Chindia – Dinamo 0-2. „Câinii”, prima victorie în deplasare în acest sezon! Echipa lui Dusan Uhrin visează să evite barajul. Morar și Irobiso, eroii serii

De Dragoș Vasile
Publicat: 1.04.2022, 22:20

Dinamo, în timpul unui meci

Dinamo va avea o nouă siglă din sezonul viitor

Dinamo îşi va schimba sigla | Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Chindia – Dinamo 0-2. Dinamo speră din nou la salvarea de la baraj. „Câinii” lui Dusan Uhrin au câștigat primul meci în deplasare în actuala stagiune. Vlad Morar și Christian Irobiso au marcat golurile dinamoviștilor.

Chindia a atacat mai mult în prima repriză și a fost periculoasă la actiunile lui Șerban, care l-a pus la grea încercare pe Eșanu cu șuturile sale de la distanță.

După pauză, Paul Iacob a ratat o dublă-ocazie uriașă. Mai întâi, fundașul lui Săndoi a reluat cu capul direct în Eșanu din 6 metri, apoi a reluat balonul peste poartă, după ce portarul dinamovist a respins în față.

La faza imediat următoare, Andrei Chivulete i-a refuzat un penalty lui Dinamo, după un henț comis de Tiberiu Căpușă în propriul careu. Fundașul Chindiei a blocat cu mâna un șut de la distanță a lui Răzvan Grădinaru. Degeaba s-au plâns însă dinamoviștii. Chivulete și asistenții săi nu au văzut nimic.

Până la urmă, Dinamo a deblocat tabela în minutul 66, prin Vlad Morar, care a luat la mână trei adversari și a finalizat acțiunea cu un șut pe jos, la colțul lung. Christian Irobiso a dublat avantajul „câinilor”, în minutul 81, după ce a reluat în plasă o centrare a lui Steliano Filip.

S-a terminat 2-0 pentru Dinamo, care rămâne pe loc de baraj, 14, dar s-a apropiat la doar șase puncte de CS Mioveni, ocupanta primei poziții care asigură salvarea directă de la retrogradare. Cele două au meci direct peste două etape. Chindia a căzut pe locul 13, a doua poziție de baraj.

Chindia – Dinamo 0-1

Min 90: Final de meci! Dinamo s-a impus cu 2-0.

Min 81: GOOOL Dinamo! Christian Irobiso a marcat după o centrare a lui Steliano Filip.

Min 66: GOOL Dinamo! Vlad Morar a luat la mână trei adversari, a pătruns în careul advers și a finalizat faza cu un șut pe jos la colțul lung.

Min 53: Fază controversată! Dinamo a cerut penalty după ce Căpușă a respins cu mâna un șut al lui Grădinaru.

Min 52: Ocazie uriașă pentru Chindia! Eșanu a avut o intervenție uluitoare la un șut din șase metri!

Min 45: Pauză! Scorul este 0-0.

Min 13: Ocazie pentru Chindia! Șerban a șutat bine de la distanță, dar Eșanu a avut o intervenție spectaculoasă.

Min 1: A început meciul.

Echipele de start

Chindia: Căbuz – Căpușă, Pițian, P. Iacob, Butean – A. Șerban, Popadiuc, Passaglia, Rumbullaku – Sila, Chunchukov
Rezerve: D. Moldovan – M. Șerban, Cherchez, Kocic, L. Corbu, Chamed, C. Dinu, Jipa, M. Martac
Antrenor: Emil Săndoi

Dinamo: Eșanu – Grădinaru, Aloe, Carp, A. Radu – A. Bani, J. Rodriguez, Pierret, St. Filip – Irobiso, V. Morar
Rezerve: Cristiano – Ehmann, R. Grigore, G. De Moura, G. Crețu, Buleică, Ivanov, Mihaiu
Antrenor: Dusan Uhrin

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

6
23:41
Decizie peste capul lui Gigi Becali la FCSB! Jucătorul care a lipsit fără acordul milionarului: „I-a dat drumul fără să-mi spună”
6
23:31
Alex Mitriţă a dat răspunsul final în privinţa ofertei de la FCSB! Ce a spus despre echipa naţională
6
23:26
„Trebuie să fim serioși!” Elias Charalambous, prima reacție după Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:18
Octavian Popescu a anunţat că se operează: „În ultimul an am jucat cu o problemă la gleznă”! Cât va lipsi de pe teren
6
23:11
„Nu au jucat cu nicio presiune” Andrei Ivan rămâne cu picioarele pe pământ după ce a marcat în Universitatea Craiova – FCSB 2-0!
6
23:07
Darius Olaru, răbufnire uluitoare la adresa arbitrului: „Băi, prostule!” Faza care l-a scos din minţi
6
22:57
Jucătorul dorit de Gigi Becali semnează în Qatar! Transferul de milioane, ratat de patronul de la FCSB
6
22:36
Luis Enrique, atac la adresa rivalilor de la Borussia Dortmund. Antrenorul lui Kylian Mbappe nu s-a ferit de cuvinte
6
22:30
Universitatea Craiova – FCSB 2-0. „Roş-albaştrii”, la prima înfrângere din play-off. Echipa lui Mihai Rotaru o egalează pe CFR
6
22:10
„O echipă îngenuncheată, nu poate să alerge” Florin Prunea i-a făcut praf pe jucătorii formaţiei care e aproape de Liga a 2-a!