FCSB – Sepsi 1-1 | Florin Tănase are încredere deplină în Edi Iordănescu. „Împreună luăm titlul!” Ce spune despre derby-ul cu CFR Cluj și oferta venită din Germania

Publicat: 23.08.2021, 23:49

Florin Tănase

Florin Tănase s-a accidentat în partida cu Mioveni

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

După golul din meciul cu Sepsi, Florin Tănase a ajuns la 80 de goluri înscrise în Liga 1. Căpitanul lui FCSB habar nu avea că a atins această bornă.

„Da, sincer…sunt fericit că am marcat atât de multe goluri. Sper să o ţin tot aşa şi să-mi ajut echipa să adunăm puncte. Nu știam, mi-ați spus acum”, a spus Florin Tănase, după FCSB – Sepsi 1-1.

Florin Tănase: „Cu Edi Iordănescu luăm titlul”

Așteptat cu brațele deschise la FCSB, Edi Iordănescu a readus speranța în rândurile roș-albaștrilor. Florin Tănase e sigur că Iordănescu Jr. poate aduce titlul.

„Nu poţi să schimbi multe în 4 zile. Eu cred că am avut o atitudine bună, din păcate ne-au lipsit golurile ca să câştigăm. Avem mult de muncă, împreună cu Mister cred că o scoatem la capăt. O să rămână să vedeţi. Eu am mare încredere că vom face o figură frumoasă şi vom câştiga titlul.

Avem etapa următoare cu ei, cu CFR Cluj, putem să micşorăm distanţa de puncte. După va veni pauza de la echipa naţională unde Mister va putea să antreneze ce îşi doreşte. Un joc dificil, e un derby. Mergem acolo să câştigăm”, a mai spus Florin Tănase.

Cât despre transfer, Florin Tănase așteaptă să vadă ce oferte va avea pe masă.

Momentan eu mă gândesc să ma antrenez cât mai bine, dacă vine cineva să plătească clauza şi îmi convine, voi pleca cu siguranţă. Nu cred că este o sumă mare ţinând cont că am marcat 24 de goluri sezonul trecut”, a încheiat Florin Tănase.

FCSB – Sepsi 1-1 | Remiză pentru Edi Iordănescu la debut

Sepsi avea trei înfrângeri la rând înainte de meciul cu FCSB. Echipa lui Grozavu a intrat totuși în avantaj la cabine, după super golul din lovitură liberă înscris de Aganovic. Gigi Becali a arătat că se ține de cuvânt și nu a dat niciun telefon ca să facă schimbări la pauză. Ultima dată când FCSB nu a făcut schimbări la pauză a fost acum 3 luni, tot într-un meci cu Sepsi.

FCSB a egalat la puțin timp după startul reprizei secunde, prin Florin Tănase. Căpitanul roș-albaștrilor a înscris cu capul după un corner. Lui Iordănescu i-a trecut apoi glonțul pe la ureche, când Ovidiu Popescu l-a faultat în careu pe Păun. Din fericire pentru FCSB, Andrei Vlad a apărat șutul lui Mitrea de la 11 metri.

Florinel Coman a ieșit accidentat după o intrare dură a lui Ștefănescu. Vlad a mai avut apoi două intervenții bune, iar meciul s-a încheiat cu o lovitură liberă executată de Tănase direct în peluză.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

8:58 PSG, făcută praf în Franţa după eliminarea din Liga Campionilor: „Faliment, venim!” 8:39 Reacţia lui Kylian Mbappe, după ce PSG a fost eliminată din Liga Campionilor. Întrebarea care l-a iritat pe starul lui PSG 7
23:44
PSG – Borussia Dortmund 0-1. Echipa germană e prima finalistă a Ligii Campionilor în acest sezon! Parizienii au avut 4 bare!
7
23:43
FotoOlimpiu Moruţan a mers în cârje la stadion pentru a-şi susţine echipa la semifinala cu Beşiktaş! Mesajul superb al clubului
7
23:32
Xavi a ales jucătorii care nu pot pleca de la Barcelona! Numele care nu pot fi transferate de nicio echipă din lume
7
23:17
Un veteran de la Real Madrid, mesaj emoționant înainte de returul cu Bayern Munchen din Ligă: „Probabil va fi ultimul meci”
7
23:16
Răspunsul primarului Buzăului la întrebarea dacă aşteaptă duelurile cu Gigi Becali: „Sper ca Gloria Buzău să devină «Steluţa» 2”
7
22:49
Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia
7
22:21
Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB!