Karim Benzema a ratat două penalty-uri, în „oglindă”, în 7 minute. Şi-a găsit „naşul” în Osasuna – Real Madrid 1-3. Imagini de necrezut

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 21.04.2022, 0:14

Karim Benzema

Karim Benzema, două penalty-uri ratate în Osasuna - Real Madrid

Captură streamff.com

Karim Benzema este cel mai în formă atacant din Europa, dar nu fost seara lui în meciul Osasuna – Real Madrid, scor 1-3, din etapa a 33-a din La Liga. Atacantul francez a ratat două penalty-uri.

Autor a 25 de goluri stagionale, Karim şi-a găsit „naşul” în persoana portarului gazdelor, Sergio Herrera. Goalkeeperul Osasunei a intervenit salvator la ambele execuţii ale starului grupării blanco.

Karim Benzema, două penalty-uri ratate în Osasuna – Real Madrid 1-3

Budimir a deschis scorul pentru ocupanta locului 9 din La Liga în minutul 13, dar jucătorii lui Carlo Ancelotti au reuşit să întoarcă rezultatul. David Alaba a punctat în minutul 19, iar Asensio a făcut 2-1 chiar înainte de pauză.

Karim Benzema a avut două şanse uriaşe de a risipi orice emoţii în privinţa câştigătoare. Real a primit penalty în minutul 52 şi golgheterul liderului şi-a asumat răspunderea. A executat slab, iar Herrera a respins salvator.

VEZI AICI VIDEO CU PARADA PORTARULUI OSASUNEI!

Şapte minute mai târziu, madrilenii au primit o nouă lovitură de la 11 metri. Tot Karim a luat balonul şi a încercat să se revanşeze. A executat fix în acelaşi loc, iar rezultatul a fost acelaşi. Goalkeeperul Osasunei a fost providenţial şi de această dată. Pe imagini se poate vedea că execuţia a fost „în oglindă”. Chiar şi poziţionarea jucătorilor gazdelor a fost identică.

VEZI AICI AL DOILEA PENALTY RATAT DE BENZEMA!

Karim Benzema a fost primul jucător din ultimii 16 ani care a ratat două penalty-uri într-un singur meci din La Liga. Tot din 2006 nu a mai fost vreun fotbalist al lui Real Madrid care să rateze patru penalty-uri într-un sezon.

Benzema, performanță istorică în Sevilla – Real Madrid 2-3

Karim Benzema a fost salvatorul lui Carlo Ancelotti în derby-ul Sevilla – Real Madrid 2-3. Atacantul francez a marcat golul victoriei în minutul 90+2, după ce gazdele de pe Ramon Sanchez Pizjuan au condus cu 2-0 la pauză.

Benzema este de neoprit și trece prin cele mai bun moment al carierei. O singură dată, în ultimele 10 meciuri oficiale ale grupării blanco, nu a reușit să marcheze. Karim a recidivat la cinci zile după ce a ajutat-o pe Real Madrid să se califice în semifinalele Champions League, cu golul marcat în minutul 96 al returului cu Chelsea.

Starul madrilenilor a reușit o performanță pe care numai Lionel Messi și-a mai trecut-o în cont în ultimele patru sezoane, în cele mai bune 5 campionate din Europa. Benzema a depășit borna de 25 de goluri și 10 assist-uri stagionale.

Francezul are în această ediție din La Liga 25 de goluri și 11 pase decisive. La acestea se adaugă și cele 12 reușite din UEFA Champions League.

• Tenis de masă: Saudi Smash 2024, între 4 şi 11 mai, în AntenaPLAY
  • Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A: Coreea de Sud – România, 3 mai, 13:30, în AntenaPLAY
  • Care va fi finala UEFA Champions League?

21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi