Cristiano Ronaldo, o nouă bornă uriaşă! A devenit fotbalistul cu cele mai multe goluri marcate în 2023, chiar în faţa lui Benzema

De Alex Masgras
Publicat: 26.12.2023, 23:25

Cristiano Ronaldo, în Al Ittihad - Al Nassr

Cristiano Ronaldo, o nouă bornă uriaşă

Cristiano Ronaldo, în Al Ittihad - Al Nassr / Profimedia

Cristiano Ronaldo a atins o nouă bornă uriaşă! Al-Nassr a câştigat duelul de pe terenul lui Al-Ittihad cu 5-2, într-un meci în care Cristiano Ronaldo şi Sadio Mane au realizat fiecare câte o dublă.

Cu cele două goluri marcate împotriva campioanei din sezonul trecut, Cristiano Ronaldo i-a depăşit pe Harry Kane şi Kylian Mbappe în clasamentul celor mai buni marcatori în 2023.

Cristiano Ronaldo, o nouă bornă uriaşă!

Ronaldo a ajuns la 53 de goluri marcate în 2023, după dubla reuşită în deplasarea de pe terenul lui Al-Ittihad, echipa lui Karim Benzema, fostul său coechipier de la Real Madrid.

Scorul a fost deschis de campioana în exerciţiu. Al-Ittihad a marcat prin Hamdallah, în minutul 14, din pasa lui Karim Benzema. Cinci minute mai târziu, Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. În minutul 38, Talisca a înscris, iar Al-Nassr a intrat la cabine cu un avantaj de un gol.

În repriza secundă, Hamdallah a restabilit egalitatea, după ce a realizat dubla. Cu toate acestea, Al-Ittihad a rămas în 10 oameni din minutul 67, după ce Fabinho, fostul jucător al lui Liverpool, a primit al doilea cartonaş galben, iar Ronaldo a transformat al doilea penalty.

Pe final, Sadio Mane, un al fost star de la Liverpool din Al-Ittihad – Al-Nassr, a făcut show. Senegalezul a fost şi el autorul unei duble, graţie golurilor marcate în minutele 76 şi 82.

Erling Haaland, singurul jucător care îl mai poate depăşit pe Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din 2023, ajungând la 53 de goluri, la 38 de ani. Portughezul i-a depăşit pe Harry Kane (Bayern Munchen) şi Kylian Mbappe (PSG) în acest top, amândoi având câte 52 de goluri marcate. Pe locul 4 se află Erling Haaland, atacantul lui Manchester City, care are 50 de goluri marcate.

Miercuri seară, Manchester City va merge pe Goodison Park pentru meciul cu Everton. Norvegianul a ratat ultimele meciuri ale „cetăţenilor” şi nu a evoluat la Campionatul Mondial al Cluburilor. Cu toate acestea, sunt şanse ca el să revină pe teren în meciul cu formaţia lui Sean Dyche. În plus, Manchester City va mai juca şi pe 30 decembrie, pe teren propriu, cu Sheffield United.

În ceea ce o priveşte pe Al-Nassr, formaţia lui Cristiano Ronaldo mai are programată o partidă, pe 30 decembrie, în deplasare, cu Al-Taawon.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

23:12 „Urmează EURO?” Răspunsul dat imediat de Vlad Chiricheş, după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Am puteri supranaturale!” 23:12 Florinel Coman, anunţ despre viitorul său după ce a primit medalia de campion: „A ieşit patronul şi v-a spus!” 22:49 FotoImagini fabuloase pe Arena Naţională! Nebunia s-a declanşat după ce Olaru a ridicat trofeul. Ilie Năstase a venit pe scenă 22:36 Motivul incredibil pentru care Becali nu e lăsat de familie să vândă echipa: „Te mai uiţi la televizor, mai faci o schimbare!” 22:23 Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre transferul lui Denis Alibec la FCSB! Salariul pe care i l-a propus 22:15 Gigi Becali s-a dezlănţuit după meciul cu CFR Cluj: „Gâlcă să spună adevărul! Făceam schimbările din puşcărie” 22:00 FCSB – CFR Cluj 0-1! Otele, gol superb sub privirile lui Gigi Becali! Campioana primeşte trofeul! Sărbătoare pe Arena Naţională 21:54 VIDEOValentin Mihăilă a sărbătorit cu steagul României promovarea Parmei în Serie A. Sezon spectaculos pentru Mihăila şi Dennis Man 21:28 Un nou record de asistenţă pe Arena Naţională! Stadionul, umplut până la refuz la FCSB – CFR Cluj 21:12 Sorana Cîrstea – Marketa Vondrousova 7-6, 6-3. Sorana e în optimile de la Roma Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire