Fază controversată în Dinamo – Rapid! Albion Rrahmani a cerut penalty, după intervenţialui Velkovski

De Alex Masgras
Publicat: 27.01.2024, 21:45

Fază controversată în Dinamo - Rapid

Albion Rrahmani a cerut penalty, după intervenţialui Velkovski / Captură Orange Sport

Fază controversată în Dinamo – Rapid! În debutul reprizei secunde a derby-ului de pe Arena Naţională, jucătorii echipei lui Cristiano Bergodi au cerut o lovitură de la 11 metri.

Albion Rrahmani, atacantul kosovar al giuleştenilor, a căzut în careul lui Golubovic după o intervenţie întârziată a lui Velkovski. Faza a fost analizată de VAR, dar decizia lui George Găman de a nu acorda penalty a fost menţinută.

Fază controversată în Dinamo – Rapid!

După un final de primă repriză nebun între Dinamo şi Rapid, cu două goluri, actul secund a început cu o fază controversată. Albion Rrahmani a ajuns în careul „câinilor” şi a căzut după o intervenţie a lui Velkovski asupra sa.

George Găman, arbitrul partidei, a făcut semn că intervenţia fundaşului dinamovist a fost regulamentară, după care a aşteptat confirmarea din cabina VAR. După câteva momente de aşteptare, VAR i-a dat dreptate centralului.

Jocul a fost reluat, spre nemulţumirea lui Rrahmani, care a încercat în zadar să îi explice lui Găman că a fost faultat de Velkovski, dar şi a lui Cristiano Bergodi, care a fost surprins de camerele TV nemulţumit de decizia arbitrilor.

Hakim Abdallah, călcâi de senzaţie în Dinamo – Rapid!

Hakim Abdallah a stabilit scorul primei reprize a derby-ului de pe Arena Naţională dintre Dinamo şi Rapid. Jayson Papeau a deschis scorul în minutul 44, dar nu a fost suficient pentru ca oamenii lui Cristiano Bergodi să intre în avantaj la pauză.

În prelungirile primei reprize, Hakim Abdallah a reuşit să devieze şutul lui Ilic din afara careului. Atacantul din Madagascar a marcat cu o execuţie de senzaţie, şutul lui Ilic fiind deviat cu călcâiul în poarta lui Aioani. Acesta a fost primul gol primit de noul portar al giuleştenilor, care s-a transferat în această săptămână de la campioana Farul Constanţa.

Abdullah a marcat al treilea gol în tricoul „câinilor”. Până acum, el a mai marcat în remiza cu CFR Cluj de pe Arena Naţională, scor 1-1, dar şi în victoria de pe terenul lui FC Botoşani din luna decembrie, scor 0-2.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:37 VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG 22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta