Ermal Krasniqi, primul gol la echipa națională în Lituania – Kosovo! Fostul jucător de la Rapid s-a distrat cu apărarea adversă

De Alex Ioniță
Publicat: 12.10.2024, 17:37

Ermal Krasniqi, primul gol la echipa națională în Lituania - Kosovo!

Ermal Krasniqi a marcat primul gol la echipa națională în Lituania – Kosovo! Kosovarul a înscris în repriza secundă a duelului din grupa României, din UEFA Nations League.

Ermal Krasniqi a fost introdus pe teren în prima repriză a duelului cu Lituania, mai exact în minutul 59, în locul lui Muslija. Fostul jucător de la CFR Cluj și Rapid a avut nevoie doar de 6 minute pentru a marca.

Ermal Krasniqi, primul gol la echipa națională în Lituania – Kosovo!

Mai exact, în minutul 65, Ermal Krasniqi a primit o pasă în afara careului de la Rashica. Atacantul a avansat apoi în careu și și-a păcălit 2 adversari, iar, mai apoi, a trimis un șut care s-a oprit direct în plasa porții apărate de Gertmonas, portarul de la U Cluj.

Pentru Krasniqi, reușita din meciul cu Lituania reprezintă primul gol la echipa națională. Până la partidele din luna octombrie, fostul atacant de la CFR Cluj și Rapid adunase 6 selecții la prima reprezentativă.

În cadrul partidei cu Lituania a jucat și Albion Rrahmani, care a fost titularizat de selecționerul naționalei din Kosovo. Ambii kosovari au plecat de la Rapid în această vară și au semnat cu Sparta Praga.

Echipele de start în Lituania – Kosovo

Lituania (3-4-2-1): Germonas – Kazukolovas, Girdvainis, Tutysinas – Sirvys, Vorobjovas, Gineitis, Lasickas – Dolznikov, Slivka – Kucys

Kosovo (4-2-3-1): Saipi – Vojvoda, Rrahmani, Dellova, Rrudhani – Rexhbecaj, Berisha – Zhegrova, Muslija, Rashica – Albion Rrahmani

Kosovo, sancţionată de UEFA după incidentele de la meciul cu România

Federația din Kosovo a fost sancţionată de UEFA, după incidentele de la meciul cu România. Forul continental nu a trecut peste ce s-a întâmplat în meciul de la Priştina, din prima rundă de Liga Naţiunilor.

România s-a impus categoric în duelul cu Kosovo, scor 3-0. Dennis Man, Răzvan Marin şi Denis Drăguş au punctat în duelul din Priştina, primul al lui Mircea Lucescu pe banca naţionalei, în noul mandat.

Fanii kosovari nu au suportat umilinţa trăită în meciul cu România, iar mai mulţi copii au fost scoşi de pe gazon de către stewarzi, pe finalul partidei. Duelul a fost întrerupt de mai multe ori de către arbitru, după ce şi fani adulţi au încercat să pătrundă pe teren, din spatele porţii apărate de Florin Niţă. Şi la începutul partidei, kosovarii au huiduit copios, în timpul intonării imnului României.

De asemenea, cu o zi înainte de meci, „tricolorii” au fost nevoiţi să-şi întrerupă antrenamentul, după ce mai mulţi suporteri au aruncat cu petarde pe stadion.

Kosovarii au fost „pedepsiţi” de UEFA, după cele întâmplate la meciul cu România. Concret, conform site-ului oficial al forului continental, Federaţia kosovară a fost amendată cu 61.000 de euro şi a primit un avertisment pentru faptul că nu au fost respectate obligaţiile media. Concret, selecţionerul Fraco Foda nu a oferit declaraţii, după eşecul drastic suferit în faţa României, neprezentându-se la interviuri şi la conferinţa de presă.

Lista sancţiunilor acordate de UEFA, după incidentele de la meciul Kosovo – România:

• Asia Express continuă cu o nouă etapă Sâmbătă și Duminică 20:00, Luni și Miercuri de la 20.30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Lituania - România este pe 15 octombrie, de la 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
  • Se califică România U21 la EURO?

21:56

FotoÎn Cipru, ca în România! Fanii tricolorilor au luat cu asalt tribunele. Imnul României a răsunat la Larnaca

21:50

LIVE TEXTCipru – România 0-2. Dennis Man şi Valentin Mihăilă au marcat. Start perfect pentru tricolori!

21:40

LIVE SCOREPolonia – Portugalia se joacă ACUM. Lewandowski, duel stelar cu Ronaldo. Meciurile zilei din Nations League

21:35

Nicolae Stanciu l-a egalat pe Adrian Mutu la naţionala României! Performanţa atinsă de căpitanul tricolorilor în meciul cu Cipru

21:13

VideoGică Hagi, ţinut la coadă înainte de Cipru – România! Însoţit de familie, „Regele” a fost asaltat de fani. Imagini rare

21:09

Krim Ljubljana – CSM București 29-31, în Liga Campionilor! Cristina Neagu a impresionat la campioana României

1 Antrenorul lui Rangers s-a răzgândit, după ce l-a văzut pe Ianis Hagi la antrenamente. Scoţienii anunţă decizia luată de Clements 2 Gigi Becali a anunţat ce transfer va mai face la FCSB, în afară de aducerea lui Lukas Zima: „În rest avem dubluri”s 3 VIDEOFlorin Niţă a salvat un jucător care s-a prăbuşit pe teren: „Eşti un adevărat erou, omule”!s 4 Ianis Hagi pleacă de la Rangers! Scoţienii au făcut anunţul, după revenirea „Prinţului” la prima echipăs 5 „Dacă era altul, era dat afară deja!” Reacţia grecilor, după ce Răzvan Lucescu l-a „ameninţat” pe Savvidis cu plecarea de la PAOKs 6 Răzvan Lucescu l-a anunţat pe Ivan Savvidis că e dispus să plece de la PAOK: „Dacă cineva nu este mulţumit, îmi fac bagajele”s

Zodii care se despart în octombrie 2024. Nativii care lasă trecutul în spate

Poziția lui Marte în harta ta natală. Ce spune despre puterea pe care o poți avea