Daniel Bîrligea, supărat că CFR Cluj nu a reuşit victoria cu Dinamo: „Lăsăm două puncte aici”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 8.10.2023, 23:49

Daniel Bîrligea, supărat că CFR Cluj nu a reuşit victoria cu Dinamo

Daniel Bîrligea, într-un meci pentru CFR Cluj / Profimedia Images

Daniel Bîrligea a fost supărat că CFR Cluj nu a reuşit victoria cu Dinamo. Atacantul ardelenilor i-a lăudat pe „câini” pentru cum au evoluat în prima repriză.

Bîrligea a punctat că CFR a avut numeroase ocazii şi putea să obţină victoria în a doua repriză.

Am avut o primă repriză mai dificilă, nu ne-am organizat bine în teren.

În a doua repriză ne-am organizat mai bine, am discutat cu antrenorul în vestiar. Am avut multe ocazii, nu am reuşit să o băgăm în aţe, ne pare rău că nu am câştigat.

Lăsăm 2 puncte aici, voiam cele 3 puncte, să meargă colegii în vacanţă, să fim liniştiţi. Un punct e mai bun decât nimic.

Ei au jucat foarte bine în prima repriză. În a doua repriză au obosit un pic. În prima repriză au fost organizaţi, noi nu am fost.

(n.r.: despre Ziv Morgan) E o situație foarte urâtă acolo (n.r.: în Israel), și pentru el a fost chiar foarte greu să joace. Suntem aproape de el și sper să fie totul bine, măcar pentru familia lui.

Eu mă duc direct la lot. Eu o să mă gândesc la naţională şi când ne întoarcem o să pregătim următorul meci”, a declarat Daniel Bîrligea pentru digisport.ro după Dinamo – CFR Cluj 1-1.

Dinamo – CFR Cluj 1-1

Meciul Dinamo – CFR Cluj, scor 1-1, a putut fi urmărit în format LIVE TEXT pe AS.ro. „Câinii” lui Ovidiu Burcă au condus la pauză, dar au reuşit să smulgă un singur punct în faţa celor 10.000 de fani prezenţi pe Arena Naţională.

Disputa a fost una specială pentru alb-roşii, care l-au comemorat pe Cătălin Hîldan. Abdallah a deschis scorul în minutul 10 şi a marcat primul său gol în tricoul lui Dinamo. Gazdele au suferit după pauză, când ardelenii au atacat în valuri.

Daniel Bîrligea a restabilit egalitatea în minutul 58. CFR Cluj nu a putut să mai marcheze o dată şi a ratat şansa să îşi refacă distanţa de un punct faţă de liderul FCSB. Dinamo a ajuns la şase meciuri la rând fără victorie şi rămâne pe penultimul loc în Liga 1, cu 9 puncte.

Şefii lui Dinamo, mesaj categoric despre retrogradare

Andrei Nicolescu nici nu vrea să audă de retrogradare, dezvăluind că echipa are nevoie de mai multă forţă pe faza ofensivă, deoarece jucătorii lui Ovidiu Burcă marchează puţin.

Suntem într-o situație nu tocmai plăcută. Ca rezultate suntem într-o criză reală. Eu cred că acum se dovedesc caracterele puternice. Cred că suntem capabili să luăm cele mai bune decizii. Sub nicio formă scaunul lui Ovidiu Burca nu este în pericol. Este doar un subiect de presă.

Am plecat la un drum pe care ni l-am asumat prin niște principii, cu o concepție de joc. Acum suntem pe un traseu pe care trebuie să-l continuăm. Există niște impedimente și de ordin subiectiv, și de ordin obiectiv. O discuție legată de transferuri la începutul lunii octombrie nu cred ca este corectă, deoarece chiar și jucătorii liberi de contract, care erau de o calitate superioară, cred că și-au găsit deja angajamente.

Eu cred că este devreme să vorbim despre retrogradare. În ultimii 30 de metri trebuie să avem mai multă intensitate. Nu jucăm un fotbal haotic. Cred că au fost și niște momente de ghinion. Când nu înscriu adversarii, ne înscriem singuri”, a declarat Andrei Nicolescu, conform playsport.ro.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

16:30 Salariul pe care îl cere Dennis Man pentru a semna! Se poate îmbogăţi imediat după ce a promovat în Serie A cu Parma 15:49 Germania a anunţat lotul preliminar pentru EURO 2024! Surprize uriaşe! Numele mari care nu au fost convocate de Nagelsmann 15:41 Răzvan Lucescu, numit „Mourinho al săracului” după ce a adus-o pe PAOK la o victorie de un titlu nesperat 14:41 Mesajul lui Mihai Leu, de pe patul de spital, după ce Corvinul a câştigat Cupa României: „Îmi pare rău că nu am fost cu voi” 14:07 FotoLovitura de milioane de euro dată de afaceristul de doar 28 de ani care a părăsit definitiv SUA pentru România: „E un exemplu” 14:00 EXCLUSIVNegocieri intense între FRF și Edi Iordănescu! Tehnicianul amână răspunsul! Șansele ca Edi să ia decizia înainte de EURO 2024 13:46 Leeds – Norwich LIVE VIDEO (22:00, AntenaPLAY). Luptă pentru calificarea în finala play-off-ului de promovare în Premier League 13:46 Ilie Năstase, replică dură pentru Florin Talpan: „Îl dau în judecată”! Declaraţii devastatoare: „Nu mai gândeşte, a luat-o razna” 13:21 Lovitură pentru Gigi Becali! Louis Munteanu a fost convins să semneze cu rivala FCSB-ului din Liga 1! Acord total pentru atacant 12:58 Detalii din interior despre accidentarea Simonei Halep: „Când se întâmplă asta, cel mai bine e să te oprești” Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu