De Antena Sport
Publicat: 30.09.2021, 11:31
Potrivit cotidianului catalan Sport, şefii Barcelonei s-au reunit de urgenţă la cantonamentul echipei, imediat după sosirea de la Lisabona. La discuţiie care s-au întins până după ora 04.00 a nopţii de miercuri spre joi au participat preşedintele Joan Laporta, vicepreşedintele Rafa Yuste, directorul de fotbal Mateu Alemany şi consilierul preşedintelui, Enric Masip.
Aceştia au analizat situaţia de pe banca Barcelonei şi posibilitatea ca Ronald Koeman să fie demis în următoarele ore, fără a aştepta măcar meciul cu Atletico Madrid, pogramat sâmbătă, pe Wanda Metropolitano, în LaLiga.
Benfica – Barcelona 3-0 | Xavi şi Roberto Martinez, favoriţi la preluarea Barcelonei
Favoriţii conducerii pentru înlocuirea lui Koeman sunt Xavi Hernández, fost jucător legendar al Barcei şi actual antrenor al echipei Al Sadd din Qatar şi Robert Martinez, selecţionerul Belgiei. Nu este exclusă nici varianta Andrea Pirlo, pe placul lui Laporta, dar care nu întruneşte consensul în cadrul clubului.
FC Barcelona a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), de Benfica Lisabona, în etapa a 2-a a Grupei E a Ligii Campionilor. În celălat meci, Bayern a trecut, acasă, cu 5-0, de Dinamo Kiev.
Bayern conduce în clasament, cu şase puncte, Bnefica este pe locul 2, cu patru puncte, iar echipa lui Mircea Lucescu, ocupă locul 3, cu un punct. Catalanii sunt ultimii, fără niciun punct.
- Benfica – Barcelona 3-0
- Xavi e favoritul conducerii pentru înlocuirea lui Ronald Koeman
- PAOK - Panathinaikos e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
- Boavista - Sporting e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 22:30