Recital Messi şi Suarez! Un gol şi un assist pentru fiecare, iar Inter Miami e în sferturile Cupei Campionilor CONCACAF!

De Bogdan Stănescu
Publicat: 14.03.2024, 9:06

Recital Messi şi Suarez! Un gol şi un assist pentru fiecare

Lionel Messi şi Luis Suarez se bucură după un gol marcat / Profimedia Images

Recital Messi şi Suarez în Inter Miami – Nashville 3-1. Fiecare dintre ei a înscris o dată şi a dat un assist, iar Inter Miami s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Campionilor CONCACAF.

Suarez a deschis scorul în minutul 8, din pasa lui Messi, căpitanul lui Inter Miami, care a dublat avantajul gazdelor în minutul 23. Suarez a oferit apoi pasa decisivă la golul al treilea al grupării din Florida, marcat în minutul 63 de finlandezul Robert Taylor, cel care l-a înlocuit pe Messi în repriza secundă (49).

Nashville a redus din handicap în timpul adiţional, prin englezul Sam Surridge (90+3), relatează agerpres.ro. În meciul tur, scorul a fost egal, 2-2.

Lionel Messi a marcat cinci goluri în cinci partide disputate de la debutul acestui an pentru Inter Miami, în timp ce „El Pistolero” Suarez a ajuns la patru reuşite în şase partide.

Inter Miami va înfrunta în faza următoare a competiţiei câştigătoarea partidei dintre echipa mexicană Monterrey şi formaţia americană Cincinnati FC, programată joi. În tur, mexicanii s-au impus cu 1-0 în Ohio.

Lionel Messi şi Luis Suarez au făcut spectacol şi în Inter Miami – Orlando

Lionel Messi şi Luis Suarez au făcut spectacol total şi în Inter Miami – Orlando 5-0! Starul argentinian şi cel uruguayan au marcat fiecare câte două goluri. Inter Miami e lider în Conferinţa de Est din MLS, cu 7 puncte după 3 meciuri disputate.

Luis Suarez a fost declarat cel mai bun jucător al meciului. Pe lângă cele două goluri marcate, el a oferit assist-uri la alte două goluri, contribuind serios şi la reuşita lui Messi de 4-0.

Luis Suarez a înscris în minutele 4 şi 11. În minutul 29, el avea să paseze decisiv pentru golul de 3-0, marcat de Robert Taylor.

În minutul 44 al întâlnirii, Suarez a introdus din nou mingea în poartă, dar reuşita lui a fost anulată pentru offside. Jucătorii lui Inter Miami au contestat decizia. Assist-ul fusese al lui Messi.

În repriza a doua, Lionel Messi avea să marcheze de două ori. Ambele reuşite ale lui Messi au fost rare. Mai întâi, în minutul 57, mingea a ajuns la Messi după ce un adversar a salvat dramatic un balon trimis de Jordi Alba care se ducea în poartă. Messi a înscris uşor în poarta rămasă goală.

Al doilea gol al lui Messi a fost marcat de argentinian cu capul, în minutul 62. Reuşitele lui Messi cu lovituri de cap sunt, de asemenea, rare. Argentinianul a trimis perfect după o centrare a lui Luis Suarez.

Messi, Suarez şi Jordi Alba au adus tiki-taka de la Barcelona în Statele Unite

Lionel Messi, Luis Suarez şi Jordi Alba se simt de minune în Statele Unite. Uruguyanul a marcat primele sale două goluri în MLS în meciul Inter Miami – Orlando 5-0.

Messi şi Jordi Alba colaboraseră de minune şi în meciul anterior, LA Galaxy – Inter Miami 1-1.

Argentinianul a marcat un gol senzaţional în duelul de pe terenul lui Los Angeles Galaxy, chiar în prelungirile partidei încheiate la egalitate, 1-1.

După ce şi-a trecut în cont un assist în partida din prima etapă, Messi şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în etapa a doua. Messi şi Jordi Alba şi-au adus aminte de perioada Barcelona şi au făcut show la faza care a decis meciul.

Messi şi Alba au combinat de patru ori pentru a trece de toată apărarea lui Los Angeles Galaxy, iar sud-americanul a încheiat faza cu un şut imparabil. „Doi prieteni care se distrează pe teren”, a fost şi reacţia comentatorului american.

Pentru Lionel Messi, golul marcat în a doua etapă de MLS i-a adus şi o performanţă incredibilă: starul de 36 de ani a ajuns la 20 de sezoane consecutive cu gol marcat, în perioada 2005-2024. Messi a ajuns deja la 3 goluri în 3 partide în acest sezon de MLS.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!
7
23:43
FotoOlimpiu Moruţan a mers în cârje la stadion pentru a-şi susţine echipa la semifinala cu Beşiktaş! Mesajul superb al clubului
7
23:32
Xavi a ales jucătorii care nu pot pleca de la Barcelona! Numele care nu pot fi transferate de nicio echipă din lume
7
23:17
Un veteran de la Real Madrid, mesaj emoționant înainte de returul cu Bayern Munchen din Ligă: „Probabil va fi ultimul meci”
7
23:16
Răspunsul primarului Buzăului la întrebarea dacă aşteaptă duelurile cu Gigi Becali: „Sper ca Gloria Buzău să devină «Steluţa» 2”
7
22:49
Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia
7
22:21
Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB!
7
22:02
„Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1!
7
21:52
Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles”
7
21:46
„N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului