Ilie Dumitrescu a jucat numai 15 minute în meciul de retragere al Generaţiei de Aur: „Mi-a fost foarte greu, n-a fost ce trebuie”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 25.05.2024, 21:42

Ilie Dumitrescu a jucat numai 15 minute în meciul de retragere al Generaţiei de Aur

Ilie Dumitrescu, în timpul unui eveniment / Hepta

Ilie Dumitrescu a jucat numai 15 minute în meciul de retragere al Generaţiei de Aur. Eroul din meciul cu Argentina de la World Cup 1994 a recunoscut că i-a fost extrem de greu în teren.

Ilie Dumitrescu a marcat două goluri în meciul cu Argentina din optimile de finală ale Campionatului Mondial SUA 1994. Celălalt gol al naţionalei a fost marcat de Gică Hagi.

Ilie Dumitrescu a şi pasat la reuşita lui Hagi de 3-1. Pentru argentinieni au marcat atunci Gabriel Batistuta, dintr-un penalty care astăzi nu s-ar fi dictat, şi Abel Balbo.

Mi-a fost foarte greu, eu n-am mai atins mingea de zece ani. Sunt bucuros că am intrat, am atins mingea de câteva ori.

N-a fost ce trebuie, dar mă bucur că am ieșit sănătos”, a declarat Ilie Dumitrescu pentru sport.ro după ce a ieşit de pe teren.

Lacrimi şi momente emoţionante pe Arena Naţională. Meciul Generaţiei de Aur, întrerupt în minutul 4 în memoria lui Didi Prodan

Au fost lacrimi şi momente emoţionante pe Arena Naţională, la meciul de adio al Generaţiei de Aur. În minutul 4, 54.000 de fani prezenţi la meci şi alte 18 milioane de români şi-au luat un ultim adio de la Daniel Prodan.

La una dintre peluze, a fost o coregrafie specială cu chipul lui Didi Prodan, unul dintre cei mai mari fundaşi din istoria României, care a decedat pe 16 noiembrie 2016.

Cu siguranţă cel mai emoţionat a fost fiul lui Didi, Răzvan Prodan, care a fost titular în apărarea României, chiar în locul tatălui său. Acesta a plâns, fiind îmbrăţişat de Hristo Stoichkov.

Toţi jucătorii României şi cei din echipa stelelor au aplaudat un minut pentru a comemora dispariţia prematură a lui Didi Prodan, la doar 44 de ani.

Respect total pentru „Regele” Gică Hagi! Cum a apărut Denis Alibec la meciul de retragere al Generaţiei de Aur

Denis Alibec a apărut la meciul de retragere al Generaţiei de Aur cu tricoul lui Gică Hagi. Alibec a dovedit încă o dată că are respect total pentru „Regele” Gică Hagi.

Denis Alibec şi Gică Hagi au o relaţie extraordinară. Cei doi au cucerit împreună titlul în sezonul 2022-2023. Alibec a fost unul dintre cei mai importanţi jucători ai Farului atunci când constănţenii au luat titlul.

Denis Alibec a declarat, recent, că în România nu va mai juca decât pentru Farul. Alibec a fost dorit şi de Gigi Becali la FCSB, dar a transmis clar că nu va merge la „roş-albaştri”.

Deocamdată nu mă gândesc la echipa de club, mă gândesc la EURO, să fiu cât mai bine şi după aceea voi vedea. În orice caz, dacă mă întorc în țară, mă întorc la Farul. Scopul meu e să joc în străinătate”, a spus Denis Alibec în exclusivitate pentru AntenaSport.

Denis Alibec a vorbit şi despre posibilitatea ca fostul său coleg de la Farul, Louis Munteanu, să ajungă la FCSB. Becali le-a oferit celor de la Fiorentina 1.200.000 de euro. Louis Munteanu mai este dorit şi de Dan Şucu la Rapid.

E alegerea lui, el știe cel mai bine, părerea mea e să meargă în Italia, la Fiorentina”, a mai spus Denis Alibec.

• Marele Premiu al Austriei e live în AntenaPLAY, în perioada 28-30 iunie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Ce rezultat obţine România cu Slovacia?

13:28

Lionel Messi le dă emoţii argentinienilor! Probleme pentru starul lui Inter Miami la Copa America: „Mă deranjează puţin”

13:04

Unicul marcator al Slovaciei la EURO 2024 îşi scoate pălăria în faţa lui Nicolae Stanciu: „Sper să nu mă întristeze şi pe mine”

12:57

Culoar ideal pentru România! Scenariul de vis prin care „tricolorii” ar putea ajunge până în semifinalele EURO 2024

12:36

Cehia – Turcia şi Georgia – Portugalia LIVE TEXT (22:00). Luptă de foc pentru calificarea în optimile EURO 2024

11:58

Scene şocante la Copa America! Un arbitru a leşinat în timpul meciului Canada – Peru

11:30

Trei „tricolori” pot rata meciul României din optimile EURO 2024! Alertă la națională, înainte partidei cu Slovacia

1 VIDEOLando Norris va pleca din pole position position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Verstappen pe 2, Hamilton pe 3s 2 Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcats 3 VIDEODavid Popovici a câştigat medalia de aur în „proba regină” a nataţiei, la Campionatele Europene de nataţie. Cursă colosalăs 4 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu al Spaniei, în direct pe Antena 1 şi live stream în AntenaPLAY! Spectacol la Barcelonas 5 VideoDavid Popovici şi ştafeta României, locul 5 în finala de 4×100 m liber de la Campionatele Europene de înot de la Belgrads 6 VideoDavid Popovici s-a calificat în finala la 200m liber de la Campionatele Europene de la Belgrad, în AntenaPLAYs

Cele mai indecise semne zodiacale. Ei sunt nativii care nu știu niciodată ce să facă

5 zodii ale căror relații depășesc obstacolele în iulie 2024. Nativii care pot ajunge la căsătorie