Tudorel Stoica râde de jucătorii de la FCSB: „Săracii, ei spun că joacă la Steaua! De aia nu câștigă campionatul”

De Cosmin Cioboată
Publicat: 9.03.2023, 13:50

Tudorel Stoica, fericit după ce FCSB - Dinamo nu se mai joacă în Ghencea

Tudorel Stoica, fericit după ce FCSB - Dinamo nu se mai joacă în Ghencea

Tudorel Stoica a câștigat Cupa Campionilor Europeni, în 1986 / Hepta

Tudorel Stoica râde de jucătorii de la FCSB. Fostul mare mijlocaș al Stelei a lansat o ironie uriașă la adresa clubului patronat de Gigi Becali. Stoica a fost unul dintre eroii roș-albaștri care au câștigat Cupa Campionilor Europeni din 1986 și este convins de un lucru: că FCSB nu e Steaua.

Reclamă

Tudorel Stoica i-a compătimit, în glumă, pe jucătorii lui Mihai Pintilii. Fostul mijlocaș, de 7 ori campion al României cu Steaua, a vorbit despre scandalul dintre echipa Armatei și FCSB, pentru identitate.

Reclamă

Tudorel Stoica râde de jucătorii de la FCSB: „Săracii, ei spun că joacă la Steaua!”

Stoica este de părere că echipa lui Becali n-a mai câștigat titlul din 2015 tocmai din cauză că se consideră continuitoarea Stelei.

„E scris că Steaua, echipa din Liga 2, are culorile și stema!”, a precizat Tudorel Stoica, fan declarat al formației lui Daniel Oprița, potrivit fanatik.ro.

În plus, fostul campion din Ghencea este de părere că FCSB se bucură de susținere din partea MApN, pentru ca CSA Steaua să nu primească drept de promovare în Liga 1.

„Nu știu ce se întâmplă. Din punctul meu de vedere, echipa FCSB este avantajată de cineva din Minister ca Steaua, echipa mea de suflet și a suporterilor, care a reușit cea mai mare performanță și care are palmaresul, deocamdată, și se numește Steaua, să nu promoveze în Liga 1.

Dacă ar promova, și-ar da seama cei de la UEFA și FIFA cine este adevărata Steaua. Văd că și pe jucătorii de la FCSB… săracii de ei, cred că de aia nici nu câștigă campionatul, că ei nici nu știu, ei spun că joacă la Steaua. N-au cum să joace la Steaua.

Tudorel Stoica, mesaj ferm: „E scris că Steaua are culorile și stema!”

Pe mine n-are cine să mă contrazică, decât faptele și ceea ce e scris. E scris că Steaua, echipa din Liga 2, are culorile și stema. FCSB, într-adevăr, e o echipă de Liga 1, dar nu are cum să fie și nu va fi niciodată FCSB-ul câștigătoarea Cupei Campionilor”, a spus Tudorel Stoica, conform sursei citate.

Tudorel Stoica a jucat la Steaua peste 350 de meciuri, în perioada 1975-1989. El s-a întors în Ghencea pentru o ultimă experiență în sezonul 1990-1991, înainte să agațe ghetele în cui.

Stoica a câștigat 14 trofee alături de Steaua: 7 titluri, 5 Cupe ale României, Cupa Campionilor Europeni și Supercupa Europei.

Marius Lăcătuș îi arată cu degetul pe conducătorii de la CSA Steaua

Marius Lăcătuș s-a declarat revoltat de faptul că șefii de la CSA Steaua nu apar mai mult în spațiul public, pentru a da explicații despre ceea ce se întâmplă la clubul bucureștean.

„Eu sunt legat sufletește de club. Îți dai seama că, dacă cu mine au început drumul ăsta, din Liga 4, nu pot să mă dezic de echipa asta niciodată și de club. Și normal că sunt alături de ei.

Cineva poate nu s-a implicat sută la sută în proiectul ăsta și nu a luat deciziile cele mai bune. Și trebuie să o facă, pentru că sunt unii care de aia sunt puși acolo. Pe mine mă deranjează că nu prea sunt prezenți. Nici la TV, nici prin presă.

Eu cred că ar trebui să fie mult mai mult prezenți și să dea mai multe explicații, să spună ce gânduri au. E o situație ciudată, pentru că eu mă pun și în pielea jucătorilor și a antrenorilor. Pleci la drum și, practic, n-ai niciun obiectiv. Poate evitarea retrogradării. Ei sunt acum pe primul loc, nu? Stai pe primul loc și știi că nu poți promova?

Eu nu cred că se va face nimic. Eu le-am spus chiar de când erau în Liga 4, când am vorbit cu comandantul și cu toți cei din conducere care erau implicați, că trebuie să găsim soluții, să găsim oameni care sunt dispuși să investească, să vină lângă club. Și ei au dreptatea lor: «nu mai vrem să se întâmple ce s-a întâmplat în trecut». Adică ei ar dori o asociere, așa se vorbea”, a spus Marius Lăcătuș, recent, pentru digisport.ro.

CSA Steaua este lider în Liga a 2-a, cu o etapă rămasă din sezonul regular. Totuși, „militarii” încă nu au obținut drept de promovare în Liga 1.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
23:52 21 apr.

Obiectivul neaşteptat anunţat de Mirel Rădoi! Dezvăluirea făcută după meciul cu Dinamo: „Ne uităm în spate”

23:45 21 apr.

Mihai Rotaru a anunţat ce trebuie să facă Universitatea Craiova pentru a câştiga titlul

23:36 21 apr.

„E o presiune imensă!” De ce nu vorbeşte Alexandru Mitriţă despre titlu. A spus-o după meciul cu Dinamo

23:28 21 apr.

Armand Duplantis şi Simone Biles, sportivii anului la Premiile Laureus

23:23 21 apr.

Ionuţ Negoiţă, după ce a fost surprins alături de acţionarii lui Dinamo: „La anul, cu achiziţii, vom putea mai mult”

23:21 21 apr.

Ştefan Baiaram s-a dezlănţuit după victoria cu Dinamo: „Nu le-a dat nicio şansă” + Ce spune despre lupta la titlu

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 6 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s