Cristi Chivu, meci de infarct în UEFA Youth League! Inter, remiză dramatică cu Real Sociedad

De Viviana Moraru
Publicat: 20.09.2023, 19:10

Cristi Chivu, meci de infarct în UEFA Youth League

Cristi Chivu, în timpul unui meci la Inter Primavera/ Profimedia

Cristi Chivu a avut parte de un meci de infarct în UEFA Youth League! Inter Primavera, echipa antrenată de fostul internaţional român, a remizat dramatic cu Real Sociedad, scor 3-3.

Inter Primavera se află în Grupa D din UEFA Youth League, alături de Benfica U19, Real Sociedad U19 şi Salzburg U19.

Inter Primavera a început perfect meciul cu Real Sociedad. Trupa lui Cristi Chivu a deschis scorul încă din minutul 5, prin Sarr.

Ulterior, italienii au majorat diferenţa în minutul 7, prin Kamate. Real Sociedad a punctat pentru 2-1 în minutul 11, prin Orobengoa.

Spaniolii au reuşit să egaleze în minutul 53, însă Inter Primavera a preluat din nou conducerea, după golul marcat de Matjaz în minutul 64.

În minutul 90 însă, Martin a reuşit „dubla” pentru Real Sociedad, iar partida dramatică s-a încheiat cu scorul de 3-3.

După prima etapă a grupelor UEFA Youth League, Inter Primavera se afă pe locul 2 în grupă, după ce Benfica U19 a învins-o pe Salzburg U19.

Cristi Chivu o antrenează pe Inter Primavera din vara lui 2021, iar în sezonul trecut, a fost chiar dorit la echipa mare, care în cele din urmă l-a păstrat în cele din urmă pe Simone Inzaghi.

Cristi Chivu, dezvăluiri despre regretul carierei

Cristi Chivu a oferit declaraţii despre regretul carierei. Fostul fundaş a fost aproape de semifinala UEFA Champions League, alături de Ajax, şi susţine că „dubla” din sferturi cu AC Milan îi va rămâne mereu în minte.

În ultimul său sezon la Ajax, Cristi Chivu ajungea alături de „lăncieri” până în sferturile UEFA Champions League. Fostul fundaş susţine că echipa din care făcea parte la momentul respectiv, antrenată de Ronald Koeman, era foarte tânără, însă a avut un parcurs formidabil în cea mai importantă competiţie inter-cluburi din Europa.

„O echipă senzațională care, deși era tânără, aproape a ajuns în semifinala Champions League. Sunt puține momente din cariera mea în care mă uit în spate și spun: ‘la dracu’, iar acesta este unul dintre ele. Este o rană adâncă ce va rămâne mereu în inima mea, în creier, oriunde, e teribil, am fost atât de aproape.

În același timp ești mândru de asta, dar e multă dezamăgire pentru că am fost extrem de aproape să ajungem în semifinală. Pentru majoritatea dintre noi era prima dată când jucam la nivelul acela. Eram ambițioși, aveam echipă bună, cu multă calitate, dar nu știam cum ar trebui să reacționăm sub presiune”, a declarat Cristi Chivu, într-un videoclip postat de Ajax pe contul oficial.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

8:26 Mihai Stoica a anunţat care sunt meciurile pe care FCSB le va juca în Ghencea: „Nu fac nicio asociere între FCSB, CSA şi Steaua” 0:03 Denis Alibec se întoarce în Liga 1! Dorit de FCSB şi Farul, atacantul naţionalei a ales echipa pentru care va evolua 17
23:45
VIDEOSouthampton – Leeds, finala playoff-ului de promovare de pe Wembley (26 mai, AntenaPLAY). „Sfinţii”, victorie clară cu West Brom
17
23:37
Cum a reacţionat Gică Hagi după ce a văzut prestaţia lui Ianis Hagi cu Real Madrid! Ce a spus „Regele” despre evoluţia fiului său
17
23:24
Răzvan Lucescu poate pleca de la PAOK, chiar dacă va câştiga titlul în Grecia. Echipa refuzată de tatăl său a pus ochii pe el
17
23:07
Mihai Stoica a confirmat că un jucător important al FCSB-ului se desparte de echipa lui Becali: „Sunt şanse să fi semnat deja”
17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!