Constantin Budescu, savuros după ce a reuşit un gol şi un assist în Petrolul – Mioveni 2-0: „Ştiţi vorba aia românească”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 10.04.2023, 19:51

Constantin Budescu, făcut praf după atacul de la finalul meciului cu Voluntari

Constantin Budescu, în tricoul Petrolului / Antena Sport

Constantin Budescu a fost savuros după ce a reuşit un gol şi a oferit un assist în meciul Petrolul – Mioveni, scor 2-0, din play-out-ul Ligii 1. „Budi” a marcat cu o execuţie de senzaţie pe stadionul Ilie Oană şi şi-a ajutat echipa să urce pe primul loc în play-out.

Budescu a avut nevoie de numai 10 minute pentru a deschide scorul. A reuşit un gol spectaculos. În minutul 24, i-a oferit şi o pasă decisivă lui Felix Mathaus. Din păcate, s-a accidentat şi a fost schimbat la pauză.

Constantin Budescu, savuros după Petrolul – Mioveni 2-0

Mă bucur că am reuşit să înscriu şi să ofer o pasă de gol. Din păcate am simţit ceva la coapsă şi am preferat să nu risc. O să văd de mâine dacă e ceva grav, o să merg să văd.

Nu ştiu dacă a fost aşa de uşor pe cât a părut. Am reuşit să marcăm destul de repede, după cred că ne-am relaxat puţin. Importante sunt cele 3 puncte.

Pentru ei mai joc, ca să spun aşa. Îmi place să marchez goluri frumoase. Ştiţi vorba aia românească, mai bine o bară frumoasă, decât un gol urât. Hai să îl punem pe podium (n.r. într-un top al golurilor frumoase pe care le-a marcat), dar nu ştiu dacă mergem să facem podium de cinci.

După astea trei rezultate din play-out ne batem acolo sus şi de ce nu, nu ne dăm deoparte dacă o să jucăm acel baraj. Noi pentru asta ne batem, la Europa, nu am venit aici să mă bat la evitarea retrogradării. Este o echipă de tradiţie care trebuie să se bată an de an pentru Europa„, a declarat Constantin Budescu pentru digisport.ro.

Mijlocaşul ofensiv în vârstă de 34 de ani a reuşit o „bijuterie” de execuţie, cu care a deschis scorul pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti. A marcat după centrarea lui Seniko Doua. Decarul „lupilor” a reluat din prima, din afara careului, şi nu i-a dat nicio şansă lui Greab.

Constantin Budescu a trimis mingea spre vinclu şi a sărbătorit alături de coechipieri. A fost al doilea gol pe care l-a marcat după revenirea la Petrolul. Nu mai înscrisese din luna octombrie, din victoria cu 2-0 cu FC Argeş.

Starul galben-albaştrilor le-a răspuns astfel în stilul caracteristic pentru criticii săi. Budescu a fost arătat cu degetul, în acest an, că are mai multe kilograme în plus.

Victorie pentru Petrolul în etapa a treia din play-out: 2-0 cu Mioveni

Echipa Petrolul Ploieşti a învins luni, pe teren propriu, formaţia CS Mioveni, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a treia din play-out-ul Superligii.

Budescu a deschis scorul în minutul 10, cu un şut superb, din afara careului. În minutul 24 Budescu a centrat de pe dreapta şi Mathaus a înscris cu o lovitură de cap, stabilind scorul final.

Petrolul a trecut pe primul loc în play-out, cu 27 de puncte, cu un punct peste FCU Craiova. Mioveni e pe ultimul loc din clasament, cu 11 puncte.

PETROLUL: Vâlceanu – Papp, Meijers, Mathaus – Doua (M. Bratu 83), Seto, Jair (M. Rădulescu 90), Grozav (Borţa 6), Ţicu – Irobiso, Budescu (Jefferson 46). ANTRENOR: Florin Pârvu

CS MIOVENI: Greab – I. Balaur (Diallo 36), Scarlatache, Garutti – Sno (Gutea 80), D. Toma, A. Panait, I. Rădescu, I. Burnea (Şerbănică 36) – B. Rusu (Buziuc 66), Benchaib (Carnat 66). ANTRENOR: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Doua 57 / B. Rusu 29

Meciul a fost arbitrat de Ionuţ Coza, ajutat de Adrian Popescu şi Stelian Slabu.

Rezervă a fost Cristian Moldoveanu, iar în Camera VAR s-au aflat Sebastian Colţescu şi Marius Badea.

Observatori au fost Corneliu Fecioru şi Paul Mincu.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

11:57 Dinamo – UTA LIVE TEXT (21:30). Ultima luptă incendiară pentru salvare! Emoții și pentru FCU Craiova. Ultima etapă se joacă azi 11:32 „Trebuie să demonstrăm în Europa!” Mihai Pintilii nu se mulțumește doar cu titlul câștigat de FCSB! 11:20 Mihai Stoica a rămas „mască” pe Arena Națională, la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului: „Ne-a copleșit! Nu mă așteptam!” 11:05 Norwich – Leeds (14:00) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Luptă incendiară în barajul de promovare în Premier League! Programul complet 10:49 FotoPartenerele jucătorilor de la FCSB au făcut spectacol după sărbătoarea de titlu! Imagini de senzație chiar de pe teren 10:46 Gigi Becali și-a făcut toate calculele, după ce FCSB a primit trofeul de campioană! Vrea să dea lovitura în sezonul viitor 10:04 Radu Drăgușin e gata să plece de la Tottenham! Echipa care oferă 46 de milioane de euro pentru fundașul român 10:00 „Cel mai frumos moment!” Ștefan Târnovanu nu și-a ascuns emoțiile după ce FCSB a primit trofeul de campioană! 9:32 Lovitură pentru FCSB înainte de preliminariile UEFA Champions League! Campioana nu va fi cap de serie în turul doi 9:23 Gigi Becali l-a „înțepat” pe Dan Șucu, imediat după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Rar întâlnești ca el!” Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire