Meci de infarct pentru Dan Petrescu în Coreea de Sud! Jeonbuk a obţinut o remiză dramatică în minutul 90+5

De Viviana Moraru
Publicat: 12.07.2023, 15:51

Meci de infarct pentru Dan Petrescu în Coreea de Sud

Dan Petrescu, în timpul unui meci / Profimedia

Dan Petrescu a avut parte de un meci de infarct în Coreea de Sud. Jeonbuk, echipa antrenată de fostul tehnician de la CFR Cluj, a reuşit să egaleze în minutul 90+5 în confruntarea din ultima rundă cu Daejeon.

Dan Petrescu a preluat-o pe Jeonbuk în această vară, după ce s-a despărţit de CFR Cluj.

Jeonbuk a remizat dramatic cu Daejeon, scor 2-2, în etapa a 22-a din prima ligă din Coreea de Sud.

Song Min-Kyu a deschis scorul pentru trupa lui Dan Petrescu, în minutul 19. Ulterior, Kim In-Gyun a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, în minutul 77.

Ulterior, în minutul 90+3, Jeonbuk a fost egalată de Shin Sang-Eun, după ce Daejeon a avut şi un gol anulat în minutul 86.

Jucătorii lui Dan Petrescu însă nu au renunţat, şi au reuşit să egaleze dramatic în minutul 90+5, prin Rafa Silva.

Jeonbuk a ajuns astfel la patru meciuri fără înfrângere, sub comanda lui Dan Petrescu. Formaţia antrenorului român este pe locul 4 în Coreea de Sud, cu 34 de puncte, obţinute după 22 de runde disputate.

Imagini unice cu Dan Petrescu! Discurs în vestiarul sud-coreenilor

Imagini unice cu Dan Petrescu. „Bursucul” a ţinut un discurs în vestiarul trupei sale, Jeonbuk Hyundai, şi a fost aplaudat la scenă deschisă. Jucătorii sud-coreenei au fost impresionaţi de indicaţiile oferite de tehnicianul român.

Dan Petrescu le-a oferit indicaţii jucătorilor săi, înaintea unui meci disputat. Tehnicianul român i-a încurajat pe fotbaliştii asiatici, mărturisind că are încredere în abilităţile lor. Discursul „Bursucului” a fost extrem de apreciat de jucătorii sud-coreeni, care l-au aplaudat la final.

„Când vedeţi mingea între linii, alergaţi înapoi. Când atacaţi, trebuie să aveţi entuziasm şi determinare. Nu renunţaţi! Atacaţi mingea!

Sunteţ jucători foarte buni. Avem o echipă care poate câştiga. Suntem împreună. Victoria aduce o altă victorie!”, se arată în discursul purtat de Dan Petrescu, în vestiarul echipei sale.

Nana Boateng s-a despărţit oficial de CFR Cluj! Mijlocaşul a semnat cu trupa lui Dan Petrescu

Nana Boateng s-a despărţit oficial e CFR Cluj. Mijlocaşul a semnat cu Jeonbuk Hyundai, formaţia lui Dan Petrescu din Coreea de Sud. Formaţia din Gruia a anunţat plecarea lui Boateng prin intermediul unui anunţ pe paginile de socializare.

Nana Boateng a plecat de la CFR Cluj după aproape doi ani petrecuţi în Gruia. Mijlocaşul a fost deja prezentat la Jeonbuk.

Boateng a fost unul dintre jucătorii de bază ai celor de la CFR Cluj în ultimele două sezoane. În ultima stagiune, mijlocaşul a bifat 48 de meciuri pentru clujeni, reuşind să marcheze şapte goluri.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:37 VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG 22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta