Rodri a câştigat Balonul de Aur 2024! Prima reacţie a spaniolului după ce a primit trofeul: „O seară magică pentru mine”

De Alex Masgras
Publicat: 28.10.2024, 23:44
Actualizat: 29.10.2024, 18:31

Rodri a câştigat Balonul de Aur 2024!

Rodri, cu trofeul "Balonul de Aur" - Profimedia Images

Rodri a câştigat Balonul de Aur 2024! Gala decernării Balonului de Aur 2024 a fost transmisă în format LIVE TEXT pe As.ro, de la ora 21:30. Theatre du Chatelet din Paris a fost, din noua, gazda galei decernării Balonului de Aur. Ediţia din acest an a fost ediţia cu numărul 68, primul câştigător fiind englezul Stanley Matthews, în 1956. Theatre du Chatelet este gazda ceremoniei încă din 2019, iar ediţia de anul acesta a fost organizată de France Football şi UEFA.

Reclamă

Rodri este câştigătorul Balonului de Aur din acest an. Gala Balonul de Aur 2024 nu a fost lipsită de scandal. Real Madrid a decis să boicoteze evenimentul după ce a aflat că Vinicius nu a câştigat trofeul.

Reclamă

Gala decernării Balonului de Aur 2024 LIVE TEXT

Update 23:49 „O seară magică pentru mine. Mulțumesc! În primul rând aș vrea să vă mulțumesc tuturor. Este un premiu special nu doar pentru mine, ci și pentru familia mea”, a declarat Rodri, în prima reacţie de după ce a primit trofeul Balonul de Aur 2024.

Sunt un tip normal. Încerc să fiu cât mai bun în profesia mea. Încerc să fiu un lider. Sunt un tip foarte calm până mă enervez.

(n.r: despre accidentare) Mă simt mai bine. Acesta este riscul în fotbal. Partea plăcută este că voi sta mai mult timp alături de familie. Încerc să fiu pozitiv, voi încerca să revin cât mai repede.

Voi sărbători alături de oamenii pe care îi iubesc. Da, am de gând să dorm cu Balonul de Aur, asta e sigur. Sunt fericit pentru mine şi ţara mea”, a mai spus Rodri, după ce a primit trofeul.

Pe locul 2 s-a clasat Vinicius, iar pe 3 Jude Bellingham. Pe 4 a fost Dani Carvajal.

Update 23:43: Rodri a câştigat Balonul de Aur!

Update 23:35 George Weah a urcat pe scenă pentru a-i înmâna Balonul de Aur câştigătorului din acest an! „Fratele meu mai mare”, i-a spus Didier Drogba lui George Weah.

O plăcere să fiu aici, să prezint acest trofeu celebru”, a spus George Weah, câştigător el însuşi al Balonului de Aur în 1995

Update 23:32 Lautaro Martinez e pe locul 6, Mbappe e pe locul 6, Haaland e pe 5 în clasamentul Balonul de Aur 2024!

Update 23:14 Natalie Portman i-a oferit trofeul „Balonul de Aur” jucătoarei Aitana Bonmati. Bonmati este câştigătoarea „Balonului de Aur” feminin

Update 23:09: Carlo Ancelotti a fost desemnat câştigătorul trofeului „Johann Cruyff” pentru cel mai bun antrenor din lume! El nu şi-a ridicat trofeul, având în vedere că Real Madrid a boicotat evenimentul

Update 23:07 Ema Hayes a câştigat titlul de antrenorul feminin al anului!

Update 22:45 Emiliano Martinez a câştigat trofeul „Lev Yashin”, pentru cel mai bun portar. Şi anul trecut campionul mondial a primit acest trofeu

Update 22:30: Harry Kane şi Kylian Mbappe au câştigat trofeul Gerd Muller 2024! Doar atacantul lui Bayern Munchen şi-a primit premiul pe scenă, Mbappe nefiind la eveniment

Update 22:13: Omagiu pentru Franz Beckenbauer! Fostul mare fotbalist german a decedat la începutul acestui an, pe 7 ianuarie

Update 22:10: Harry Kane se află pe locul 10 în clasamentul Balonul de Aur 2024. Toni Kroos, care s-a retras din activitate, este pe 9, iar pe 8 se află Lamine Yamal

Update 21:58: Lamine Yamal a primit trofeul Kopa, dedicat celui mai bun jucător U21 din lume! Premiul i-a fost înmânat de Ruud Gullit.

Dedic acest premiu tatălui, mamei mele. De asemenea colegilor”, a spus Lamine Yamal.

Update 21:53 Ruud Gullit a apărut pe scenă! Au fost difuzate imagini şi din finala Cupei Campionilor Europeni din 1989, pe care AC Milan a câştigat-o în 1989 cu Steaua! Ruud Gullit a marcat în acel meci

Update 21:50 Jucătorii nominalizaţi la Balonul de Aur, printre care şi Rodri, au apărut pe scenă

Update 21:45: Gala Balonului de Aur a început oficial! Au apărut gazdele evenimentului, Didier Drogba și Sandy Heribert

Update 21:25: Sunt prezentaţi jucătorii aflaţi pe poziţiile 30-11

Update 21:15: Rodri, care ar fi câştigătorul Balonului de Aur 2024, a venit în cârje la Gală! Starul lui Manchester City şi al naţionalei Spaniei e însoţit la eveniment de iubita lui, Laura Iglesias

Rodri, în cârje la Gala Balonului de Aur 2024 / Profimedia ImagesRodri, în cârje la Gala Balonului de Aur 2024 / Profimedia Images
Rodri, în cârje la Gala Balonului de Aur 2024 / Profimedia Images
Rodri şi Laura Iglesias / Profimedia Images

Sunt fericit să fiu aici, chiar dacă trebuie să urmez recomandările medicilor, motiv pentru care sunt în cârje. Am avut doi ani extraordinari, câştigând Liga Campionilor şi Campionatul European”, a spus Rodri.

Update 20:03: Pe locul 11 se află Phil Foden

Update 19:59: Pe locul 15 se află Nico Williams, pe locul 14 se află Ademola Lookman, pe locul 13 se află Dani Olmo, iar pe locul 12 se află Florian Wirtz

Update 19:39: Pe locul 16 se află Granit Xhaka

Update 19:28: Pe locul 17 se află Fede Valverde

Update 19:27: Pe locul 18 se află portarul lui Aston Villa, Emiliano Martinez

Update 19:15: Pe locul 20 se află Hakan Calhanoglu, iar pe locul 19 Martin Odegaard

 

Update 18:55 Bukayo Saka e pe locul 21

Update 18:50: Antonio Rudiger e pe locul 22

Update 18:26: Ruben Dias e pe locul 23.

Update 18:27: William Saliba e pe locul 24.

Update 18:25: Cole Palmer e pe locul 25 în Topul pentru Balonul de Aur.

Update 18:20: Mats Hummels şi Artem Dovbyk împart locul 29. Declan Rice e pe 26, înainte de Vitinha (27) şi de Alejandro Grimaldo (28).

Update 16:30: Iată cum ar arăta clasamentul pentru Balonul de Aur din acest an:

Acesta ar fi clasamentul Balonului de Aur / Twitter

Update 16:10: Jurnalistul Fabrizio Romano a anunţat că Vinicius nu va primi Balonul de Aur! Nimeni de la Real Madrid nu va merge la festivitatea de la Paris

Vinicius nu va călători la Paris, având în vedere că ştie că nu va câştiga Balonul de Aur. Nimeni de la Real Madrid nu va merge la festivitate, nici Florentino Perez, nici Carlo Ancelotti, nici Jude Bellingham„, a transmis Fabrizio Romano, pe contul de X.

Update 15:45: Jurnalistul RMC Sport, Fabrice Hawkins, a anunţat în cursul zilei de luni că oamenii din anturajul lui Vinicius sunt convinşi că starul lui Real Madrid NU va câştiga Balonul de Aur în această seară.

Update 15:00: Organizatorii au anunţat că au existat modificări în pregătirea pentru ediţia de anul acesta, tocmai pentru ca numele câştigătorului să nu fie dezvăluit înaintea ceremoniei: „Anul acesta, cine spune că ştie cine va câştiga, minte”, au anunţat cei de la L’Equipe.

Mai întâi, brazilianul a fost actorul principal marţi seară, în duelul dintre Real Madrid şi Borussia Dortmund. După ce formaţia din Germania a condus cu 2-0 la pauză, Real Madrid a reuşit o nouă remontada în UEFA Champions League, iar brazilianul a fost autorul unui hat-trick.

Duminică seară însă, Vinicius şi colegii săi au revenit cu picioarele pe pământ. Barcelona s-a impus cu 4-0 chiar pe Santiago Bernabeu, la capătul unui meci perfect făcut de jucătorii lui Hansi Flick. Meciul de duminică seară nu schimbă însă cu nimic situaţia Balonului de Aur 2024.

Printre ceilalţi favoriţi la Balonul de Aur se numără Rodri (Manchester City), Jude Bellingham (Real Madrid), Dani Carvajal (Real Madrid) şi Kylian Mbappe (Real Madrid).

100 de jurnalişti din primele 100 de ţări din clasamentul FIFA votează la Balonul de Aur. Aceştia trebuie să aleagă 10 jucători din lista scurtă de 30 de jucători, care le oferă puncte: 15, 12, 10, 8, 7, 5, 4, 3, 2 şi 1. Jucătorul cu cele mai multe puncte câştigă Balonul de Aur.

Lista cu cei 30 de jucători nominalizaţi la Balonul de Aur

La gala decernării Balonului de Aur se vor acorda premii pentru cel mai bun jucător, cea mai bună jucătoare, cel mai bun portar, cel mai bun jucător sub 21 de ani, cel mai bun atacant, premiu acordat pentru acţiuni umanitare, clubul anului, antrenorul anului, antrenoarea anului.

Reclamă
Recomandări
  • Cupa Mondială 2025 la tenis de masă e live în AntenaPLAY (14-20 aprilie)
  • Marele Premiu al Arabiei Saudite este live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    9:29

    Programul etapei a 7-a din play-off. Când se joacă derby-ul FCSB – Dinamo

    8:58

    Simone Inzaghi, după Inter – Bayern 2-2: „Am dat tot ce am avut”

    8:57

    Lautaro Martinez, cea mai savuroasă reacţie după ce Inter a eliminat-o pe Bayern: „Am demonstrat că avem ‘cojones'”

    8:42

    Marca, mai dură decât niciodată cu Real Madrid: „Nu există miracole dacă nu joci nimic”

    8:41

    „Se vede că nu-l mai avem pe el”. Thibaut Courtois, reacţie fermă după ce Real Madrid a fost eliminată din Champions League

    8:29

    Notele umilitoare primite de jucătorii lui Real Madrid, după eşecul cu Arsenal. Vedetele lui Ancelotti, criticate de spanioli

    1 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspors 2 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 3 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”s 4 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiovas 5 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentinas 6 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajuls