Daniel Bîrligea speră să prindă transferul vieţii şi să-l umple de bani pe Gigi Becali: „O mândrie şi o fericire foarte mare”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 29.09.2024, 21:47
Actualizat: 29.09.2024, 22:47

Daniel Bîrligea şi Gigi Becali, după transferul atacantului la FCSB / Antena Sport

Daniel Bîrligea speră să prindă transferul vieţii şi să-l umple de bani pe Gigi Becali. Atacantul campioanei României visează să se transfere la o echipă de top din Italia.

12 ani avea Bîrligea când s-a mutat în Italia. Şi a recunoscut că mai făcea şi mici prostii, în copilărie.

Să fug de la şcoală (n.r: e una din prostiile pe care le făcea în copilărie). Prins câteodată, dar e normal, lipseşti de la ore, se vede uşor”, a dezvăluit Daniel Bîrligea.

Atacantul adus de la CFR Cluj vrea să ajungă de la FCSB la o echipă importantă din Italia. E marele lui vis.

O mândrie şi o fericire foarte mare (n.r: ar fi un transfer în Italia, la o echipă de top), pentru toate sacrificiile. Fiecare zi care trece e un mic vis”, a mai declarat Daniel Bîrligea.

Daniel Bîrligea are o clauză de 15 milioane de euro la FCSB. Patronul roş-albaştrilor a insistat pentru această clauză, după ce a plătit 2 milioane de euro pentru a-l transfera de la CFR Cluj. Ardelenii au păstrat şi 15% dintr-un viitor transfer. Totodată, în contractul de transferuri sunt stipulate şi anumite bonusuri.

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

Daniel Bîrligea a fost în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB. Atacantul pe care Gigi Becali a plătit peste 2 milioane de euro a deschis scorul pe Arena Naţională, în victoria cu RFS. Roş-albaştrii s-au impus cu scorul de 4-1 în meciul din grupa principală a Europa League.

Bîrligea a înscris în minutul 8 şi s-a dus direct spre banca de rezerve. L-a îmbrăţişat pe Elias Charalambous şi a sărbătorit alături de coechipieri. Jucătorul venit de la CFR Cluj a dedicat victoria familiei, care l-a încurajat din tribună.

Vârful de 24 de ani, schimbat după numai o repriză în meciul din campionat cu Petrolul, s-a declarat încântat că a „spart gheaţa” la FCSB.

O fericire imensă să dau gol pentru această echipă, sunt aici să demonstrez. Cu siguranţă ne ajută foarte mult să avem moralul ridicat pentru următoarele meciuri.

(Cu ce gânduri ai intrat pe teren?) Să o fac fericită pe mama care e în tribună şi pe iubita mea. Să arăt că nu sunt cel din meciul trecut, vreau să mă fac cunoscut de echipă şi să joc din ce în ce mai bine”, declara Daniel Bîrligea după meciul cu RFS, pentru digisport.ro.

Debut cu dreptul pentru FCSB, 4-1 cu RFS Riga

Echipa bucureşteană FCSB a învins joi seara, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia letonă RFS Riga, în prima etapă a tabloului principal din Liga Europa.

Pe Arena Naţională bucureştenii şi-au anunţat intenţiile ofensive încă din minutul 2. Edjouma a trimis o lovitură de cap pe lângă poartă. Olaru şi Bîrligea au profitat în minutul 8 de o gafă a apărării adverse şi ultimul a deschis scorul pentru gazde. Târnovanu a scos incredibil la Savalnieks, în minutul 19, dar oaspeţii au înscris în minutul 23.

Lipuscek a trimis în plasă, arbitrul a anulat golul pentru un fault în atac, dar VAR a validat reuşita oaspeţilor şi scorul a devenit 1-1. Chiricheş a oferit pasa decisivă în minutul 32 pentru Marius Ştefănescu şi acesta i-a readus pe bucureşteni în avantaj. În minutul 58 o combinaţie între Bîrligea şi Florin Tănase l-a pus pe Olaru într-o poziţie excelentă şi a fost 3-1 pentru FCSB. Olaru a primit în minutul 69 o pasă de la nou intratul pe teren Băluţă şi a pus pe tabelă al patrulea gol al gazdelor. 4-1 a fost scorul final şi FCSB a debutat cu dreptul în această fază din Liga Europa.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Ce crezi că va face FCSB cu PAOK, după ce a învins-o pe Sepsi?

0:36 30 sept.

Atletico – Real Madrid 1-1! Echipa lui Simeone a obţinut un egal dramatic! Partida a fost întreruptă din cauza fanilor gazdelor

0:19 30 sept.

„Credeați că am uitat fotbalul?” Florin Tănase, reacţie fabuloasă după ce a marcat primul gol pentru FCSB de la revenire!

0:16 30 sept.

„Dă, bă, cu pumnul!” Gigi Becali l-a avertizat pe Ştefan Târnovanu după Sepsi – FCSB 0-1: „Să îi fie frică”

0:15 30 sept.

FC Porto – Arouca 4-0 şi Braga – Rio Ave 4-0 au fost LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total în Liga Portugal

0:06 30 sept.

Decizia lui Alex Băluţă după ce a fost criticat de Gigi Becali! Fotbalistul FCSB-ului a făcut dezvăluirea după victoria cu Sepsi

0:05 30 sept.

Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”

1 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 2 FotoDavid Popovici a refuzat un cadou de o valoare uriaşă, în România! „Îl scot la licitaţie”s 3 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 4 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”s 5 FotoAdelina Chivu, dezvăluiri tulburătoare despre cea mai cumplită accidentare a lui Cristi Chivu: „Era într-o euforie că n-a murit”s 6 FotoLewis Hamilton şi-a ales favoritul dintre Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo: „La finalul zilei sunt fanul lui”s

Relațiile care trec de anul 2024 sunt construite să dureze întreaga viață, potrivit astrologilor

3 semne zodiacale sunt testate de Univers pe 29 septembrie 2024. Acești nativi se confruntă cu probleme