Scandal uriaş în Belgia! S-a cerut rejucarea derby-ului: „Este singura decizie corectă”

Publicat: 24.12.2023, 20:16

Anderlecht - Genk

Scandal uriaş în Belgia

Anderlecht - Genk / Profimedia

Scandal uriaş în Belgia! Anderlecht a câştigat cu 2-1 derby-ul cu Genk de sâmbătă seară, dar duelul a continuat şi după fluierul final. Nemulţumiţi de rezultat, oficialii celor de la Genk au contestat o fază din minutul 23 al partidei şi cer rejucarea .

Clubul KRC Genk a depus plângere la responsabilii arbitrajului profesionist din fotbalul belgian, cerând rejucarea meciului de campionat de sâmbătă cu Anderlecht, marcat de o controversă, informează site-ul radioteleviziunii RTBF, potrivit agerpres.ro.

Scandal uriaş în Belgia! S-a cerut rejucarea derby-ului

Anderlecht a câştigat cu 2-1 partida de sâmbătă, de la Bruxelles, graţie golului reuşit de Andres Dreyer în minutul 90+1. Gruparea flamandă este furioasă după polemica legată de penalty-ul ratat de jucătorul său Bryan Heynen în minutul 23.

Genk a anunţat, într-un comunicat, că a depus plângere la departamentul arbitrajului profesionist (PRD).

„La meciul de sâmbătă împotriva lui Anderlecht, echipa de arbitri a luat o decizie greşită după o fază de penalty. (…) Potrivit regulilor, acest penalty ar fi trebuit executat din nou”, a afirmat vicecampioana Belgiei.

„KRC Genk a depus o plângere la Professional Refereeing Department în legătură cu acest subiect. O bună aplicare a regulamentului şi rejucarea meciului sunt singurele decizii corecte în acest caz”, a adăugat Genk.

În clasament, Genk este pe locul 7, cu 31 de puncte după 19 etape, la 16 puncte de liderul Union Saint-Gilloise. Anderlecht se află pe poziţia a doua, la 8 puncte în spatele lui Union.

Duelul dintre Cosmin Olăroiu şi Daniel Isăilă s-a încheiat fără învingător!

Duelul dintre Cosmin Olăroiu şi Daniel Isăilă s-a încheiat fără învingător! Al Sharjah, echipa pregătită de Cosmin Olăroiu, a primit vizita celor de la Ajman, formaţia pregătită de Daniel Isăilă, în etapa cu numărul 12 a campionatului din Emiratele Arabe Unite.

Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Dacă punctul este bun pentru Daniel Isăilă, în lupta pe care Ajman o duce pentru evitarea retrogradării, pentru Cosmin Olăroiu şi Al Sharjah reprezintă un nou pas greşit.

Ambele goluri ale meciului s-au marcat în prima parte a meciului. Ajman, echipa lui Isăilă, a deschis scorul în minutul 6 prin Madan, în timp ce Al Sharjah, formaţia lui Olăroiu, a restabilit egalitatea prin Fahad, în minutul 22. Până la final nu s-a mai marcat, astfel încât ambele echipe au fost nevoite să îşi împartă punctele.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

13:55 Varianta Mircea Lucescu la Rapid a picat! Numele de pe lista lui Dan Şucu 13:15 Cum a fost surprins Zinedine Zidane, pe Santiago Bernabeu, la meciul care a dus-o pe Real Madrid în finala Ligii Campionilor! 12:35 Au venit arabii la Palatul lui Gigi Becali să facă transferul lui Florinel Coman de la FCSB 12:28 FotoAjuns la 85 de ani, Ion Ţiriac şi-a făcut deja testamentul: „Am 33 de copii, averea va fi împărţită în 33 de părţi egale” 11:42 Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre aducerea lui Florin Tănase la FCSB: „90% şanse”! Ce a spus de Louis Munteanu şi Alibec 11:28 Gigi Becali de-abia îl aşteaptă pe Mircea Lucescu la Rapid: „Daţi-mi antrenori, că nu mai am cu cine…”! Avertisment pentru Şucu 11:06 Anunţul lui Gigi Becali despre transferul lui Florinel Coman: „Trebuie să vină arabii”! Ce a stabilit cu „Mbappe” 10:54 Strigătul de disperare al Ioanei Tufaru, după ce Gigi Becali a abandonat-o: „Nu mai avem niciun fel de legătură” 10:41 „Rednic a ajutat Dinamo” Florentin Petre a spus ce crede despre meciul cu UTA, care ar putea duce la retrogradarea „câinilor”! 10:12 Cu lacrimi în ochi, Joselu a comparat „dubla” cu Bayern Munchen cu naşterea copiilor săi: „Dacă scoţi asta când soţia doarme…” Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției