Monaco – PSG 3-0. „Trebuie să ne respectăm!” Kylian Mbappe, un car de nervi: „Chiar dacă câştigam cu 9-0, oamenii se gândeau la eliminarea din Champions League!”

De Dragoș Vasile
Publicat: 20.03.2022, 17:20

Kylian Mbappe

Kylian Mbappe este vedeta lui PSG

PSG a fost învinsă de Monaco fără drept de apel, scor 0-3, iar Kylian Mbappe a fost un car de nervi la finalul partidei. Superstarul francez a tras un semnal de alarmă cu privire la atitudinea coechipierilor săi şi a amintit de criticile pe care parizienii încă le primesc după eliminarea din UEFA Champions League.

Kylian Mbappe nu a mai rezistat după eşecul cu Monaco. Superstarul francez sună adunarea şi anunţă că echipa trebuie să aibă prestaţii cât mai bune pentru a răsplăti efortul fanilor.

Kylian Mbappe, un car de nervi după Monaco – PSG 3-0

„Am pierdut împotriva unei echipe mari care joacă pentru un loc de cupe europene. Şi-au dorit mai mult şi au meritat victoria. Sper să ajungă în Europa. Chiar dacă câştigam cu 8-0 sau 9-0, oamenii se gândeau la eliminarea din Champions League. Obiectivul este să câştigam titlul. Restul nu mai contează. Trebuie să ne respectăm şi pe noi, dar şi pe fani”, a răbufnit Mbappe, citat de Marca.

Monaco – PSG 3-0. Starurile parizienilor, umilite în derby-ul din Franța! Viitorul lui Mauricio Pochettino, incert

PSG a suferit o înfrângere umilitoare pe terenul lui Monaco. Trupa lui Mauricio Pochettino a fost învinsă fără drept de apel, scor 0-3, și continuă forma slabă din campionat.

Fără Lionel Messi, PSG s-a chinuit teribil în derby-ul cu Monaco. Neymar și Kylian Mbappe au fost titulari, dar nu și-au făcut simțită prezența în fața porții. Cei doi au luat în schimb câte un cartonaș galben în repriza a doua. Ben Yedder a deschis scorul în minutul 25, iar Monaco conducea cu 1-0 la pauză. Volland a dublat avantajul gazdelor în minutul 68, iar același Ben Yedder a stabilit scorul final în minutul 84, din penalty.

PSG a ajuns la 3 înfrângeri consecutive în deplasare, în Ligue 1. Parizienii n-au mai bifat o asemenea serie slabă din aprilie 2019. Monaco n-a mai câștigat cu un astfel de scor derby-ul cu PSG din 1999.

Ben Yedder a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri înscrise din lovitură de la 11 metri, în Ligue 1, în secolul XXI. Atacantul lui Monaco a punctat de 26 de ori de la punctul cu var.

Viitorul lui Mauricio Pochettino la PSG, tot mai incert după Monaco – PSG 3-0

PSG a ajuns la 4 eșecuri în actualul sezon din Franța. În ciuda înfrângerii rușinoase din această după-amiază, trupa lui Mauricio Pochettino continuă să fie lider în Ligue 1, cu un avans liniștitor, de 16 puncte.

Viitorul lui Mauricio Pochettino la PSG este din ce în ce mai incert. Trupa pariziană a fost eliminată recent și din UEFA Champions League, iar rezultatele slabe din campionat ar putea cântări enorm într-o eventuală demitere a tehnicianului argentinian.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

23:41 Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună” 23:31 Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională 23:26 „Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 23:18 Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren 23:11 „Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 23:07 Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi 22:57 Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB 22:36 Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte 22:30 Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR 22:10 „O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a! Vezi toate știrile